Barefoot – skarpety wytrzymalsze niż stal

barefoot-socks

Nurt biegania naturalnego odchodzi nieco w zapomnienie. Mimo to niedawno powstały niezwykłe skarpety biegowe Barefoot.

barefoot

Firma Barefoot stworzyła skarpety, które umożliwiają naturalne stawianie stóp, bez jakichkolwiek ograniczeń, a przy tym oferują większe bezpieczeństwo, niż byśmy biegali zupełnie boso. Co więcej, w tych skarpetach można biegać bez obawy, że się zaraz przetrą. Tak przynajmniej twierdzi producent.

W czym tkwi tajemnica Barefoot? Oczywiście w materiale o nazwie dyneeme, z którego zostały wykonane. Dyneema to włókno sztuczne z polietylenu, które charakteryzuje się olbrzymią wytrzymałością. Tego mocnego włókna w skarpetach jest aż 46,5 %. Dodatkowo w przeciwieństwie do kevlaru, jest bardziej miękka i przyjemniejsza w dotyku, więc lepiej się sprawdza przy kontakcie ze skórą. Niestety producent nie podaje, że dyneema posiada też pewne wady.

barefoot-socks1

W przypadku przetarcia, włókno z dyneemy traci swoją wytrzymałość znacznie bardziej, niż przy takim samym uszkodzeniu np. włókna nylonowego.

Cena tych wyjątkowych skarpet jest wysoka i wynosi 50 $, nie jest to jednak cena kosmiczna, jeśli porównamy ją do skarpety kompresyjnych.

Czy zdarza Ci się biegać boso?

Komentarze