Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
10. Cracovia Półmaraton Królewski – porady dla biegaczy, punkty odżywcze, pacemakerzy i więcej! [ poradnik nie tylko debiutanta]
Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa 10. edycja Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Z tej okazji przygotowaliśmy poradnik dla debiutantów, i nie tylko, z garścią przydatnych informacji. Dowiedz się, jak i kiedy odebrać pakiet startowy, na jakie wyniki znajdziesz pacemakerów, jak korzystać z punktów odżywczych i ile jest ich na trasie biegu oraz jakie jeszcze inne szczegółowe zasady warto poznać przed biegiem!

W niedzielę 20 października na trasę 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego wyruszy kilka tysięcy biegaczy z całej Polski i nie tylko. W tym gronie na pewno znajdzie się spora grupa debiutantów, którzy postanowili właśnie w trakcie tej jubileuszowej imprezy po raz pierwszy w życiu zmierzyć się z dystansem 21,0975 km na zawodach. Debiut w półmaratonie sam w sobie generuje sporo stresu, dlatego postanowiliśmy przygotować garść przydatnych wskazówek. Mogą okazać się pożyteczne nie tylko dla tych, którzy po raz pierwszy pobiegną w półmaratonie, ale również dla innych mniej doświadczonych uczestników.
Odbiór pakietu startowego
Pakiet startowy na 10. Cracovia Półmaraton Królewski możesz odebrać na 2 sposoby: osobiście lub przez pełnomocnika. W przypadku odbioru osobistego, należy udać się do Biura Zawodów, które będzie czynne w piątek 18 października w godzinach 16:00-20:00, w sobotę 19 października w godzinach 10:00-20:00 i w niedzielę 20 października w godzinach 7:00-9:00. Do odbioru pakietu potrzebny będzie dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport) oraz kod QR, który należy okazać w momencie odbioru pakietu. Kod otrzymywany jest mailowo na adres podany podczas rejestracji. Można go okazać zarówno elektronicznie jak i w wersji wydrukowanej. Chociaż organizator przewidział sytuacje awaryjne weryfikacji tożsamości na wypadek problemów z otwarciem kodu, posiadanie go na ekranie telefonu lub w wersji papierowej znacznie przyspieszy odbiór pakietu.

W przypadku chęci odbioru pakietu startowego przez pełnomocnika, należy wcześniej (do środy 16 października) zalogować się do swojego panelu uczestnika i podać w formularzu zgłoszeniowym dane osoby, którą chce się upoważnić do odbioru pakietu. Osoba upoważniona w trakcie odbioru pakietu również powinna okazać swój dowód tożsamości oraz kod QR zawodnika, w imieniu którego odbiera pakiet. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, by podać w formularzu dane osoby odbierającej pakiet, gdyż niewykonanie tej czynności będzie skutkowało brakiem możliwości odbioru pakietu przez pełnomocnika, nawet w przypadku okazania kodu QR zawodnika.
Mając na uwadze zasady savoir vivre – warto pamiętać, że w Biurze Zawodów i strefie EXPO ruch jest jednokierunkowy. Należy przestrzegać tej zasady, by zachować porządek organizacyjny.
Strefy startowe i pacemakerzy
Oficjalny start 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego nastąpi o godz. 10:00 przed TAURON Areną Kraków (zachodnia jezdnia ulicy Lema, w pobliżu skrzyżowania z ul. Dąbską). W dniu startu warto jednak być na miejscu nawet kilkadziesiąt minut wcześniej, by zostawić depozyt (baza jest właśnie w TAURON Arenie). Depozyt będzie czynny w godzinach 8:00-14:00. Ważne jest również, aby ustawić się w odpowiedniej strefie startowej. Ustawienie w strefach startowych następuje według czasu zadeklarowanego w trakcie rejestracji w przedziałach od 1:20 do 2:00 co 5 minut i 2:00-2:20 co 10 minut. Należy ustawić się w swojej strefie startowej, by nie blokować ruchu szybszym biegaczkom i biegaczom, a także, by start przebiegał sprawnie i płynnie. Jeżeli czas w Twojej deklaracji miał charakter bardziej orientacyjny niż celowy, czyli biegniesz w większym stopniu dla przyjemności, walorów turystycznych trasy czy po prostu uczestnictwa w imprezie, ustaw się w końcowej części swojej strefy startowej, by na jej początku mogli znaleźć się ci, którym bardzo zależy na osiągnięciu wymarzonego czasu.

Na każdy z czasów wynikających ze stref startowych, biegaczy prowadzić będą pacemakerzy. Organizatorzy 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego zapewnili uczestnikom 30 pacemakerów: po 2 osoby na czasy 1:20, 1:25 i 2:20 oraz po 3 osoby na każdy z pozostałych czasów. Korzystanie z pacemakerów może okazać się bardzo pomocne w trzymaniu właściwego tempa, zwłaszcza dla osób, które debiutują w zawodach na tym dystansie.
Ważne punkty na trasie i inne przydatne informacje
Trasa 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego będzie zawierała 4 punkty istotne z punktu widzenia zarządzania biegiem. Mowa o punktach odżywczych i punktach odświeżania. Te pierwsze to punkty, na których oprócz wody znajdować będą się także napój izotoniczny, owoce i słodycze, czyli szybkie i proste źródła uzupełnienia energii. Dodatkowo będą przy nich zlokalizowane punkty medyczne (oraz na starcie i mecie biegu). Te punkty zlokalizowane zostaną w okolicy 5. i 13. kilometra biegu. Ponadto na 9. i 17. kilometrze dostępne będą punkty odświeżania z samą wodą. Za każdym z tych 4 punktów rozstawione zostaną także kabiny WC.
Jakie są zasady korzystania z punktów odświeżania i odżywania? Przede wszystkim należy pamiętać, że są one dość długie, więc nie ma konieczności podbiegania do pierwszego wolontariusza, którego zobaczymy na punkcie. Warto się do tego stosować zwłaszcza biegnąc w dużej grupie.

O jakich innych ważnych rzeczach należy jeszcze pamiętać? Chociaż w regulaminie 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego nie ma takiego zapisu, dobrym zwyczajem jest bieg na zawodach bez słuchawek w uszach, by w razie potrzeby mieć lepszą orientację, co dzieje się wokół nas. Chodzi nie tylko o możliwość słuchania ewentualnych komunikatów organizatorów, ale także innych uczestników biegu. Czasami może zdarzyć się nam usłyszeć np. hasło „Lewa wolna!”. Jest to ogólnie przyjęty w świecie biegowym komunikat, którego używają biegacze biegnący w szybszym tempie, po to, by uniknąć zderzenia czy gwałtownych zmian kierunku w ostatniej chwili. Słysząc „Lewa wolna”, należy przesunąć się w prawą stronę, by zostawić miejsce osobie lub osobom biegnącym szybciej.
Na zapomnij o savoir vivre także na mecie!
Kiedy już dotrzesz do upragnionej mety 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego w glorii i chwale, to pomimo poczucia dumy i radości, nie zapominaj także o dobrych zwyczajach panujących w tej strefie. Chodzi o to, by po przekroczeniu linii mety stopniowo przesuwać się dalej w kierunku miasteczka biegowego i nie blokować miejsca dla innych nadbiegających zawodników. Przy odbiorze medali panuje podobna zasada, jak przy punktach żywieniowych – nie trzeba od razu ustawiać się w kolejkę do pierwszego wolontariusza – tych jest oczywiście więcej w strefie mety. Start w imprezie biegowej, a w szczególności debiut w takim biegu, jak 10. Cracovia Półmaraton Królewski to duże wydarzenie, które wiąże się z wieloma emocjami. Dlatego warto przygotować się na ten dzień pod wieloma względami, także ogólnych zwyczajów i dobrych praktyk panujących podczas dużych imprez biegowych. Ich przestrzeganie pomaga nie tylko organizatorom, ale także czyni całe doświadczenie przyjemniejszym dla uczestników.
