fbpx
Półmaraton Ślężański. Fot. Agata Niemotko

Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Korona Polskich Półmaratonów – jak ją zdobyć?

Korona Polskich Półmaratonów

Korona polskich maratonów to dla wielu biegaczy cel na nowy sezon. Zaliczanie królewskich dystansów w największych polskich miastach kojarzy się im z prestiżem, jest też sporym wyzwaniem fizycznym. A co z „połówkami”? Dlaczego o Koronę Polskich Półmaratonów też warto walczyć?

Organizatorem Korony polskich Półmaratonów jest Polskie Stowarzyszenie Biegów. Na kilka naszych pytań odpowiedział jego wiceprezes – pan Zbigniew Rosiński.

Skąd pomysł na Koronę Polskich Półmaratonów? Nie wystarczy Korona Polskich Maratonów? A może brakuje jeszcze Korony Polskich Dyszek i Korony Polskich Piątek?

To reakcja na zapotrzebowanie biegaczy. Dosyć dawno pojawiały się pierwsze sugestie, ale nic z nich nie wynikało. Gdy się nasiliły, pochyliliśmy się nad pomysłem. Analizy i uzgodnienia trwały dosyć długo i samo ogłoszenie przedsięwzięcia nastąpiło w połowie sezonu 2013. Pierwszą edycję potraktowaliśmy jak rozpoznanie  z walką. Wyniesione doświadczenia przydały się przy układaniu biegów na bieżący rok, co wcale nie było łatwe.

Co do Korony Maratonów – w zasadzie wszystko nas różni oprócz zbliżonej nazwy. Druga część pytania trochę uszczypliwa, ale odpowiem tak – dlaczego nie? Przecież jest np. Grand Prix PZLA w przełajach, ale i wiele innych „koron” już o zasięgu lokalnym. Każda nowa inicjatywa jest mile widziana, a jeżeli nie jest zasadna, to sami biegacze ją zbojkotują.

Dlaczego warto walczyć właśnie o Koronę Polskich Półmaratonów?

Dla ładnej pamiątki. Tegoroczny medal przypadł do gustu zdobywcom. A na poważnie – ludzie lubią stawiać sobie kolejne wyzwania i my wychodzimy im naprzeciw, trochę systematyzując to zadanie.

Dla jakiego typu biegaczy jest przeznaczone to wyzwanie?

Można powiedzieć, że dla wszystkich, ale zdajemy sobie sprawę, że wśród zdobywców nie będzie krajowej czołówki (oni mają inne priorytety) ani początkujących joggerów, bo dla nich to jeszcze za duże wyzwanie. Ale wspomniana Korona Polskich Piątek zapewne miałaby wzięcie szczególnie u pań.

Czy jest coś trudnego w zdobyciu Korony Polskich Półmaratonów?

To, że starty muszą być zaliczone w ciągu jednego roku. Niektóre nakładające się terminy zawodów, ale też ich rejonizacja. Pomimo naszych wysiłków nie udało się zagospodarować wschodu i centrum Polski, tak jak byśmy chcieli. Białystok jest tu chlubnym wyjątkiem.

Polskie Stowarzyszenie Biegów - Korona Polskich Polmaratonow

Co zrobić, żeby zdobyć Koronę Polskich Półmaratonów?

W skład Korony Polskich Półmaratonów (KPP) wchodzi 11 imprez rozgrywanych na dystansie 21,097 km (wszystkie te półmaratony są opisane niżej). Aby zdobyć medal KPP, trzeba ukończyć 5 z nich w ciągu jednego roku kalendarzowego. Nie mogą to być jednak zupełnie dowolne półmaratony. Wśród nich musi się znaleźć:
– co najmniej jeden z dwóch półmaratonów: Warszawa lub Poznań;
– co najmniej jeden z czterech półmaratonów: Sobótka, Białystok, Grodzisk Wlkp., Piła;
– co najmniej jeden z pięciu półmaratonów: Żywiec, Wałbrzych, Gniezno, Szamotuły, Kościan.

Po ukończeniu 5 półmaratonów należy wypełnić wniosek o przyznanie medalu Korony Polskich Półmaratonów i przesłać go mailowo lub pocztą tradycyjną do organizatorów. Trzeba też wnieść opłatę w wysokości 25 zł. Termin nadsyłania wniosków upływa 31 grudnia roku zdobycia KPP. Pamiątkowy medal w etui zostanie wysłany pocztą na adres podany we wniosku do 15 lutego roku następnego po zdobyciu KPP.

Kontakt do organizatorów: kpp@psb-biegi.com.pl

Przeczytaj pełny regulamin Korony Polskich Półmaratonów.

Korona Polskich Półmaratonów - medal 2013. Fot. archiwum organizatora.

Medal Korony Polskich Półmaratonów – edycja 2013. Medal za rok 2014 będzie wyglądał inaczej. „Umieścimy na nim wszystkie miejscowości wchodzące w skład Korony” – mówi Zbigniew Rosiński, jeden z organizatorów. Fot. archiwum organizatora.

Biegi wchodzące w skład Korony Polskich Półmaratonów

Wszystkie wymienione półmaratony mają atest PZLA! Biegi zostały przestawione w kolejności chronologicznej.
Kliknięcie na nazwę półmaratonu przenosi na stronę internetową imprezy.

Półmaraton Ślężański (Sobótka) – 22 marca 2014 r.

Sobótka to niewielka miejscowość położona 35 km od Wrocławia. Ma niezły potencjał z biegowego punktu widzenia – sąsiaduje ze sporym Ślężańskim Parkiem Krajobrazowym, w którym nie brakuje terenu do ćwiczenia siły biegowej. Półmaraton Ślężański poprowadzony wokół Parku (przecina go w połowie), ale choć trasa biegnie asfaltem, to nie brakuje na niej podbiegów. Łączna suma wzniesień na całym dystansie to 9,3 km.

Półmaraton Dookoła Jeziora Żywieckiego (Żywiec) – 30 marca 2014 r.

Jak sama nazwa wskazuje – trasa prowadzi asfaltem wokół Jeziora Żywieckiego. Uczestnicy zawodów mogą również podjąć rywalizację w ramach Pucharu Beskidów – aby zostać w nim sklasyfikowanym, należy ukończyć trzy biegi: właśnie Półmaraton Dookoła Jeziora Żywieckiego, Cieszyński FORTUNA Bieg – 10 km (27 kwietnia) oraz Bieg Fiata – 10 km (18 maja). Półmaraton Dookoła Jeziora Żywieckiego jest też jednym z biegów w cyklu „Złota 50-tka”. Żeby zaliczyć cykl, należy ukończyć cztery spośród pięciu biegów. Oprócz opisywanego półmaratonu są to cztery biegi górskie: Bieg na Grojec – 4,9 km (Żywiec, 26 kwietnia); Bieg na Żar – 6,8 km (Międzybrodzie Żywieckie, 28 czerwca); Bieg na Pilsko – 8 km (Korbielów, 13 lipca); Bieg na Rysiankę – 6 km (14 września).

Półmaraton Warszawski (Warszawa) – 30 marca 2014 r.

Bieg w stolicy to największa polska połówka. Dla wielu biegaczy jest doskonałym rozpoczęciem sezonu. A dla tych, którym mniej zależy na wyniku, a bardziej na dobrej zabawie – organizatorzy przygotowali konkurs na najlepsze przebranie. Chętni do wzięcia udziału w tej konkurencji muszą przebiec cały półmaraton – od startu do mety – w jak najbardziej kreatywnym przebraniu. Głosować będą internauci, gdy 1 kwietnia na stronie Półmaratonu pojawi się galeria ze zdjęciami. Do wygrania kompletny strój (koszulka, spodenki i buty) z kolekcji adidas Supernova (o łącznej wartości 1000 zł).

Poznań Półmaraton (Poznań) – 6 kwietnia 2014 r.

Prawdziwa gratka dla kibiców! Organizatorzy zadbali o tych, którzy podczas imprezy znajdą się po drugiej stronie barierek. Dzięki interaktywnej mapie biegu można przewidzieć, w którym miejscu i o której godzinie będą zawodnicy biegnący na określony czas. Uczestnicy Półmaratonu mogą też wprowadzić własny planowany czas i klikając ikonę „Ty na trasie”, zobaczyć, w którym miejscy trasy będą o danej godzinie. To nieoceniona informacja dla kibicującej rodziny i przyjaciół! Mapa może też pokazywać wiele ważnych punktów: biuro zawodów, miejsce darmowego noclegu, znaczniki kilometrów, punkty odżywcze, punkty medyczne i inne. Szacunek!

Białystok Półmaraton (Białystok) – 11 maja 2014 r.

W tym roku partnerem strategicznym białostockiego półmaratonu został Urząd Marszałkowski – z okzaji 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Biegowi głównemu będą towarzyszyć dwa biegi okazjonalne: Bieg Europejczyka i Bieg Małego Europejczyka. Bieg Europejczyka zostanie rozegrany na dystansie 5,5 km, start i meta będą wspólne z półmaratonem. Bieg Małego Europejczyka skierowany jest do dzieci w wieku między 6 a 13 lat i zostanie rozegrany na dystansach 500 i 800 m. Udział w tym biegu jest bezpłatny.

Półmaraton Słowaka (Grodzisk Wlkp.) – 8 czerwca 2014 r.

Jakiego Słowaka? Ano Juliusza. Słowackiego. Bo pomysł na ten półmaraton zrodził się w głowie Marka Małeckiego – nauczyciela WF-u z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim. A było to dokładnie w czasie, kiedy szkoła obchodziła 80-lecie nadania imienia. Pierwsza edycja ulicznego półmaratonu odbyła się w 2007 roku, a wystartowało w niej 331 zawodników. Uczestników na trasie i na mecie wspierali wolontariusze – było ich 250! Na linii startu stanęła też nietypowa sztafeta – 21 osób, wśród których byli nauczyciele, uczniowie, absolwenci i pracownicy LO im. Juliusza Słowackiego. Każda z tych osób miała do przebiegnięcia 1 kilometr.

Półmaraton Wałbrzych (Wałbrzych) – 25 sierpnia 2014 r.

PółmaratonWałbrzych to więcej niż półmaraton. Jest częścią szeroko zakrojonej akcji Biegaj – Zapobiegaj. Celem programu jest popularyzacja biegania jako formy profilaktyki zdrowotnej. W ramach akcji są organizowane m.in. otwarte treningi przygotowujące mieszkańców Wałbrzycha do półmaratonu (z podziałem na grupy: zaawansowaną i początkującą) oraz inne imprezy biegowe. W ramach półmaratonu odbędą się Mistrzostwa Polski Służby Zdrowia w Półmaratonie.

Półmaraton Philipsa (Piła) – 7 września 2014 r.

24. edycja imprezy ma szansę zgromadzić na linii startu mocnych zawodników – w ramach tegorocznego Półmaratonu Philipsa zostaną bowiem rozegrane Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Półmaratonie. Oprócz tego organizatorzy przygotowali wiele klasyfikacji dodatkowych: Drużynowe Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych, Akademicki Puchar Polski w Półmaratonie, Puchar Komendanta Szkoły Policji, Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Półmaratonie, klasyfikacja najlepszych 3 zawodników i 3 zawodniczek z Miasta Piły, klasyfikacja pracowników PHILIPS-a, klasyfikacja pracowników Volkswagen Poznań oraz Mistrzostwa Klubu Biegacza Maniac.

Półmaraton Lechitów (Gniezno) – 15 września 2014 r.

Historia Półmaratonu Lechitów sięga roku 1978, co jest godne podziwu. Jak piszą organizatorzy: „Na miejsce pierwszego startu wybrano Ostrów Lednicki, skąd w 1000 roku Otton III pieszo wędrował do grobu św. Wojciecha w pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. W 978 lat później, 3 września, tą trasą 305 odważnych zdążało do mety usytuowanej na stadionie klubu Mieszko przy ulicy Strumykowej”. Trasa pierwszej edycji biegu liczyła 19 kilometrów. Co roku biegowi głównemu towarzyszą też biegi młodzieżowe.

Półmaraton Samsunga (Szamotuły) – 19 października 2014 r.

na stronie organizatora nie ma jeszcze informacji o tegorocznej edycji

Półmaraton Kościański (Kościan) – 9 listopada 2014 r.

na stronie organizatora nie ma jeszcze informacji o tegorocznej edycji

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marta Tittenbrun

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Amazfit zaprojektował specjalną edycję smartwatcha Amazfit Cheetah Pro. Środki ze sprzedaży zasilą fundację tragicznie zmarłego maratończyka Kelvina Kiptum. 27 marca 2024 – Zepp Health, światowy lider na rynku urządzeń wearables, ogłosił współpracę z Fundacją Kelvin […]

Amazfit dedykuje Fundacji Kelvina Kiptuma limitowaną edycję swojego flagowego zegarka

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?