fbpx

Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Cel, plan, realizacja – sukces!

sukces

Fot. pixabay.com

Jesteś początkującym sportowcem, który zastanawia się jak zacząć? A może masz za sobą kolejny sezon startów, ale potrzebujesz usystematyzować swój trening, by osiągnąć więcej? Niezależnie od stażu treningowego, może przydać Ci się kilka wskazówek, jak odpowiednio zaplanować swoje starty i podporządkować pod nie treningi w ciągu roku.

Uwaga, drodzy Czytelnicy! Macie niepowtarzalną okazję wygrać tygodniowy pobyt na obozie treningowym na Fuerteventurze, poprowadzonym przez Mikołaja Lufta! Aby wziąć udział w konkursie, kliknij tutaj.

Jak zaplanować sezon?

Po pierwsze: obierz cel główny na kolejny sezon lub kilka najbliższych lat oraz określ cele pośrednie pomagające go osiągnąć.
Cel główny powinien spełniać podstawowe trzy kryteria:
– być wymierny, czyli możliwy do zmierzenia (np. ukończenie konkretnych zawodów, pokonanie wyznaczonego dystansu w określonym czasie itp.),
– posiadać ramy czasowe (wyznacz datę startu czy sprawdzianu),
– być realistyczny, ale jednocześnie nie nazbyt łatwy do osiągnięcia.

Przy określaniu celu głównego musimy też wziąć pod uwagę punkt wyjściowy – ten, w którym jesteśmy na początku przygotowań, czyli:
– nasz stan zdrowia,
– dotychczasowe doświadczenie sportowe i osiągane wyniki,
możliwości czasowe i finansowe,
– dostępność zaplecza do treningów oraz ewentualnego sprzętu,
– pozostałe obowiązki (praca, rodzina itp).

Dowiedziono że osoby posiadające jasno sprecyzowane oraz zapisane cele osiągają przeciętnie nawet dziesięciokrotnie lepsze rezultaty w swoich dziedzinach od osób, które celów jasno nie określiły. Warto więc dodatkowo spisać te cele, tak aby umocnić się w ich realizacji.

Kolejnym krokiem w planowaniu będzie określenie celów pośrednich, średnio- i krótkoterminowych, a więc kolejnych kroków przybliżających nas do osiągnięcia sukcesu.

Przykładowy plan działania początkującego triathlonisty

Janusz jest średniozaawansowanym biegaczem w średnim wieku, który chce w ciągu trzech lat ukończyć triathlon na koronnym dystansie Ironman. Ma za sobą kilka lat regularnego biegania. W ostatnim roku ukończył kilka startów na dystansie 10 km i półmaraton. Jednak ostatni raz pływał będąc jeszcze w podstawówce, a na rowerze jeździł dotychczas tylko okazjonalnie.
Cel główny: ukończenie IRONMAN-a na jesieni 2018 roku.
Cele pośrednie: Ukończenie w najbliższym sezonie startów na dystansie ¼ IRONMAN-a, ukończenie w roku 2017 startów na dystansie ½ i ¼ Ironman-a oraz jednego maratonu.
Cele średnio- i krótkoterminowe: Jeżeli brak aktualnych badań lekarskich, wykonanie zestawu badań stwierdzających zdolność do treningu sportowego.

2. Stworzenie planu zajęć:
2a. Określenie dostępnego czasu na trening i dokonanie ewentualnych zmian w tygodniowym planie zajęć dla optymalizacji wykorzystania czasu.
2b. Uzyskanie akceptacji przez najbliższych swoich planów treningowo-startowych (bardzo ważne!),
2b. Zaplanowanie sesji treningowych samemu lub z trenerem.

3. Nauka pływania:
3a. Jeżeli potrzeba, zakup stroju pływackiego i okularków oraz karnetu na basen.
3b. Znalezienie trenera triathlonu lub instruktora pływania, ewentualnie grupy treningowej.
3c. Zaplanowanie regularnych sesji pływackich – uwzględniając codzienne zajęcia.
3d. Na podstawie testów i przebiegu pierwszych sesji treningowych, zaplanowanie progresu w kolejnych miesiącach, mierzenie co miesiąc postępów np. za pomocą testu pływackiego na 400m,
3e. Zakup lub wypożyczenie pianki triathlonowej.

4. Rozpoczęcie treningów kolarskich:
4a. Analiza i ewentualna konsultacja z trenerem od jakich treningów rowerowych warto zacząć.
4b. Określenie dostępności sprzętu (na początek wystarczy rower MTB albo stacjonarny rower na siłowni, później zakup roweru szosowego).
4c. Wykonanie w/w.
4d. Skompletowanie niezbędnego do treningów kolarskich na zewnątrz sprzętu sportowego – kask, strój kolarski, ewentualnie buty kolarskie, lemondka itp.
4d. Stopniowa progresja obciążeń i wydłużanie treningów kolarskich oraz regularne wykonywanie testów na określonym dystansie, najlepiej na tej samej trasie przy porównywalnych warunkach.

– Jednoczesna kontynuacja treningów biegowych – wplecenie ich w trening triathlonowy.
Zgłoszenie na zawody w najbliższym sezonie oraz zapoznanie z terminami zgłoszeń na kolejne starty (na wiele imprez miejsca kończą się w kilka godzin po otwarciu rejestracji!).
– Zgłoszenie na triathlonowy obóz klimatyczny, aby pod okiem trenera i w dobrym towarzystwie wykonać trening bazowy przed sezonem.

Samemu czy z trenerem?

Ułożenie zindywidualizowanego planu, a zwłaszcza jego realizacja, nie jest łatwe. Trenując na własną rękę nie da się ustrzec pewnych błędów, istnieje też ryzyko zboczenia z obranej ścieżki. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam w osiąganiu wyznaczonych celów krok po kroku.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Mikołaj Luft

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!