Najlepsza pora dnia na trening?

jogging-1722552_1280

Większość z nas dzieli się na ranne ptaszki i nocnych marków. Choć zazwyczaj dopasowujemy plan treningów do pozostałych obowiązków w ciągu dnia, to czy zastanawialiśmy się kiedyś, jaka pora dnia jest najbardziej efektywna pod kątem postępu treningowego?

Jeśli należycie do osób, które na poranny trening wywlekają się jak za karę, a popołudniowe wykonują z wielką werwą, to nie martwcie się – nie jesteście sami.
Wiele jest kwestią przyzwyczajenia i rytmu dobowego, który kształtuje się na podstawie naszego codziennego trybu życia. Jednak, jak pokazują badania, duży wpływ na naszą zdolność wysiłkową ma po prostu fizjologia naszych organizmów. Już w latach 80. naukowcy stwierdzili, że coś jest na rzeczy. Claire Baxter i T.Reilly z Wielkiej Brytanii analizowali wyniki czternastu pływaków, ścigających się na dystansach 100 i 400m przez kilkanaście dni z rzędu. Zawodnicy byli badani w godzinach 6:30, 9:00, 13:30, 17:00 i 22:00. Okazało się, że na krótszym dystansie pływacy radzili sobie nieco lepiej o 22:00 niż o 6:30.

W 2005 roku inni angielscy badacze odkryli, że sportowcy, którzy polegają na specyficznych, technicznych umiejętnościach – na przykład tenisiści i gimnastycy – lepiej występują rano niż po południu i wieczorem. Jednak dla zawodników sportów siłowych i wytrzymałościowych najlepszą porą jest wczesny wieczór i prawdopodobnie ma to związek z temperaturą ciała, która lekko waha się w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger