fbpx

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie > Joomla Import

Bieganie kwiecień 2011

Reportaż z wyścigu Tough Guy, wywiad z 800-metrowcami Adamem Kszczotem i Marcinem Lewandowskim, badania wydolnościowe, treningi na stadionie, test Timex Global Trainer i butów szosowych oraz jak zachęcić dzieciaki do biegania? Te i inne tematy znajdziecie w numerze kwietniowym z 2011 roku.

TEMAT NUMERU: Młoda Polska

Polskie dzieciaki nie garną się do sportu. W modzie nadal jest raczej całkowite zwolnienie z WF. Jak zachęcić młodych do biegania? Od jakiego wieku można zacząć? Dlaczego opłaca się, by młodzi uprawiali sport? Pytamy trenera, lekarza, biegaczy i ich rodziców

Przeczytaj artykuły z numeru kwietniowego z 2011 roku on-line.

NIEZBĘDNIK:

Projektantom sprzętu sportowego za oknem zobaczyli pierwszą jaskółkę – w nadchodzącym sezonie przygotujmy się na soczyście zielone i kwieciście różowe stroje.

HISTORIA: Ryun vs Snell

Przypominamy wielki pojedynek na milę między najszybszym licealistą USA Jim Ryunem a Peterem Snellem – ówczesną gwiazdą średniego dystansu. Przenosimy się do 1965 r. na stadion do San Diego na akademickie mistrzostwa USA.

AKADEMIA BIEGANIA: 27 minut na dychę

Poniżej bariery 27 min na 10 km zeszło do tej pory 31 zawodników. Tylko jeden z nich jest biały – Chris Solinsky. I jeśli się weźmie pod uwagę zestawienie wagi i wzrostu tych zawodników, Chris pasuje do nich jak pięść do nosa…

SPRZĘT: SportTracks

Rozbudowany dzienniczek treningowy, wykresy tętna, tempa, zmian wysokości – opowiadamy o SportTracks.com, stronie internetowej pomagającej zebrać i usystematyzować informacje o treningu.

KAMIENIE MILOWE: Skarpety

Najpierw były onuce – szmaciane taśmy, którymi sportowcy owijali stopy, później białe frotte, w końcu pojawiły się pięciopalczaste ciekawostki, modele wodoodporne, do łask wróciła też wełna. Opowiadamy o historii biegowych skarpet.

TRENING UMYSŁU: Emocje

Z udziałem w zawodach na rozmaitych dystansach wiąże się cały wachlarz emocji – tych korzystnych i nie. Jak radzić sobie z przedstartową gorączką albo apatią? Jak wprowadzić się w stan gotowości bojowej?

OBIEŻYŚWIAT: Sewilla

Sewilla – dawny główny port przeładunkowy towarów sprowadzanych z Nowego Świata, tu w trzy lata po śmierci spoczął Krzysztof Kolumb. W połowie lutego można po ulicach tego miasta przebiec maraton, przyjemną, płaską trasą.

SPRZĘT: Timex Global Trainer

Poddajemy ciężkiej próbie najnowszy zegarek Timex Global Trainer z pulsometrem i GPS.

AKADEMIA BIEGANIA: 1908 i 1948 w Londynie

W 2012 r. ulice Londynu staną się areną olimpijskiego maratonu. Sięgamy do historii igrzysk rozgrywanych w stolicy Brytyjczyków – do roku 1908 i 1948, śledzimy przebieg maratońskich tras i niektórych wydarzeń.

TRENING: Badania wydolnościowe

O VO2max i progu mleczanowym pisaliśmy przy różnych okazjach. Skąd jednak prosty biegacz ma wiedzieć, jakie wartości osiągają u niego te wskaźniki? Zaprowadziliśmy naszego królika doświadczalnego na badania wydolnościowe, żeby pokazać wam ich przebieg i objaśnić, co możecie z nich wyciągnąć dla siebie.

SPRZĘT: Buty szosowe

Testujemy buty treningowe i treningowo-startowe przeznaczone do twardych betonowych i asfaltowych nawierzchni.

TRENING: Na stadionie

Tartanowa bieżnia stadionu lekkoatletycznego jest przez amatorów niedoceniana. A tymczasem to doskonałe miejsce na interwały, rytmy – treningi poprawiające szybkość i wytrzymałość. Opowiadamy o zaletach stadionu i dajemy kilka wskazówek, jak na nim trenować.

WYPRAWA: Tough Guy

Rażące prądem druty, okrutnie zimna woda, błoto, omdlenia i wielka satysfakcja. Zawodnik brytyjskiego biegu Tough Guy po starcie zastanawia się, po co to robi, a za metą myśli już o następnej edycji. O zawodach opowiada Mirosław Kopiński, organizator polskiego Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów.

WYWIAD: Adam Kszczot i Marcin Lewandowski

Mistrzowie Europy na 800 opowiadają o taktyce, przyjaźni, życiu poza bieganiem.

ŻYCIÓWKA:

Wojtek Staszewski przepytuje Michała Skwiruta, założyciela Klubu Biegowego w Metrze Warszawskim. Ich klubowe koszulki można zobaczyć na każdym maratonie w stolicy i wielu innych biegach.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!