fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Sprzęt

Kompresja dla biegacza – kilka słów u progu sezonu jesiennego

Compressport

Coraz częściej możemy zobaczyć biegaczy w opaskach kompresyjnych podczas treningów, zawodów, czy podczas odpoczynku. Często dla biegaczy opaski są nieodłącznym element treningowego stroju, niezależnie od tego czy wychodzą na zwykłe rozbieganie, trening interwałowy czy też długie weekendowe rozbieganie. Czy zakładać opaski na trening? Na jakie dystanse wyścigowe warto się w nie wbić, a kiedy używać ich tylko regeneracyjnie?

Panta rhei – wszystko płynie – to greckie określenie filozoficznej zasady zmienności i względności we wszechświecie idealnie odnosi się do tego co możemy zaobserwować w biegowym świecie. Kiedy pięć lat temu rozpoczynałem swoją przygodą z bieganiem, kolega, który namówił mnie do tego szaleństwa zabrał mnie do wielkiego sportowego sklepu, w którym cała jedna ściana była wypełniona butami do biegania, nie wspominając już o liczbie ciuchów w jakich można było przebierać, żeby znaleźć coś co będzie pasowało kolorystycznie do butów.

Bieg to najstarsza konkurencja starożytnych igrzysk. Ponad sto lat temu zawodnicy na linii startu ubrani byli w zwykle spodenki, koszulkę i buty (albo i nie). Nie było wtedy mowy o technologiach oddychalności ciuchów, systemach poduszek amortyzujących wbudowanych w buty, nikt też nie myślał wtedy o kompresji. Podobnie było ponad dwadzieścia lat temu kiedy Łukasz, obecny Wice Mistrz Polski w ½ IM oraz Mistrz Polski w duathlonie zaczynał swoją przygodę z bieganiem.

Kiedy rozpoczynałem treningi biegowe wystarczało nam (zawodnikom) kilka sztuk bawełnianych koszulek oraz spodenek niekoniecznie bezpośrednio przeznaczonych do uprawiania lekkiej atletyki. Podczas zgrupowań trzeba było robić częste prania, ale zdarzało się, że i sprzęt „sam chodził” po pokoju. Nie mieliśmy zbyt wiele, sprzęt  nie był tak łatwo dostępny jak obecnie. Nie było mowy o technicznych produktach odprowadzających pot na zewnątrz. Pakiety startowe podczas zawodów nie zawierały startowych koszulek technicznych. Pamiętam jak bawełniane t-shirty kleiły się do ciała w gorące dni, kiedy mocno spoceni wykonywaliśmy trening. Żeby było troszkę chłodniej obcinaliśmy rękawy w bawełnianych t-shirtach . O kompresji wtedy nikt nie myślał. W chwilach regeneracji np. podczas zgrupowań wystarczała kąpiel w strumyku po treningu, sen oraz bidon z izotonikiem.

Czas mija, technologia idzie do przodu, dzięki czemu mamy obecnie dostęp do szerokiej gamy produktów, które mają pomóc nam sportowcom w osiąganiu lepszych wyników.

Jedną z takich rzeczy jest kompresja. I tu też jest w czym przebierać. Najpopularniejsze są opaski kompresyjne na łydki, ale swobodnie możemy też znaleźć opaski na uda oraz tzw. Full Legi, które swoją kompresją obejmują całą nogę. W przypadku łydek możemy też wybierać czy ma być to opaska, czy może pełna skarpeta kompresyjna. Pierwsze stosujemy w takcie treningu czy startu oraz do aktywnej regeneracji, drugie do aktywności fizycznej oraz regeneracji w spoczynku. Gama kolorystyczna produktów jest tak szeroka, że spokojnie każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy postawić na klasyczną czerń, co by nie rzucać się w oczy, albo spokojnie założyć fluorescencyjne, żarówiaste kompresy, zapewniając sobie, że będziemy z dala widoczni i nie będziemy mieli problemu z odnalezieniem siebie na zdjęciach z zawodów.

Opaski kompresyjne nie są żadną nowością, choć na rynku biegowym pojawiły się dopiero kilka lat temu. W medycynie kompresja używana jest od dawna, najczęściej pooperacyjnie, gdzie jej głównym celem jest działanie przeciwzakrzepowe. Ucisk (poprzez opaskę) na daną grupę mięśni powoduję zwiększony przepływ krwi, lepsze dotlenienie mięśni, a co za tym idzie szybsze usuwanie toksyn. Sprawne usuwanie kwasu mlekowego podczas, czy bezpośrednio po wysiłku pozytywnie wpływa na regenerację i skraca jej czas.

Lukasz Kalaszczynski kompresja

 

Coraz częściej możemy zobaczyć biegaczy w opaskach kompresyjnych podczas treningów, zawodów, czy podczas odpoczynku. Często dla biegaczy opaski są nieodłącznym element treningowego stroju, niezależnie od tego czy wychodzą na zwykłe rozbieganie, trening interwałowy czy też długie weekendowe rozbieganie. Należy pamiętać o tym, że podczas treningu nasze mięśnie uczą się jak adaptować się do zwiększonego wysiłku, tak więc osobiście odradzam używanie opasek podczas krótszych treningów. Dzięki temu zakładając je podczas samego startu nasz mięsień dostaje odpowiedni bodziec.

Mówiąc o zawodach powstaje pytanie – biegać w opaskach czy bez? Wielu z nas wierzy, że założenie kompresów pozwoli urwać kolejne cenne sekundy z życiowych rekordów. Sam w ostatnich latach nie wyobrażałem sobie startowania bez opasek na nogach, aczkolwiek w ostatnim czasie próbowałem szybkiego biegania i jeśli mówimy o biegach do 10 km to spokojnie polecam samo startowanie bez, zakładając opaski bezpośrednio po dotarciu na linię mety, co pozwoli zmęczonym nogom szybciej się zregenerować.

Kompresja dostępna jest zarówno dla amatorów jak i elity, wśród której możemy zaobserwować zarówno przeciwników jak i zwolenników startowania w produktach kompresyjnych. Łukasz podczas startów zazwyczaj nie używa kompresji, aczkolwiek jest ona dla niego ważnym elementem regeneracji:

Osobiście opaski kompresyjne stosuję tylko podczas regeneracji po zawodach czy treningu o dużej objętości jak i intensywności. Zdecydowanie najbardziej polecam opaski Compressport Full Leg, po których zdjęciu mam poczucie lekkości mięśni i stawów. Dzięki szybszej regeneracji podczas kolejnego treningu mogę wykonać jeszcze większą pracę. Jeżeli czuję natomiast duże napięcie mięśniowe w łydkach zakładam także krótkie opaski R2. Opaski Full Leg zdarza mi się także stosować w chłodne dni, żeby utrzymać ciepłotę ciała na odpowiednim poziomie. Umieszczam je wtedy pod wierzchnią częścią ubrania. W tym wypadku także w przeważającej większości po treningu. Podczas startów w zawodach biegowych szczególnie w chłodne dni stosuję jedynie długie skarpety kompresyjne, które nie są tak mocno uciskowe jak opaski.

Czy kompresję stosować podczas zawodów ? Musicie zadecydwać sami. Na pewno nie jest to produkt, który zwiększy waszą wydolność, ale jeżeli czujecie, że Wam pomaga to czemu nie stosować. Dużą rolę może tu odgrywać efekt placebo. Jeżeli kompresja dodaje Wam pewności siebie to nie ma powody, żeby z niej rezygnować.

Opaski kompresyjne najlepiej stosować podczas odpoczynku, przed startem, czy też zaraz po. Tak jak wspominaliśmy – poprzez stopniowy ucisk zwiększamy przepływ krwi do mięśnia, tym samym dociera do niego większa ilość tlenu co powoduje uczucie mniejszego zmęczenia, szybszą regenerację i mniejsze tak zwane pulsacyjne bóle mięśniowe, które często pojawiają się po zwiększonym wysiłku.

Obecnie na rynku istnieje kilka wiodących firm, które oferują nam produkty z zastosowaniem kompresji. Miałem okazję biegać w skarpetkach czy opaskach większości firm i produkty firmy Compressport najbardziej przypadły mi do gustu. Wybieram przede  wszystkim opaski nie długie skarpety, które często nachodzą na kolano przez co muszę je podwijać, czując jednocześnie lekki dyskomfort w okolicy kolana. Stopień kompresji opasek Compressport R2 jest dla mnie najodpowiedniejszy – nie są za luźne, a jednocześnie nie są za bardzo uciskające. I na koniec te kolory – cała gama, a od niedawna nowe fluorescencyjne Compressport R2 FLUO oraz ultralekkie PRO R2 SWISS – czego chcieć więcej – regeneracja i dobra widoczność w jednym. Tylko biegać!

Autorzy:

Łukasz Remisiewicz – biegacz i triathlonista, autor bloga www.runeat.pl

Łukasz Kalaszczyński – biegacz, triathlonista, trener, Wice Mistrz Polski w ½ IM 2015 oraz Mistrz Polski w duathlonie 2015, www.trirun.pl

Zdjęcia: Łukasz Kalaszczyński oraz Łukasz Remisiewicz

Produkty: Compressport Polska, www.compressport.pl

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Amazfit zaprojektował specjalną edycję smartwatcha Amazfit Cheetah Pro. Środki ze sprzedaży zasilą fundację tragicznie zmarłego maratończyka Kelvina Kiptum. 27 marca 2024 – Zepp Health, światowy lider na rynku urządzeń wearables, ogłosił współpracę z Fundacją Kelvin […]

Amazfit dedykuje Fundacji Kelvina Kiptuma limitowaną edycję swojego flagowego zegarka

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?