fbpx

Triathlon > TRI: Ludzie > Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Z 11. na 1. miejsce w rok – dziesięć faz przygotowań

Matt-Victory

Fot. Chris Hitchcock

Jak w rok przeskoczyć z miejsca poza pierwszą dziesiątką na najwyższy stopień podium w Ironman 70.3? Na pewno warto podpatrywać najlepszych. Brett Sutton przedstawia dziesięć faz przygotowań, jakie zaaplikował Matty’emu Trautmanowi, zwycięzcy Ironman 70.3 South Africa.

Od pewnego czasu na stronie Bretta Suttona uruchomiona została opcja zakupienia planu treningowego dla zawodowców i Age Groupersów. Co raz pojawiają się głosy, że filozofia Sutto jest zgoła odmienna od wszelkich innych strategii trenerskich. Czy to działa? Na potwierdzenie tezy ‘The Doc’ przygotował krótki opis dziesięcioetapowych przygotowań Matta Trautmana do startu w IM 70.3 South Africa, który okazał się dla niego zwycięskim.

Trautman zakładał, że jego startem docelowym będzie IM Barcelona, jednak po kilkutygodniowej przerwie po występie w IM Wales nie czuł się dostatecznie zregenerowany. Odwołał lot, powiadomił hotel o zmianie planów i rozpoczął przygotowania do kolejnych zawodów.

Plan budowania formy do startu w Ironman 70.3 w RPA, a potem do IM Kona wyglądał następująco:

Faza 1. Regeneracja – w tym okresie Matt robił tylko jeden trening dziennie, aby nie stracić całkowicie formy.

Faza 2. Wprowadzenie do treningu – powrót do “zwykłej” liczby treningów w ciągu dnia (zazwyczaj oznaczało to dwie jednostki treningowe), ale bez wchodzenia na duży kilometraż i prędkości.

Faza 3. Trening stymulujący – jako że najsłabszą stroną Trautmana jest pływanie, rozpoczęto okres 4 tygodni po 8-9 jednostek pływackich w tygodniu. Najważniejszym celem zawodnika jest znalezienie się w TOP 10 na Mistrzostwach Świata Ironman, a to wymaga od niego znacznej poprawy w wodzie.

Faza 4. Trening do krótszego dystansu – rozpoczęcie pracy nad prędkością – bez wielkiego kilometrażu; pierwszy start na dystansie olimpijskim (ze świetnym wynikiem i doskonałym samopoczuciem).

Faza 5. Trening pod dystans 1/2 IM – wydłużenie dystansów na rowerze i w bieganiu wraz z proporcjonalnym zwiększeniem czasu w wyższych strefach intensywności.

Faza 6. Przygotowanie do startu w IM 70.3 – faza zazwyczaj nazywana taperingiem, tutaj jednak rozumiana zupełnie inaczej: pozostawienie objętości treningowej, jednak z obniżeniem wysiłku do minimum. Dzień przed zawodami Matt zrobił delikatny trening składający się ze wszystkich trzech dyscyplin.

Faza 7. Wprowadzenie do treningu pod IM – po występie w RPA – 9-10 dni normalnych treningowych dni z kilkoma dniami wolnymi.

Faza 8. Program treningowy do Ironmana – cztery tygodnie przygotowań na obozie na Wyspach Kanaryjskich, typowo pod najdłuższy dystans – długa praca tlenowa.

Faza 9. Ciąg dalszy programu treningowego do Ironmana z naniesieniem potrzebnych zmian po powrocie z obozu.

Faza 10. Przygotowanie do startu – Więcej odpoczynku, ale bez ścinania objętości treningowych. Ostatnie dni przed zawodami to między innymi długie wybieganie i minimum 5-godzinna jazda na rowerze.

Tak wygląda typowy trening zawodników Bretta Suttona we wczesnej fazie przygotowań do sezonu – bez ogromnej kilometrażowo pracy, bez treningów na siłowni. Nietypowo i oryginalnie, ale skoro działa…

mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa SARS-CoV2, 21. PKO Poznań Maraton zostaje przełożony na 17 października 2021 roku. – W organizacji naszych Imprez zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy na bezpieczeństwo. Nadal w tej kwestii nic […]

21. PKO Poznań Maraton przełożony na rok 2021!