Folia NRC nie taka cudowna, a puch hydrofobowy nie dla biegaczy

pol-pl-Koc-termiczny-folia-NRC-994-1

W świecie istnieje wiele mitów, które obowiązują jako prawda objawiona. Mimo, że ich cudowność to fikcja. Oto dwa produkty, które właśnie takie są.

Folia NRC

Folia NRC, to element obowiązkowego wyposażenia na biegach ultra, dodatek na mecie wielu maratonów, półmaratonów, dyszek czy piątek. Jak się okazuje, folia NRC wcale nie jest taka cudowna. Pierwszym mitem jest to, że jedna strona (złota) chłodzi, a druga (srebrna) grzeje. Jednak jak pokazały najnowsze badania, te dwie strony nie mają znaczenia. Mają różne kolory ale to nie ma większego znaczenia, bowiem działają one dokładnie tak samo i nieważne, którą stroną przyłożymy do ciała.

Druga ciekawostka: folia NRC nie ma cudownych właściwości. Kolejne badania i pomiary udowodniły, że właściwości folii NRC są dokładnie takie same, jak każdej innej folii o takiej samej grubości. Zatem jeśli mamy tak samo gruby worek foliowy, to spełni on rolę folii ratowniczej równie dobrze. Nie sądzę, by organizatorzy biegów pozwolili na używanie worków foliowych, ale w rzeczywistości działają one tak samo.

Puch hydrofobwy

Od jakiegoś czasu puch hydrofobowy stał się niebywale popularny. Uważany jest wręcz jako izolator niemal doskonały. Lżejszy i lepiej izolujący od sztucznych włókien, a równie dobrzy radzący sobie z wodą, dzięki specjalnej impregnacji puchu. Niby super, nic więc dziwnego, że zaczęto sugerować, iż jest odpowiedni do sportów wytrzymałościowych.

Rzeczywiście nie zawilgotnieje od potu, więc wszystko wskazuje, że jest idealny do biegania zimą w górach. Pojawia się jednak pewien problem. Ten puch jest hydrofobowy jednorazowo, o czym większość nie ma pojęcia. Najlepszy jak dotąd impregnat firmy Toray, wytrzymuje według producenta 10 prań. Niby nie tak mało, ale przy używaniu do biegania, gdzie kurtka będzie często przepocona, jest to jednak niewiele. To jednak nie wszystko, bo gdy wczytamy się w normę, to okaże się. że pod pojęciem pranie, kryje się płukanie w samej wodzie przez 10 minut. Zatem wystarczy jedno zwyczajne pranie, żeby wyrobić limit z normy ze znacznym zapasem.

To nie koniec bajeczek o cudowności puchu hydrofobowego. Impregnat usztywnia puch, dzięki czemu może on uzyskać bardzo wysoką wartość cuin, czyli bardzo dobrze się rozprężać. Niestety po jednym praniu cudowne właściwości znikają i zamiast 800 czy 900 cuin otrzymujemy np. 700.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger