29. Bieg Niepodległości w Warszawie największym biegiem w Polsce! Gardzielewski i Jagielska bezkonkurencyjni

Autor: Jakub Karasek • 13.11.2017
dav

[h6]29. Bieg Niepodległości w Warszawie ukończyło ponad 15 tysięcy uczestników.[/h6]

W sobotę Warszawa była świadkiem największego w historii biegu ulicznego w Polsce. 29. edycję stołecznego Biegu Niepodległości ukończyło ponad 15 tysięcy osób. Najszybsi okazali się Arkadiusz Gardzielewski i Ewa Jagielska.

O tym, że tegoroczna edycja Biegu Niepodległości w Warszawie będzie rekordowa było wiadomo już w kilka dni po uruchomieniu zapisów na zawody. Szybkie wyczerpanie limitu 18 tysięcy miejsc startowych zwiastowało naprawdę dużą imprezę. Oczywiście wypełnienie list startowych nie oznaczało automatycznie, że należy spodziewać się aż 18 tysięcy uczestników, ale jak przewidywaliśmy przed 11 listopada, można było oczekiwać pierwszego w Polsce biegu z ponad 15 tysiącami zawodników na mecie. Prognozy okazały się trafione – w sobotę 10-kilometrową trasę 29. Biegu Niepodległości pokonało 15 016 osób. Taka frekwencja pokazuje, że masowe bieganie w Polsce wciąż ma się dobrze i wciąż są perspektywy rozwoju dla wielu imprez.

Spośród wszystkich uczestników najszybszy okazał się Arkadiusz Gardzielewski, dla którego było to już 3. zwycięstwo w Biegu Niepodległości w Warszawie. Osiągnięty przez niego rezultat (30:03) był identyczny jak podczas jego ostatniego zwycięstwa w 2013 r. i o 37 sekund słabszy niż jego własny rekord imprezy ustanowiony w 2011 r. Gardzielewski nie musiał jednak walczyć o każdą sekundę, bowiem wygrał z bezpieczną przewagą. Jako 2. linię mety minął tryumfator Warszawskiej Triady Biegowej 5-10-10 – Kamil Jastrzębski – z rezultatem 30:30, wygrywając o 4 sekundy z Krzysztofem Żebrowskim. Co ciekawe, ta sama trójka (w kolejności: Gardzielewski, Żebrowski, Jastrzębski) zajęła całe podium podczas tegorocznego Biegu Powstania Warszawskiego na dystansie 10 km.

W rywalizacji kobiet bezkonkurencyjna okazała się Ewa Jagielska z wynikiem 34:38, zamykając pięknym akcentem najlepszy sezon w swojej dotychczasowej karierze. W tym roku Jagielska zdobyła m.in. tytuł Mistrzyni Polski na 5 km i w półmaratonie, wicemistrzyni kraju na 10 km oraz zajęła 3. miejsce w 39. PZU Maratonie Warszawskim. Na dodatek 3 tygodnie przed startem w Biegu Niepodległości ustanowiła rekord życiowy na 10 km z wynikiem 33:43. W sobotę wyprzedziła kolejną biegaczkę, która rok 2017 na pewno zapisze na plus – aktualną Mistrzynię Polski w maratonie Dominikę Stelmach, przez wielu kibiców kojarzoną przede wszystkim ze zwycięstwa w światowej rywalizacji pań w biegu Wings for Life. Czas Stelmach to 34:58. Podium z rezultatem 36:23 uzupełniła Anna Łapińska.

Tegoroczny Bieg Niepodległości w Warszawie zapisze się w historii polskich biegów jako pierwsza impreza z liczbą uczestników powyżej 15 tysięcy. Co istotne, również pod względem sportowym bieg należy uznać za stojący na wysokim poziomie – z barierą 35 minut uporało się 60 osób, a 567 zawodników pokonało trasę poniżej 40 minut. Organizatorzy zapowiadają, że w przyszłym roku impreza będzie jeszcze większa i liczą na ponad 20 tysięcy osób. Mając na uwadze fakt, że za rok czeka nas 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, można spodziewać się, że rekord frekwencji zostanie wyraźnie poprawiony.

Pełne wyniki 29. Biegu Niepodległości w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger