Niezbędnik biegacza, czyli jak przygotować się do maratonu z Victorinox Touring

Autor: Redakcja • 19.09.2017

vx-touring_14

Bieg maratoński to próba wytrwałości, silnego charakteru i systematyczności. Na sukces maratończyka składa się odpowiednie przygotowanie od strony fizycznej. Z pomocą techniczną przychodzi Victorinox i nowa, sportowa kolekcja Vx Touring.

Dlaczego „maraton”? Legenda podpowiada, że nazwa pochodzi od miejscowości Maraton w Grecji. W 490 r. p. n. e. po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem, okręty najeźdźcy skierowały się w stronę bezbronnych Aten. Widząc to, wojska greckie biegiem udały się na ratunek stolicy, przybyły na miejsce równo ze statkami Persów i uratowały miasto. Dystans 40 km to zaokrąglona odległość między Maratonem a Atenami. Z czasem maraton stał się lubianą i chętnie uprawianą dyscypliną, która zgromadziła na całym świecie rzesze wiernych fanów. Największe, najpopularniejsze biegi odbywają się w Chicago, Londynie, Bostonie, Nowym Jorku, Tokio i Berlinie i co roku przyciągają dziesiątki tysięcy uczestników.

Pierwsze przygotowania do biegu długodystansowego należy rozpocząć już z półrocznym wyprzedzeniem. Początkujący biegacze muszą przystosować ciało do wzmożonego wysiłku oraz zbudować swoją wytrzymałość. To najważniejszy etap, ponieważ od determinacji i systematyczności sportowca zależy jego sukces podczas maratonu. Kolejne etapy wiążą się z coraz trudniejszymi i dłuższymi treningami. Dwa tygodnie przed biegiem to okres odpoczynku, regeneracji oraz krótkich treningów na szybszych odcinkach. W międzyczasie konieczne jest również przygotowanie ekwipunku, szczególnie jeśli maraton odbywa się w innym mieście lub państwie.

W podróży liczy się przede wszystkim wygoda i organizacja, dlatego pojemna torba podróżna jest niezbędna. Walizka Vx Touring Global Carry-On waży zaledwie 2,34 kg, a jednoteleskopowa konstrukcja (magnetyczna rurka) pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Dodatkowe regulowane, zewnętrzne pasy umożliwiają dopasowanie walizki do potrzeb, a kółka ułatwiają prowadzenie bagażu. Ale jaki ekwipunek zabrać ze sobą?

Podstawą wyposażenia maratończyka są wygodne, sprawdzone buty. Aby zapobiec niechcianym niespodziankom, najlepiej zabrać ze sobą dwie pary.

Warto wyposażyć się także w dwa, chłonne ręczniki, dwie pary termoaktywnych spodenek oraz dwie koszulki. Batoniki energetyczne sprawdzą się jako przekąska w razie głodu lub po maratonie, kiedy to niezbędne jest uzupełnienie utraconej podczas wysiłku energii.

W czasie biegu nie wolno zapomnieć o uzupełnianiu płynów, dlatego do bagażu warto zapakować dwie dodatkowe butelki wody lub napoju izotonicznego. W zależności od pogody, w torbie powinien znaleźć się krem z filtrem oraz czapka przeciwsłoneczna. Oparzenia słoneczne to ostatnia rzecz, na którą chciałby narażać się maratończyk. Dla własnego komfortu przyda się również antyperspirant i kilka par świeżych skarpetek.

Dobrze wyposażony i odpowiednio spakowany Vx Touring Backpack pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na trasie. Lekki, dopasowany plecak ułatwi odnalezienie potrzebnych przedmiotów w czasie biegu. Touring Backpack dodatkowo posiada tylny rękaw, który umożliwia wsunięcie plecaka na rączkę walizki. Paski zabezpieczające zabezpieczą zawartość oraz zapobiegną przesuwania się plecaka na plecach.

Co warto ze sobą zabrać? Na pewno sportowy ręcznik, podręczną apteczkę z plastrami, lekką przekąskę oraz odtwarzacz muzyki i słuchawki. W zależności od prognozowanej pogody – przeciwdeszczowe poncho i ciepłą bluzę lub okulary przeciwsłoneczne. Boczne kieszenie ułatwią wyjęcie potrzebnych akcesoriów w czasie biegu i bez potrzeby zatrzymywania się. Odseparowana, siateczkowa kieszeń na portfel i słuchawki ochroni wartościowe przedmioty i ułatwi do niech dostęp. Tak przygotowany i wyposażony maratończyk jest w stanie nie tylko przezwyciężyć własne słabości, ale również uprzyjemnić i ułatwić sobie trudne momenty na trasie ponad 40 kilometrowego biegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger