fbpx

Wydarzenia

Co, gdzie i jak? Chudy Wawrzyniec – 9 sierpnia

Chudy Wawrzyniec 2013

Fot. Piotr Dymus

W tym roku odbędzie się dopiero trzecia edycja biegu, a chociaż organizatorzy zwiększyli limit miejsc o kilkaset, pakiety rozeszły się jak świeże bułeczki, a prawie 150 osób wciąż czeka na liście rezerwowej. Co trzeba wiedzieć tuż przed startem w ultramaratonie w Beskidzie Żywieckim?

Podstawowe informacje:

Termin: 9 sierpnia 2014 r. (sobota)
Miejsce: Rajcza k. Żywca
Start: 4:00 z amfiteatru w Rajczy
Dystanse: 50+ km, 80+ km (ostateczną decyzję o wyborze dystansu można podjąć na trasie)
Limit czasu: 16 godzin (dla obu dystansów)
Strona zawodów: www.chudywawrzyniec.pl

Chudy Wawrzyniec 2013

Fot. Piotr Dymus

Parametry trasy

Tak samo jak podczas dwóch poprzednich edycji biegu – ostateczną decyzję o wyborze dystansu uczestnicy mogą podjąć na trasie – przy punkcie na Wielkiej Rycerzowej (nieco za 40. kilometrem biegu). Ta trasa 50+ km skręca w lewo w kierunku Muńcoła, a 80+ km biegnie dalej w stronę Przełęczy Przysłop. Obie trasy mają metę przy amfiteatrze w Ujsołach.

Na trasie 50+ na uczestników czeka 2229 m podejść, a na trasie 80+ – ponad 3448 m. Aby odpowiednio rozłożyć siły na całym dystansie, warto wcześniej zapoznać się z profilem trasy i spróbować go zapamiętać lub jeszcze przed wyjazdem z domu wydrukować go sobie w niewielkim formacie i studiować uważnie przed biegiem oraz w jego trakcie. Wtedy żadne podejście nas nie zaskoczy i będziemy wiedzieli, ile dorzucić do pieca podczas zbiegu i pod górkę – żeby nie przeszarżować, ale też się specjalnie nie oszczędzać. Profile trasy nie będą umieszczone na numerach startowych.

Chudy Wawrzyniec profil_50

Chudy Wawrzyniec profil_80

Podczas biegu warto mieć ze sobą zegarek z GPS-em, żeby na bieżąco kontrolować dystans. Trzeba wiedzieć, że na trasie nie będzie oznaczeń kilometrów – znane są tylko kilometry, na których będą punkty żywieniowe, ale pozostałe odcinki nie będą oznakowane.  Kontrola kilometrów pomoże nie tylko lepiej rozłożyć siły (wiemy, jaki dystans jeszcze przed nami), ale też rozplanować picie i jedzenie na trasie (wiemy, za ile będziemy mogli uzupełnić zapasy).

Każdy uczestnik biegu otrzyma mapę z zaznaczoną trasą. Rozrysowana trasa dla obu dystansów dostępna jest tutaj.

Punkty żywieniowe na trasie

Na trasie 50+ będzie jeden punkt żywieniowy (Schronisko PTTK na Przegibku), a na trasie 80+ – dwa punkty żywieniowe (Schronisko PTTK na Przegibku oraz na Przełęczy Glinka). Co ważne – na punktach nie będzie pojemników jednorazowych, trzeba więc być przygotowanym na uzupełnianie własnego naczynia/pojemnika napojami dostępnymi na punkcie. Szczegóły dotyczące punktów żywieniowych zostaną podane w komunikacie technicznym. Zawodnicy mogą również korzystać z oferty schronisk spotkanych na trasie, natomiast nie mogą korzystać z zapasów przygotowanych przez kibiców.

Chudy Wawrzyniec tabela_limitow

Punkty kontrolne, żywieniowe oraz limity czasowe w poszczególnych miejscach

Co robić po przyjeździe na miejsce?

Przed rozpoczęciem imprezy biuro zawodów będzie zlokalizowane w szkole w Rajczy (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. Józefa Tischnera, Rynek 2, 34-370 Rajcza) i będzie ono działać w piątek od godziny 14:00. Ze względu na dużą liczbę uczestników będzie działała także druga baza zawodów – w szkole w Ujsołach, która po rozpoczęciu biegu stanie się biurem zawodów. Adres szkoły w Ujsołach to: ul. Ks. Prałata Józefa Piotrowskiego 6 (Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Sygietyńskiego). Baza w Ujsołach również będzie działać od piątku od godziny 14:00.

W ramach opłaty wpisowej każdy uczestnik ma zapewniony nocleg (2 noce) w warunkach turystycznych (własny śpiwór i karimata) – przydzielanie miejsc (w Rajczy lub w Ujsołach) będzie się odbywać w przeddzień startu w biurze zawodów.

Odbieranie pakietów startowych i kwaterowanie się w jednej z dwóch szkół odbywać się będzie w piątek w godz. 14:00 – 00:00. Odprawa techniczna odbędzie się o 20:00 w szkole w Ujsołach, a o 21:00 w szkole w Rajczy. Należy być obecnym na jednej z dwóch odpraw.

Chudy Wawrzyniec 2013

Fot. Piotr Dymus

Organizacja startu

Start odbędzie się z okolic amfiteatru w Rajczy, więc osoby przebywające w Rajczy docierają na start same. Osoby zakwaterowane w Ujsołach mogą dojechać na start same lub skorzystać z transportu zapewnionego przez organizatora. Autokary będą odjeżdżać z bazy w Ujsołach w godz. 3:00 – 3:30 w dwóch lub trzech turach.

O godz. 3:50 nastąpi powitanie zawodników, a o godz. 4:00 wystartuje bieg. Zawodnicy będą mieli możliwość tuż przed startem oddać wolontariuszom przedmioty, których nie chcą brać na trasę (np. ciepłe ubrania).

Wyposażenie obowiązkowe

Każdy z uczestników biegu musi na trasie mieć przy sobie:

– numer startowy umieszczony w widocznym miejscu (aby sędzia był w stanie z odległości spisać numer);
– telefon komórkowy z naładowaną baterią (działający co najmniej przez kilkanaście godzin);
– dowód osobisty lub paszport;
– koc ratunkowy/folia NRC;
– plecak lub pas biegowy (nerka);
– bukłak lub bidon/bidony o łącznej pojemności co najmniej 1 litra.

Dodatkowo zaleca się wzięcie kurtki przeciwdeszczowej (niezależnie od pogody na starcie), apteczki osobistej i czołówki, choć te przedmioty nie są obowiązkowym wyposażeniem na trasie.

Chudy Wawrzyniec 2013

Fot. Piotr Dymus

Po zakończeniu biegu

Limit czasu dla obu tras wynosi 16 godzin. Meta zlokalizowana będzie przy amfiteatrze w Ujsołach. Po zakończeniu biegu każdy uczestnik otrzyma ciepły posiłek regeneracyjny w wersji mięsnej lub wegetariańskiej. Osoby, które są zakwaterowane w Rajczy, będą mogły skorzystać z transportu busem poruszającym się cyklicznie między metą zawodów a bazą w Rajczy od ok. godz. 10:00 aż do końca dekoracji zwycięzców biegu (przejazd na postawie numeru startowego). Po zakończeniu dekoracji zwycięzców również można liczyć na przejazd do bazy w Rajczy.

Przewidywana godzina dotarcia na metę zwycięzcy trasy 50+ to 8:45 – 9:15. Dla trasy 80+ jest to godzina 12:45 – 13:45. Dekoracja zwycięzców odbędzie się po upływie limitu czasowego, czyli około godz. 20:10. Bazy zawodów należy opuścić najpóźniej w niedzielę do godz. 12:00.

Zamów koszulkę!

Wszyscy uczestnicy biegu (właściwie nie tylko!) mogą kupić sobie specjalną pamiątkową koszulkę z wizerunkiem Chudego Wawrzyńca oraz jego koleżanki. Koszulka jest w 100% bawełniana. Można zamówić zarówno wersję damską, jak i męską. Przy wyborze opcji „odbiór osobisty” koszulkę można odebrać na nazwisko na miejscu w biurze zawodów. Organizatorzy nie gwarantują, że bez wcześniejszego zakupu przez internet na miejscu będą dostępne koszulki w odpowiednich rozmiarach lub w ogóle. Koszt koszulki to 39 zł.

Chudy Wawrzyniec koszulka

Projekty pamiątkowych koszulek z zawodów – wersja damska i męska

ŚPISZ W SZKOLE? WEŹ STOPERY DO USZU!

Zobacz galerię zdjęć z zeszłorocznego Chudego Wawrzyńca:

autorem zdjęć jest Piotr Dymus

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marta Tittenbrun

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej