fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza

Regeneracja po zawodach: jak odpoczywać skutecznie?

Skupieni na celu, zawodach i wyniku często zapominamy o rzeczach podstawowych, dlatego warto przypomnieć o pewnych podstawach. Bieganie to cały proces, na który składa się nie tylko trening, ale także regeneracja po zawodach. Regularna dbałość o odpoczynek i odnowę biologiczną pozwala na utrzymanie sprawności fizycznej na wysokim poziomie. Jako fizjoterapeuci, na co dzień pracujący z biegaczami, mamy dla Was kilka rad, które pozwolą zniwelować, czasem bolesne, skutki związane z uprawianiem sportu.

Regeneracja po zawodach
Rozciąganie się po wysiłku

Rozciągnij mięśnie po wysiłku!

Poizometryczna relaksacja mięśniowa (PIR) jest techniką likwidującą skutki przeciążenia mięśni, zmniejszając przy tym podrażnienie tkanki łącznej. Taka regeneracja po zawodach, doraźnie pomaga przy dolegliwościach bólowych i długotrwale przywraca mięśniom ich właściwe napięcie, prawidłową elastyczność oraz zakres ruchu (ROM). Podczas zastosowania techniki PIR mięśnie pokonują obronny odruch przed nadmiernym rozciąganiem. W trakcie napinania rozciągniętego mięśnia uczucie bólu powinno się zmniejszyć, a mięsień powinien zostać rozciągnięty. Takie rozciąganie powinno następować w cyklach składających się z trzech faz:

Rozciąganie: rozciągnij mięsień do uczucia lekkiego oporu lub delikatnego, nieprzyjemnego rozciągania i zatrzymaj ruch.

Napinanie: lekko napnij mięsień usiłując wykonać ruch w przeciwnym kierunku. W ten sposób powstanie izometryczne napięcie rozciągniętego mięśnia, które trwa 8-10 sekund.
Rozluźnianie: zaprzestań napinania mięśni. Postaraj się jeszcze bardziej rozciągnąć mięsień. Sekwencję powtórz trzykrotnie.

Rolowanie

Wykonujemy przy użyciu specjalnej pianki. Roler służy do wykonania automasażu, który wpłynie na wzmocnienie całego ciała. Podczas rolowania należy unikać okolic podkolanowych, kości i części ciała, gdzie nerwy są blisko skóry. Czas jednego ćwiczenia z wałkiem nie powinien trwać dłużej niż 3 minuty.

Regeneracja po zawodach
Automasaż za pomocą rollera

Masaż lodem

Ogromną zaletą masażu lodem jest to, że do jego wykonania nie potrzeba specjalnych narzędzi ani wizyty w gabinecie. Kostką lodu, np. w papierowym lub styropianowym kubeczku, wykonujemy masaż poszczególnych części ciała. Wykonuj okrężne, delikatne ruchy i nie pozostawiaj lodu przy skórze na dłużej. Cały zabieg powinien trwać 10-15 minut. Taki masaż redukuje ból, a także przeciwdziała powstawaniu obrzęków i zapaleń, pomaga obniżyć napięcie mięśni.

Wysypiaj się regularnie

Sen ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz jego kondycję fizyczną i psychiczną. W trakcie snu organizm przechodzi w stan spoczynku, podczas którego normuje się ciśnienie, reguluje się oddech oraz uspokaja rytm serca. Czas na sen to także moment na regenerację mikrouszkodzeń powstałych w mięśniach po dużym wysiłku.

Jak skutecznie odpoczywać?

  • Staraj się kłaść spać i wstawać o regularnych porach, nawet w weekendy. Stwórz rytuał, który pomoże ci zasnąć. Może to być czytanie książki lub słuchanie relaksacyjnej muzyki. Coś, co pomoże wyciszyć organizm.
  • Zamień swoją sypialnię w miejsce do snu. Powieś ciemne kotary, które uniemożliwiają dostęp światłu oraz usuń wszelkie hałasujące urządzenia. Pozwoli to na uniknięcie bodźców, które przeszkadzają w spokojnym zaśnięciu.
  • Nie używaj urządzeń emitujących niebieskie światło, ze względu na hamowanie wydzielania melatoniny – hormonu regulującego sen. Przede wszystkim chodzi o laptopy, telefony komórkowe i telewizory.
  • Zaspokój głód i pragnienie na 3-4 godziny przed snem. Unikaj ciężkostrawnych potraw i nie idź spać bezpośrednio po obfitym posiłku. Organizm przestawia się wtedy na tryb trawienia, co dodatkowo go rozbudza. Jeśli odczuwasz silny głód – zjedz jakąś lekkostrawną przekąskę, do godziny przed pójściem spać.
  • Uzbrój się w cierpliwość. Udowodniono, że regularne treningi poprawiają jakość snu i pomagają się wysypiać, jednak przyzwyczajenie organizmu do tego trybu może potrwać około 4 miesięcy.
Regeneracja po zawodach
Oddaj się w ręce specjalisty

Masaż sportowy na szybszą regenerację

Masaż sportowy staje się coraz popularniejszy wśród sportowców oraz zyskuje zwolenników wśród amatorów biegania. Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy korzystają z masaży sportowych po treningach w trakcie przygotowań do zawodów, co pomaga w poprawie wyników, ale także po zawodach w celu przyspieszenia regeneracji.

Jak wygląda nasz masaż sportowy?

Masaż wykonuje się naciskając na mięśnie i inne tkanki, takie jak ścięgna, więzadła czy powięź. Nacisk rozluźnia je i odpręża, zapobiega zrostom i ograniczeniom ruchomości. Kiedyś zalecano odłożenie masażu sportowego na następny dzień. Dzisiaj wiemy, że warto odstać po zawodach w kolejce do masażysty lub umówić się ze swoim fizjoterapeutą od razu tego samego dnia. Masaż sportowy zmniejsza intensywność opóźnionej bolesności mięśniowej (DOMS), która niegdyś była dla biegaczy przyczyną unikania schodów przez kilka dni. Dzięki regularnym sesjom na leżance, łatwiej zachować sprawność i walczyć o coraz to lepsze wyniki w trakcie treningów. Masaż pozytywnie wpływa na organizm pozwalając biegaczom na tolerowanie coraz mocniejszych treningów i szybszą regenerację. Wzmacnia także układ więzadłowo-stawowy. Badania wykazały, że już po kilkuminutowym masażu zdolność mięśni do ponownej pracy wzrasta dwukrotnie.

Masaż obejmuje całe ciało, nie koncentruje się jedynie na nogach. W zależności od potrzeb może trwać on nawet godzinę. Doświadczony fizjoterapeuta dostosowuje siłę nacisku i technikę masażu do indywidualnych potrzeb organizmu biegacza. Dzięki zastosowaniu techniki rozcierania i ugniatania dochodzi do rozszerzania naczyń krwionośnych, co pomaga w usunięciu potreningowych produktów przemiany materii. Mięśnie są lepiej zaopatrywane w tlen, dzięki czemu można uniknąć bolesnych zakwasów. Odpowiednio przeprowadzona terapia pomaga mięśniom w rozluźnieniu i naprawie mikrouszkodzeń. Opóźnia także wystąpienie dolegliwość w przyszłości, które często są przyczyną wcześniejszych zaniedbań problemu.

Podsumowanie

Regeneracja po zawodach lub intensywnym treningu jest kluczem do utrzymania pełnej sprawności mięśniowej. Odpowiednie praktyki regeneracyjne pomagają w zminimalizowaniu stresu na organizmie, przyspieszeniu procesu gojenia i przywróceniu ciała do optymalnej kondycji. Pamiętajmy, że troska o regenerację to nie tylko element profesjonalnego treningu, ale także kluczowy krok dla każdego, kto pragnie czerpać pełnię korzyści ze swojej aktywności fizycznej.

Regeneracja po bieganiu okiem elity >>>

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®