fbpx
Truskawki - źródło witaminy C. Fot. istockphoto.com

Dieta > Polecane > Zdrowie i motywacja

Dieta biegacza: sezon na truskawki (przepisy)

Truskawki - źródło witaminy C. Fot. istockphoto.com

Fot. istockphoto.com

Zaczyna się sezon truskawkowy, na bazarach na pierwszym planie widać łubianki pełne czerwonych smakołyków. Są zwiastunem i przedsmakiem lata ale dopiero od około 200 lat, kiedy je „wynaleziono”. Zawdzięczamy je Ludwikowi XIV – królowi Francji. To on sprowadził botanika, który je wyhodował krzyżując dwie odmiany poziomek przywiezionych z odległego Chile i Stanów Zjednoczonych.

Wynik botanicznego eksperymentu tak zachwycił króla Francji, że postanowił nie trzymać go tylko dla siebie ale podzielić się nim ze światem. Czerwone, słodkie owoce, czasem lekko kwaśne, o specyficznym i bardzo przyjemnym aromacie – smakują wyśmienicie. Co istotne – są zdrowe! Kiedyś uważano, że wartość odżywcza tych owoców jest minimalna. Uważano, że to „tylko woda”. Współcześnie wiadomo, że truskawki mają dużo wartości odżywczych ale i innych właściwości np. przeciwgrzybicznych.

Truskawki w 100 g dostarczają ok. 32 kcal, zalicza się je do grupy produktów o niskim indeksie glikemicznym (40). Ich podstawowym składnikiem odżywczym są węglowodany w tym w dużej ilości pod postacią błonnika pokarmowego (drobne pesteczki).

Witamina C w truskawkach występuje w dużo większej ilości niż w cytrusach. Zjedzenie 200 g truskawek w ciągu dnia całkowicie pokrywa nasze zapotrzebowanie na ta witaminę. Dla biegaczy jest ona jedną z ważniejszych witamin. Poprawia ona wchłanianie żelaza, jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, od którego zależy min regeneracja obciążonych treningiem organizmów.

Kwas elagowy, który zjadamy z truskawkami ma bardzo silne działanie prozdrowotne: antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Polecany jest osobom, które często miewają infekcje, gdyż unieszkodliwia chorobotwórcze mikroorganizmy. Nie jest jeszcze określone zapotrzebowanie na ten związek, jedyne zalecenie to takie że w sytuacjach zwiększonego wysiłku, stresu oksydacyjnego czy obciążenia chorobami nowotworowymi, chorobami układu krążenia należy wybierać produkty, które zawierają ten kwas.

Truskawki zaliczane są do grupy produktów średnio zasadotwórczych (pH 8,0 – 7,1). Właśnie na produkty alkalizujące powinniśmy zwracać szczególną uwagę, ponieważ nasza codzienna dieta wciąż bazuje na produktach zakwaszających. Brak równowagi kwasowo-zasadowej (zakwaszenie) prowadzi do wielu niekorzystnych dla biegacza dolegliwości, takich jak:
– bóle głowy, migreny,
– uczucie zmęczenia, osłabienia,
– bóle kręgosłupa, bóle stawów,
– dolegliwości układu pokarmowego: zgaga, biegunki,
– wydłużone trawienie pokarmów (szczególnie problemowe przed startami), ograniczone wchłanianie składników odżywczych,
– utrudniona redukcja masy ciała.

Z innych właściwości zasługujących na uwagę to działanie przeciwgrzybiczne, szczególnie ważne dla osób stosujących antybiotykoterapię, która wyjaławia przewód pokarmowy. Na takim jałowym podłożu zmiany grzybicze pojawiać się mogą bardzo często i prowadzić do szeregu poważnych powikłań. Truskawki mają zastosowanie również w kosmetyce, ze względu na właściwości wybielające i rozjaśniające. Maseczki truskawkowe oczywiście ale i… wybielanie zębów. Są fanatycy, którzy robią sobie pastę truskawkową i używają jej do mycia zębów, ponoć efekty są fenomenalne.

Nietolerancja na truskawki dotyka głównie dzieci ale czasem i dorosłych. Objawy pojawiają się zazwyczaj szybko ale czasem mogą wystąpić i do kilku dni po ich spożyciu. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to pokrzywka i biegunka. Jeżeli pojawia się takie dolegliwości i w ostatnim czasie nic nowego nie jedliśmy to niestety jest duże prawdopodobieństwo, że nie tolerujemy truskawek. Dobra wiadomość dla takich osób jest taka, że przetworzone truskawki już (zazwyczaj) są bezpieczne!

Sposobów podania truskawek jest bardzo dużo, można zjeść świeże bez żadnych dodatków, można zmiksować z dodatkiem jogurtu, można zjeść z makaronem ale można też spróbować mniej klasycznych rozwiązań, które na pewno zachwycą nasze kubki smakowe.

Sałatka z truskawkami i szpinakiem. Fot. istockphoto.com

Sałatka z truskawkami i szpinakiem. Fot. istockphoto.com

SAŁATKA Z TRUSKAWKAMI (2 porcje)

Szpinak baby (4 garście)
Truskawki ok. 200 g
Mozarella 1 kulka
Awokado 1 sztuka

Sos: 2 łyżki miodu, 2 łyżki octu balsamicznego, 4 łyżki oliwy, sól i pieprz

Szpinak dokładnie opłukać i wysuszyć, truskawki umyć, osuszyć i pokroić na połówki/ćwiartki (w zależności od wielkości, mozarellę i obrane awokado pokroić w kostkę. Ułożyć szpinak a na nim resztę składników, polać sosem tuż przed podaniem.

Truskawka

SAŁATKA Z TRUSKAWKAMI i ŁOSOSIEM (2 porcje)

Roszponka 4 garście

Truskawki 200 g
Ser kozi 100 g
Łosoś 150 g

Sos jak wyżej lub dobrej jakości oliwa.

Na talerzu układami roszponkę, na niej pokrojony ser i łososia a na wierzchu truskawki pokrojone w ćwiartki, polać sosem bezpośrednio przed podaniem.

POLĘDWICA WIEPRZOWA Z TRUSKAWKAMI
Polędwica wieprzowa 300 g

Sól, pieprz
Truskawki 300 g
Ocet balsamiczny 3 łyżki
Cukier 2 łyżki
Bulion warzywny
Kiełki dowolne

Cukier wymieszać z octem balsamicznym a następnie z przepołowionymi czystymi truskawkami, odstawić. Polędwicę pokroić w plastry, doprawić solą i pieprzem. Na patelni rozgrzać olej i smażyć polędwiczki na średnim ogniu po ok. 4-5 min z każdej strony (w zależności od grubości plastra). Usmażone kawałki mięsa przełożyć na talerz i przykryć na ok. 5 min folią aluminiową. Na patelni po smażeniu zagotować bulion i dodać truskawki z zalewą, gotować na wolnym ogniu przez ok. 2 minuty. Polać sosem polędwiczki i posypać ulubionymi kiełkami.

PLACKI Z TRUSKAWKAMI
Truskawki ok. 300 g

Jogurt naturalny 250 g
Mąka pszenna pełnoziarnista 170 g
Jajka 3 sztuki
Cukier 3 łyżki
Proszek do pieczenia 2 łyżeczki
Olej roślinny 2 łyżki

Wszystkie składniki poza truskawkami zmiksować na gładką masę. Rozgrzać patelnię i nakładać po 1 łyżce ciasta, przykryć i na wolnym ogniu smażyć aż ciasto będzie w połowie ścięte. Położyć kilka plasterków truskawek i przewrócić na drugą stronę i smażyć jeszcze przez chwilę.

Dżem truskawkowy. Fot. Istockphoto.com

Dżem truskawkowy. Fot. Istockphoto.com

DŻEM TRUSKAWKOWY

Truskawki 1 kg
Cukier ok. 1 kg

Truskawki rozdrobnić, można zmiksować i wlać do garnka o grubym dnie. Zagotować, przykręcić ogień i często mieszając „smażyć” aż masa straci połowę objętości. Dodawać cukier partiami, i jeszcze częściej mieszać próbując do smaku (ilość cukru jest zależna od słodkości truskawek). Po dodaniu odpowiedniej ilości cukru, smażyć jeszcze przez ok. 10 min i zestawić z ognia. Przez kolejne 2 dni zagotować masę, smażyć ok. 10 min. 2 dnia od razu gorący dżem przelać do czystych słoików, od razu zakręcać i odstawić do wystygnięcia do góry dnem.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®