fbpx
Agnieszka Korpal na Biegu Rzeźnika

Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

13 października – Maraton Bieszczadzki

Agnieszka Korpal na Biegu Rzeźnika

Fot. Monika Strojny

47 kilometrów ścieżek, słynne bieszczadzkie błoto i wyjątkowe widoki – 13 października o godz. 8 rano w Wetlinie wystartują uczestnicy nowej imprezy, Maratonu Bieszczadzkiego. A właściwie można już rzec – prawie ultramaratonu. Bieg jest “młodszym bratem” Biegu Rzeźnika i Rzeźniczka, rozgrywanych co roku na przełomie maja i czerwca. Limit czasu to 8 godzin. Zapisy już trwają.

 

Maraton Bieszczadzki to nowa impreza w najbardziej na południe i na wschód wysuniętych górach Polski. Dziś, wskutek historycznych zawirowań, są to również obszary bardzo słabo zaludnione, zdziczałe, doskonałe do biegania z dala od cywilizacji. Zachęceni sukcesem Biegu Rzeźnika na 77 km, który startuje z Komańczy co roku od 10 lat, organizatorzy postanowili zrobić krótszą, jesienną imprezę.

Jak przystało na Bieszczady – będzie można liczyć na wymagającą trasę z trudnymi podbiegami i technicznymi zbiegami, a kilka dodatkowych kilometrów, do i tak już długiego, dystansu maratońskiego, będzie można wyraźnie poczuć w nogach. Na 47-kilometrowej trasie uzbierało się 1230 metrów przewyższenia. Organizatorzy zapowiadają jednak, że ponad połowę dystansu będzie się biec praktycznie po płaskiej nawierzchni, górskim szlakiem pobiegamy dopiero w drugiej połowie i trzeba zostawić sobie na te trudności trochę siły. W dobraniu tempa mają przyjść z pomocą… pacemakerzy! Zjawisko nietypowe w biegach górskich. Będą mieli na koszulkach zadeklarowany czas, który chcą uzyskać na mecie, co pomoże dobrać tempo innym uczestnikom.

Zmagania najmocniejszych zawodników będzie można śledzić online.

Trasa: Wetlina (ok. 600 m n.p.m.), Duża Obwodnica Bieszczadzka, Smerek (ok. 600), Droga (na d. msc. Beskid), torowisko dawnej kolejki bieszczadzkiej/stokówka, Majdan (586), Liszna, Roztoki Górne, Przełęcz nad Roztokami (801), dalej niebieskim szlakiem: Okrąglik (1101) Kurników Beskid (1037), Płasza (1162), Dziurkowiec (1188), NN (1199) (zakręt na żółty szlak), żółty szlak, Paportna (1198), Jawornik (1021), Wetlina (600).

Trasa Maratonu Bieszczadzkiego

Garść informacji:

Maraton Bieszczadzki to bieg górski, indywidualny.
Nawierzchnia mieszana: odrobinę asfaltu, droga szutrowa, ścieżki górskie.
Do 9 września można załapać się na niższą opłatę startową.
Dodatkowy limit czasu – 3:30 –  ustanowiono na punkcie kontrolnym na Przełęczy nad Roztokami (27. kilometr).
Limit uczestników: 1000.
Zostaną stworzone także dodatkowe klasyfikacje, które mogą być ciekawą opcją dla zawodników spoza ścisłej czołówki:
– klasyfikacja górska – wg czasu, kolejności pokonania określonych odcinków specjalnych (np. podbieg z Przełęczy nad Roztokami pod Okrąglik albo zbieg z Paportnej do Wetliny),
– klasyfikacja drużynowa (przynajmniej jedna pani i jeden pan w 3-osobowej drużynie).
Biuro Zawodów będzie otwarte w dniu 12 października 2013 roku w Wetlinie (schronisko PTSM w „starej szkole”) w godzinach 14.00-22:00.
Przebieg trasy będzie oznakowany przez Organizatora. Dodatkowo, na trasie Maratonu będą umieszczone oznaczenia kilometrów: 1 km, 5 km, 10 km, 15 km, 20 km oraz 25 km.
Punkty odświeżania oraz kontrolne zaopatrzone w wodę, napoje izotoniczne oraz odżywki będą rozmieszczone w odstępach co ok. 5 kilometrów począwszy od 5 kilometra aż do Przełęczy nad Roztokami (27. km). Kolejne punkty będą się znajdować w okolicy Okrąglika (30. km), w okolicy zejścia ze szlaku niebieskiego na żółty (39. km), oraz na obrzeżach Wetliny (45. km).
Punkty kontrolne pomiaru czasu będą się znajdować przynajmniej w dwóch miejscach: na 10. km oraz na przełęczy nad Roztokami (ok. 27. km).

Ile to kosztuje?

150 zł – do 9 września włącznie,
200 zł – od 10 do 30 września włącznie,
250 zł – po 30 września lub w przeddzień zawodów (w Biurze Zawodów w Wetlinie).

Wspólne treningi w Warszawie

Dla chętnych z Warszawy rusza cykl treningów specjalistycznych przygotowujących do Maratonu Bieszczadzkiego. Każde zajęcia będą poświęcone innemu zagadnieniu: technice biegowe, stabilizacji i rozciąganiu, siłle biegowej w terenie, treningowi szybkościowemu. Koszt 4 godzin zajęć to 20 złotych. Opłatę można uiścić na miejscu.

Przewodnik po Maratonie Bieszczadzkim na Facebooku.

Regulamin i informacje na stronie www.maratonbieszczadzki.pl

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali