fbpx

Maraton Warszawski

40. PZU MARATON WARSZAWSKI – 39 WSPOMNIEŃ Z 39 EDYCJI BIEGU – CZ. VI 2004-2008

ulan_i_zolty

Dotychczasowe 39 edycji Maratonu Warszawskiego to niezliczone ilości wspomnień, emocji i niezapomnianych przeżyć wszystkich uczestników. Jeśli chcecie poczuć namiastkę tej pięknej historii, zapraszamy do zapoznania się z fragmentami relacji z ubiegłych lat. W szóstej części prezentujemy wybrane wspomnienia z lat 2004 do 2008 r.

2004 – 26. Arkadia Maraton Warszawski

Kiedy Maraton Warszawski odbudował się po kryzysie z początku wieku, organizatorzy postawili sobie za cel wprowadzenie nowej jakości w biegach ulicznych w Polsce. Dlatego w 26. Arkadia Maratonie Warszawskim na starcie zgromadzili krajową czołówkę, licząc na jakościowy skok w wynikach. Niestety, ambitne plany musiały zostać odłożone na przyszłość, ze względu na niesprzyjającą pogodę. Piekące słońce i wysoka temperatura nie sprzyjały utrzymywaniu wysokiego tempa. Rezultat ówczesnego zwycięzcy – Radosława Dudycza nie był zły (2:17:21), ale do rekordu trasy zabrakło sporo.

Rok 2004 to także ostatnia edycja, w której oprócz maratonu biegacze mogli uczestniczyć w półmaratonie. Właśnie za sprawą połączenia obu dystansów doszło do niespodzianki i pewnego rozczarowania związanego z frekwencją w głównym biegu. Choć liczba startujących była zdecydowanie większa niż przed rokiem, na mecie zameldowało się jedynie niespełna 1000 maratończyków. Jak się później okazało, duża część biegaczy wybierała krótszy dystans.

2005 – 27. Maraton Warszawski

Decyzja o tym, by zaniechać półmaratonu okazała się słuszna. W kolejnej edycji frekwencja w biegu głównym eksplodowała – do mety dotarło 1689 osób, czyli prawie 2 razy więcej niż rok wcześniej. Dopisali m.in. obcokrajowcy, których na liście finiszerów jest 127. Chociaż w 2005 r. w ramach 27. Maratonu Warszawskiego nie rozegrano jednocześnie biegu na dystansie o połowę krótszym, do programu imprezy wprowadzono rywalizację drużynową. W przeddzień maratonu w tej „zabawie” udział wzięło 80 drużyn, czyli 4-krotnie więcej niż zakładali organizatorzy. Pomysł okazał się trafiony i… w ten sposób narodził się niezwykle popularny Ekiden, który obecnie odbywa się lat w maju.

Rok 2005 to także spełnienie sportowych ambicji nowych organizatorów Maratonu Warszawskiego, czyli ustanowienie nowych rekordów imprezy i przekroczenie ważnych barier wynikowych. Wśród kobiet po raz pierwszy w historii zwyciężczyni (Rosjanka Nina Kolyaseva) dotarła na metę w czasie krótszym niż 2 godziny i 35 minut. W przypadku mężczyzn doszło do jeszcze ciekawszej historii, gdyż zwycięzcą został zawodnik, który 25 lat wcześniej właśnie w Warszawie zadebiutował w maratonie. A mowa o ówczesnym rekordziście Polski, czyli Grzegorzu Gajdusie. Wygrywając 27. Maraton Warszawski osiągnął czas 2:14:50 i stał się pierwszym biegaczem w dziejach imprezy z wynikiem poniżej 2:15.

[…]do 2015 roku nie biegałem w Polsce maratonów. Gdańsk i Warszawa to były moje pierwsze polskie maratony. Nie ma co ukrywać, że przez lata organizacyjnie i finansowo byliśmy daleko za europejskimi czy światowymi imprezami. Teraz Maraton Warszawski to już jest impreza, która ma swoją oprawę, markę i renomę. Gdyby to było 15 lat wcześniej, myślę, że pobiegłbym ten maraton w latach 90. i rekord byłby jeszcze lepszy, bo trasa Maratonu Warszawskiego jest nawet szybsza niż w Londynie. Tu można naprawdę szybko biegać. Sekret tej trasy polega na tym, że gdy jest dobra pogoda do biegania to w Warszawie czuć takie rześkie powietrze ze wschodu.

2006 – 28. Flora Maraton Warszawski

Rok 2006 to wielkie międzynarodowe otwarcie w historii Maratonu Warszawskiego. Na starcie pojawił się bowiem Josia Thugwane z RPA, czyli Mistrz Olimpijski z Atlanty z 1996 r. Przyjazd tak wielkiej gwiazdy do Polski był nie lada wydarzeniem. Oprócz niego w biegu udział wzięli Kenijczycy, co również mogło wówczas wzbudzać dodatkowe zainteresowanie. Jak się jednak okazało, to nie Afrykańczyk wygrał w sportowej rywalizacji. Zwycięstwo, okraszone nowym rekordem imprezy (2:12:29), zgarnął Ukrainiec Vitalij Shafar.

2006-medal

Cała impreza razem ze sztafetą Ekiden oraz biegiem charytatywnym HerbalifeRun nazwana została Warszawskim Festiwalem Biegowym. I rzeczywiście w połączeniu z coraz bardziej rozwijającym się miasteczkiem biegowym, rosnącym zainteresowaniem kibiców i mediów takie określenie było uzasadnione. Dość powiedzieć, że w samym 2006 r. aż 300 wolontariuszy czuwało nad właściwym przebiegiem całego przedsięwzięcia. Do mety dotarło zaś 1860 zawodników.

2007 – 29. Flora Maraton Warszawski

Charakterystyczną pamiątką z 29. Flora Maratonu Warszawskiego jest wyjątkowy medal z dziurą w środku. Dla uczestników okazał się bardzo interesujący i ciepło przyjęty. Niestety, tego ciepła zabrakło nieco za linią mety, kiedy maratończycy udawali się pod prysznic – dostępna była jedynie zimna woda. A wszystko ze względu na… rosnącą popularność imprezy. Jak wspomina dyrektor biegu, Marek Tronina, Maraton Warszawski był relacjonowany na żywo w telewizji NSport, jednak by było to możliwe, konieczne okazało się odcięcie zasilania termom do podgrzewania wody na rzecz podłączenia ekipy telewizyjnej…

Stanąłem przed decyzją, komu wyłączyć prąd. Bo w sobotę okazało się, że telewizja, która będzie transmitować imprezę potrzebuje osobnego generatora prądu. Nigdzie w Warszawie nie dało się pożyczyć generatora, bo pod koniec września jest tyle imprez plenerowych. Zastanawialiśmy się co odciąć. Catering? to by dopiero ludzie byli wściekli. Biuro zawodów? Nie wchodzi w rachubę. Scenę? Też nie. I odłączyliśmy prysznice, dlatego była tylko zimna woda.

W tym roku do Warszawy powrócili czołowi polscy biegacze i w rywalizacji sportowej pokazali się z bardzo dobrej strony. Zwycięstwo, okraszone poprawą rekordu życiowego o ponad 3 minuty i ustanowieniem rekordu trasy, odniósł Paweł Ochal. Czas 2:12:20 do dziś pozostał jego rekordem życiowym. Całe męskie podium było biało-czerwone, gdyż na kolejnych pozycjach dobiegli Rafał Wójcik i Adam Draczyński. W końcu, po 26 latach udało się także przekroczyć liczbę 2 tysięcy biegaczy na mecie biegu. Królewski dystans w 2007 r. w Warszawie pokonało 2119 osób.

2008 – 30. Flora Maraton Warszawski

malgorzata-sobanska

To było wielkie wydarzenie. W 2008 r. po raz 30. z rzędu odbył się maraton w Warszawie. Z tej okazji przewidziano szereg atrakcji, specjalne konkursy, akcje dodatkowe, wydano także książkę „Maraton Warszawski 30 lat wielkiego biegu”. Atmosfera wielkiego święta udzielała się Warszawie przez cały weekend, wraz z biegami towarzyszącymi, biegiem dla dzieci czy sztafetą maratońską Ekiden z ponad 1000 uczestników! Zresztą właśnie w 2008 r. wprowadzono nową tradycję, obecną po dziś dzień, rozgrywania Maratonu Warszawskiego w ostatnią niedzielę września.

Organizatorzy liczyli, że do biegu zgłosi się nawet 3 tysiące osób. I wcale się nie przeliczyli – na liście startowej znalazło się 3400 nazwisk. Nie zabrakło wśród nich gwiazd światowego formatu. Nic dziwnego, że jubileusz przyniósł wiele rekordów. Przede wszystkim, w końcu, po latach starań, udało się poprawić dotychczasowy rekord frekwencji z 1980 r. W 30. edycji zawodów na mecie zameldowało się 2640 osób, po raz kolejny potwierdzając, że impreza ma ogromny potencjał do rozwoju.

Również pod względem sportowym rekordy okazały się imponujące. Fantastycznym rezultatem, najlepszym wówczas uzyskanym wśród kobiet na królewskim dystansie w Polsce, popisała się Małgorzata Sobańska. Jej wynik 2:31:20 był lepszy od poprzedniego rekordu imprezy o ponad 3,5 minuty. Wśród mężczyzn pierwszy raz w historii padła bariera 2:12 – zaledwie 20-letni Etiopczyk Alemayehu Shumye pokonał trasę w 2:11:50. 30. jubileusz imprezy rzeczywiście okazał się wyjątkowy.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej

Choć największy podziw budzą Ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze. Odważni, wytrwali i zdeterminowani, by osiągnąć cel – wyznaczony dystansem 42 km i 195 m – w liczbie 5676 […]

21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło z historią w tle