fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

5 najciekawszych wydarzeń Diamentowej Ligi w Glasgow

David Rudisha zwycięża w mityngu Diamentowej Ligi w Glasgow. 12 lipca 2014. Fot. Robert Perry/ PAP

David Rudisha zwycięża w biegu na 800 metrów w mityngu Diamentowej Ligi w Glasgow. 12 lipca 2014. Fot. Robert Perry/ PAP

Prezentujemy pięć najciekawszych wydarzeń kolejnej edycji Diamentowej Ligi. Dwudniowe zawody odbyły się w Glasgow.

W sezonie 2010 słynny cykl zawodów Złotej Ligi został zastąpiony przez Diamentową Ligę. Poza zmianą nazwy i zasad premiowania nastąpiło gwałtowne rozmnożenie zawodów. O ile Złota Liga liczyła zwykle tylko sześć mityngów, tak Diamentowa Liga to obecnie już czternaście. Niestety, cykl stracił tym samym na wyrazistości. Kalendarz jest trudniejszy, mniej jest ataków na rekordy, co sprawia, że w biegach długich czasami wszystkie wydarzenia wyglądają na identyczne. Przykładem jest bieg na 5000 metrów, gdzie w tym roku prawie za każdym razem zwycięzca uzyskuje czas lekko powyżej 13 minut i na zmianę wygrywają ci sami Kenijczycy lub Etiopczycy. Żaden z nich nie jest wielką gwiazdą, więc wszystkie biegi z cyklu zlewają się w jedną, dość nieciekawą całość.

Co więcej, wymagający kalendarz sprawia, że wiele gwiazd odpuszcza starty z powodu kontuzji lub zmęczenia. W tym roku nie ma na bieżni Usaina Bolta, David Rudisha występuje rzadko z powodu kontuzji, inni zawodnicy również raz się pojawiają, raz znikają – np. Amerykanin Galen Rupp, ale dotyczy to także polskich 800-metrowców, Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego. Nie bez znaczenia jest pewnie zdecydowana walka z dopingiem: od kilku lat o rekordy świata jest bardzo trudno. W konkurencjach kobiecych do najlepszych wyników nikt nie zbliża się nawet od 30 lat, w męskich jest nieco lepiej. W biegach długich panuje jednak posucha – najlepsi startują w maratonie, na bieżni brakuje gwiazd typu Haile Gebreselassie czy Kenenisa Bekele. Rekordy świata na 5000 czy 10 000 metrów są dla obecnych najlepszych zawodników kompletną abstrakcją, w Diamentowej Lidze padają wyniki nawet 0 30 sekund słabsze.

Polscy kibice nie maja też łatwego dostępu do transmisji z zawodów – odbywają się one w jednej z kodowanych stacji kablowych, są nieobecne w publicznej TV.

Co zostanie w głowie po zawodach w Glasgow, które w tym roku zastąpiły Londyn? Oto 5 najciekawszych wydarzeń:

Rekord USA Emmy Coburn na dystansie 3000 metrów z przeszkodami

Ten bieg był prawdopodobnie najciekawszym wydarzeniem całych zawodów. Po raz kolejny w tym roku Coburn rzuca wyzwanie najmocniejszym Etiopkom i Kenijkom, biegnąc tak, jak zwykle robili to Afrykanie: mocno za zającem,a potem sama narzucając mocne tempo. W Glasgow udał się jej atak na rekord USA, ale ponownie rywalizacja wyglądała tak samo pod względem zajętych miejsc. Etiopka Hiwot Ayalew siedziała Amerykance na plecach i wyprzedziła ja na ostatnim okrążeniu. Czasy na mecie to 9:10,64 i 9.11,42.

Co ciekawe, w tej konkurencji notujemy duży regres. Od czasu zaostrzenia walki z dopingiem nikt nie zbliża się do wyniku Rosjanki Gulnary Samitowej-Gałkiny8.58,81 z 2008 roku – również sama Samitowa.

Zwycięstwo i powrót do formy Davida Rudishy

Rekordzista świata w biegu na 800 metrów, Kenijczyk David Rudisha powoli wraca do formy po kontuzji. Bieg w Glasgow był jego pierwszym w tym roku tak szybkim i równocześnie będącym tak zdecydowanym zwycięstwem. Wynik 1.43,34 to wyrównanie najlepszego tegorocznego czasu na świecie. Na mecie Rudisha jak za najlepszych czasów był daleko przed wszystkimi – drugi zawodnik przybiegł ponad dwie sekundy później. Polacy tym razem nie startowali.

Bieg Ashtona Eatona na dystansie 400 metrów przez płotki

Rekordzista świata w wieloboju w tym roku skupił się na innych dystansach, przede wszystkim płotkach. Jego wyniki pokazują, jak bardzo jest utalentowany. 400 metrów przez płotki to dystans nieobecny w wieloboju, czyli Eaton nie trenował go na co dzień. Mimo to uzyskuje wyniki na poziomie światowej czołówki. W Glasgow pobiegł 48,69, po raz kolejny w tym roku poprawiając życiówkę i zajmując drugie miejsce w Diamentowej Lidze.

Zwycięstwa Polaków w konkurencjach technicznych

W konkurencjach technicznych obsada nie była na najwyższym poziomie, ale zwycięstwo rodaka zawsze cieszy. W skoku wzwyż Wojciech Theiner był pierwszy z wynikiem 2.28. W tyczce było nawet lepiej: na pierwszym miejscu Paweł Wojciechowski, na drugim Piotr Lisek. Obaj z wysokością 5.67.

5000 metrów – czy to koniec Bernarda Lagata?

W biegu na 5000 metrów najciekawsze rzeczy działy się poza czołówką. Walkę o zwycięstwo stoczyło dwóch Etiopczyków, Hagos Gebrhiwet i Yenew Alamirew. Czasy były słabe, bo peleton nie próbował trzymać zająców prowadzących bieg. Znacznie ciekawsze jest śledzenie biegu Bernarda Lagata. Urodzony w Kenii, od lat biegający dla USA, dla większość wyczynowych długodystansowców jest wzorem tego, jak należy biegać taktycznie. Przez wiele lat na finiszu wielkich imprez Lagat wyrastał jak spod ziemi. Niewidoczny przez cały bieg, na ostatniej prostej zawsze odnajdywał się w odpowiednim miejscu. Pozwoliło mu to m.in. na zdobycie tytułu mistrza świata.

Obecnie Lagat ma już prawie ukończone 40 lat i chociaż nadal biega na bajecznym poziomie, wydaje się, że czasy, kiedy rywalizował z najlepszymi jak równy z równym – powoli mijają. Wciąż zdarzają mu się przebłyski, przecież jeszcze w lutym został wicemistrzem świata na hali, a na stadionie zdobył tytuł mistrza USA. W szybkich biegach już jednak nie istnieje, a teraz jest mu coraz trudniej także w taktycznych zawodach takich jak bieg w Glasgow. Zajął dopiero 12. miejsce, ze słabym jak na niego czasem – 13.27,08. To kolejna wpadka w tym roku i wydaje się, że widzimy już schyłek kariery wielkiego mistrza.

Kolejne, bardzo ciekawe zawody Diamentowej Ligi odbędą się w przyszły weekend w Monaco. Pełne wyniki zawodów w Glasgow dostępne po kliknięciu – wyniki.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie obu biegów stanie 20 tysięcy biegaczy i biegaczek. Wydarzenie przyciąga – limit uczestników biegu […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę! Nadchodzi największa impreza biegowa w Polsce.