fbpx

Ludzie > Historie biegaczy > Ludzie

Marino Giacometti i Lauri van Houten – przyrodni rodzice Skyrunningu [ZDJĘCIA]

iancorless.com-8474_resize

Ian Corless w 2014 roku spędził miesiąc we Włoszech, w towarzystwie Marino Giacometti i Lauri van Houten, małżeństwa pociągającego za sznurki Międzynarodowej Federacji Skyrunningu. Marino będzie bohaterem październikowego odcinka Salomon Running TV, a oto opowieść o nim, jego inspiracjach i ambicjach pisana słowami Iana.

Przede mną rozgrywała się scena niczym z filmu. Brukowana uliczka, nad nią kamienne łuki, gdzieś z przodu wspaniały stary plac, na którym widać bawiące się dzieci. W gorącym powietrzu czuć unoszący się zapach świeżo parzonej kawy, a zza jednej z wielu drewnianych okiennic uchylonych w bocznej uliczce dobiega cichy dźwięk fortepianu. Tak właśnie wyobrażałem sobie Włochy.

 Zdjęcia: Ian Coreless, iancoreless.org 

BIELLA, U PONDÓŻA ALP

Biella, a może powinienem powiedzieć, kwatera główna Międzynarodowej Federacji Skyrunning, jednocześnie dom Lauri van Houten, i Marino Giacometti, znajduje się na szczycie wzgórza nieopodal doliny Aosty, około godzinę drogi od Chamonix i niemal u podnóża Matterhornu. Jeśli organizacja zajmująca się biegami górskimi ma mieć gdzieś swój dom, to to jest idealne miejsce. U podnóża Alp.

– Przeprowadziliśmy się tutaj, gdy jeszcze marka Fila miała tu swoją siedzibę. W latach 90-tych byli głównym sponsorem Skyrunningu – mówi Lauri van Houten, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Federacji Skyruning (ISF). – Kiedy Fila się zwinęła mieliśmy dylemat – zostać tutaj, czy gdzieś wyjechać? Ostatecznie zostaliśmy i teraz już nie wyobrażam sobie lepszego miejsca do pracy, do życia.

iancorless.com-5021_resize

iancorless.com-7459_resize

Góry zdominowały całe życie Marino i Lauri. To już nie jest praca, ale pasja, która zajmuje ponad 12 godzin każdego dnia ich życia. Tę parę możecie zobaczyć na każdych zawodach Skyrunner® World Series. To łącznie 15 imprez w trzech dyscyplinach: VK, SKY i ULTRA. Te rozrzucone po świecie zawody, to tylko najbardziej widoczna część tego, co robi ISF. Gdy flesze gasną, a biegacze jadą do domu, Marino i Lauri wpadają w szaleństwo pełne stresujących telefonów, negocjacji, maili i planowania logistyki, czyli działań, które sprawiają, że cały kolejny cykl imprez będzie mógł się odbyć. Imprezy organizowane z takim rozmachem, to jest scenariusz, którego Giacometti nigdy sobie nawet nie wyobrażał, a już szczególnie w czasach młodości, gdy sam dużo biegał, gdy np. w 1989 roku bił rekord wbiegając z wioski Alagna na szczyt Monte Rosa. Ćwierć wieku później nazwiska takie jak Bruno Brunod czy Fabio Meraldi są ponownie na ustach wielu ludzi świata gór, tylko tym razem są wymieniane jednym tchem z nazwiskiem Kilian Jornet.

– Starsze pokolenie biegaczy zupełnie naturalnie należało do skyrunnerów. Mój dziadek przemierzał wysokie góry w związku ze swoją pracą. My zaczęliśmy po prostu wszystko robić trochę szybciej, ale korzenie są te same, skyrunnerzy istnieli zawsze – mówi Bruno Brunod. – To, co zawsze najbardziej lubiłem, to wbieganie na szczyt, najszybciej jak się da. Zawsze tak czułem, nawet gdy jako dziecko biegałem po pastwiskach, to chciałem jak najszybciej zdobywać okoliczne pagórki. To „coś” było we mnie zawsze.

iancorless.com-4992_resize

iancorless.com-4972_resize

W 2012 roku Skyrunning przeżył pewnego rodzaju odrodzenie. Po długim i ostrożnym planowaniu strategii, ISF wystartowało z nowym cyklem: Sky Ultra Marathon Series obejmującym między innymi Transvulcanię i seminaria zatytułowane „Less Cloud, More Sky”. Cała dyscyplina zrobiła dzięki temu krok do przodu i stała się czymś, do czego zawodnicy aspirują, choć Marino mówi, że nie zrobili w Skyrunningu nic nowego, tylko ludzie nagle załapali tą samą wizję, którą oni mieli od wielu lat. W sezonie 2014, gdzieś pomiędzy Ice Trail Tarentaise i Trofeo Kima spędziłem miesiąc u Lauri i Marino, w ich domu w górach Corteno Golgi (Casina), żeby zobaczyć jak pracują i jak to się dzieje, że ostatecznie udaje im się osiągać tak dobre efekty.

iancorless.com-3711_resize

CASINA – CORTENO GOLGI

Casina to górski dom w Corteno Golgi, niedaleko San Antonio – miejsca, w którym urodził się Marino. Składa się z dwóch totalnie różnych pięter – góra, urządzona w drewnie, w nowoczesnym stylu i inspirowana pomysłami Lauri, stanowi wspaniałe miejsce do wypoczynku. Natomiast dół pozostał oryginalny, stary, przez lata nietknięty i jest niczym kartka z pamiętnika Marino. Z kolei garaż to swoiste muzeum Skyrunning, wszędzie pełno sprzętu, numerów startowych, zdjęć, kaset video, ubrań, kasków, butów, czekanów… Wszystkiego, co wiąże się z wysokimi górami i sportem. W otoczeniu gór, pośród zielonych pól, nagle zaczynam widzieć Marino w zupełnie innym świetle. Tutaj jest u siebie, to miejsce nazywa domem. To widać. Stojąc przed drzwiami wskazuje różne szczyty przywołując historie ze swojej młodości, opowiada o swoich pasjach. Nagle czuję, że mam ogromne szczęście i zaszczyt, że tu jestem i mogę chłonąć te historie.

iancorless.com-8257_resize

– Ian, jutro przyjeżdża do nas TAA (The African Attachment). Będziesz miał okazję spędzić z nimi i z Marino kilka dni w górach – mówi Lauri. – Będą robić film o Skyrunning i chcieliby zrobić materiał o młodości Marino, odwiedzić z nim stare górskie chaty i sfilmować jak biega po górach. Dean Leslie i Grega Fella z TAA poznałem już w 2012 roku podczas Transvulcanii. Od tamtej pory nasze ścieżki często się krzyżują na imprezach w najróżniejszych zakątkach świata. Jestem podekscytowany na samą myśl o pracy z nimi, trafił mi się przyjemny „dodatek”. Gdy docierają do Casiny okazuje się, że całą produkcję reżyseruje Kelvin Trautmat. Mimo, że nie mieliśmy okazji poznać się wcześniej, to szybko nawiązujemy pozytywny kontakt i powoli zaczyna do mnie docierać, że czekają nas dwa pasjonujące dni w górach.

iancorless.com-3569_resize

iancorless.com-3347_resize

Wieczorem niebo jest upstrzone fantazyjnymi chmurkami, pogoda dopisuje, więc wspinamy się z całym sprzętem w góry. Marino zaczyna biegać według wskazówek Kelvina i co rusz wyszukuje jakieś trudne technicznie ścieżki i dzikie grzbiety. Cieszy się chwilą i wygląda jakby już dawno tak dobrze się nie bawił. Spokój w górach. Trudno o lepsze dni. Na szczycie Monte Padrio trafiamy na idealne światło, obserwujemy zachód słońca i górskie grzbiety mieniące się w odcieniach czerwieni i złota. Gdy majestatyczna sylwetka Marino odcina się na tle nieba, zdaję sobie sprawę, że to moment, który na długo zostanie w mojej pamięci.

iancorless.com-3275_resize

Kolejny dzień rozpoczynamy bardzo wcześnie i już po krótkiej przejażdżce samochodem stajemy przed domem Marino z lat dzieciństwa. – Tutaj chodziłem zbierać grzyby – przypomina sobie i uśmiecha się pod nosem. Kelvin idąc za nim ścieżką stara się wydobyć z bohatera swojego filmu jak najwięcej wspomnień sprzed 50 lat. Nagle Marino znajduje grzyba, zdejmuje Buffa, zawiązuje końcówkę robiąc w ten sposób mały woreczek i wrzuca zdobycz do środka. Po kilku chwilach Buff zaczyna się wypełniać.

– A w dolinie Campo Vecchio zawsze zaliczałem wejście do lodowatej rzeki – Marino chyba już w momencie wypowiadania tych słów zdaje sobie sprawę, że będzie ich żałował. Jakąś godzinę później biega boso po trawiastych brzegach strumienia i oblewa się lodowatą wodą. Ciepło buchające z kominka w Casinie dopełnia dnia i daje ostateczną satysfakcję z czasu spędzonego w górach. Marino po całym dniu biegania trochę narzeka na bóle w różnych częściach swojego ciała, ale pod grymasem zmęczenia na twarzy ukrywa się uśmiech – znak, że to był naprawdę dobry dzień.

iancorless.com-1736_resize

iancorless.com-1869_resize

iancorless.com-7485_resize

iancorless.com-7528_resize

iancorless.com-7539_resize

iancorless.com-7557_resize

– W przyszłych latach chcemy zorganizować wyścigi na dużych wysokościach, na bardzo trudnych technicznie trasach. Rok 2012 był krokiem milowym, a projekt „Less Cloud. More Sky” bardzo ważną fazą w rozwoju. Jedną obserwacją, którą poczyniliśmy była widoczna potrzeba biegaczy, żeby ścigać się jeszcze wyżej i na jeszcze trudniejszych szlakach. Tak więc, wracamy do korzeni i robimy krok w nową erę – opowiada wieczorem Marino.

iancorless.com-4910_resize

Zastanawiałem się głośno czy odrodzenie Skyrunningu i pojawienie się na tej scenie Kiliana Jorneta, to tylko przypadek…

Całą historię związaną z pobytem Iana Corlessa w gościnie u Marino i Lauri przeczytasz w październikowym numerze Magazynu BIEGANIE.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!