Wydarzenia > Relacje z biegów > Slider > Wydarzenia
33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 10 tysięcy uczestników uczciło pamięć Bohaterów i Bohaterek wydarzeń z 1944r.
Druga odsłona tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” – 33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 10 tysięcy osób upamiętniło wydarzenia z 1944 roku. Zawodnicy zmierzyli się z dystansem pięciu i dziesięciu kilometrów. Wydarzenie zorganizowało wspólnie Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”. Kolejna impreza z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej już 11 listopada!
Oprawa biegu i liczne grono biegaczy
Do mety na obu dystansach dobiegło łącznie aż 10 tysięcy zawodników! 33. Bieg Powstania Warszawskiego rozpoczął się tradycyjnie na ulicy Bonifraterskiej, zaś skończył na Konwiktorskiej, gdzie w 1944 roku przebiegała linia frontu.
– 33. Bieg Powstania Warszawskiego to wyjątkowe wydarzenie, które co roku towarzyszy obchodom rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ten bieg był szczególny, ponieważ odbywał się w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Niezmiernie wzruszające jest to, że patriotyczny duch wydarzenia zgromadził tłumy mieszkańców i mieszkanek Warszawy chcących uczcić w ten sposób tamte dni. – mówi Renata Kaznowska, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Pamięć o naszej wspólnej historii jest niezwykle istotna, ponieważ jest częścią naszej narodowej i lokalnej tożsamości. Zachęcam warszawianki i warszawiaków do wspólnego przeżywania również innych uroczystości odbywających się w stolicy w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Tuż przed startami wszyscy uczestnicy odśpiewali „Rotę” i Hymn Państwowy. Uczestników ze sceny pozdrawiali Powstańcy, którzy jak co roku pojawili się na wydarzeniu i zwrócili się do wszystkich w krótkich przemówieniach. Swoją obecnością zaszczycili prof. Leszek Żukowski, Janusz Maksymowicz i Jan Antoni Witkowski. Niezwykła oprawa wydarzenia pozwalała biegaczom wczuć się w podniosłą atmosferę. Na trasie i w okolicach startu zorganizowano punkty inscenizacyjne i muzyczne.
– Bardzo się cieszę, że aż 10 tys. biegaczy wzięło udział w 33. Biegu Powstania Warszawskiego, którego Sponsorem Głównym był PKO Bank Polski. To bardzo wartościowa inicjatywa, która przekazuje dalej pamięć o tym dramatycznym zrywie, tak ważnym w historii miasta, a także Polski. To ważne, że są nadal z nami uczestnicy tamtych wydarzeń, którzy dają świadectwo temu, że Warszawa jest piękna i niezwyciężona. To przede wszystkim dla nich biegliśmy. By pokazać, że pamiętamy i tę historię poniesiemy przez kolejne pokolenia – mówi Szymon Midera, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Najszybsi na obu dystansach
W biegu na 5 kilometrów najszybszym mężczyzną okazał się Krzysztof Wasiewicz, który uzyskał czas 15:10. Najlepszą kobietą na tej trasie była Małgorzata Czarnota, jej rezultat to 17:37.
Na dystansie 10 kilometrów zwyciężył Mariusz Giżyński uzyskując czas 31:35. Najszybszą kobietą okazała się Izabela Paszkiewicz. Jej wynik to 33:48. Wyniki online dostępne są na stronie: https://live.sts-timing.pl/bpw2024
– Gratulujemy świetnych wyników zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom biegu! To wydarzenie to piękna forma uczczenia pamięci i wyraz patriotyzmu. Spotkać na trasie uczestników w każdym wieku, którzy biegną z myślą oddania hołdu Powstańcom Warszawskim to zaszczyt i przeżycie niezwykle budujące. Z zadumą i niezwykłą dojrzałością przeżywamy ważne dla Polski rocznice. – mówi Magda Skrocka, dyrektor 33. Biegu Powstania Warszawskiego.
Cały czas można dołączyć do edycji wirtualnej biegu — pamiątkowe medale dla uczestników!
Wszyscy, którzy chcieli oddać hołd Bohaterom Powstania i uczestniczyć w biegu, lecz nie mogli pojawić się na starcie w Warszawie, mogli wziąć udział w odsłonie wirtualnej wydarzenia. W formule on-line pobiegło ponad tysiąc osób. Zapisy do tej rywalizacji potrwają jeszcze do 3 sierpnia. Uczestnicy wirtualni otrzymują takie same, pamiątkowe medale jak biegacze, którzy spotkali się na trasie w Warszawie.
– Na awersie umieściliśmy symbol – rzeźbę znaku PW z Kopca Powstania Warszawskiego. Tegoroczną edycję biegu dedykujemy Olimpijczykom-Powstańcom. Na rewersie zobaczycie nawiązanie do trwających właśnie Igrzysk Olimpijskich. Płonący po obu stronach ogień to jednocześnie płomień trawiący miasto, znak pamięci o poległych i ogień olimpijski. – opowiada Magda Skrocka.
Więcej informacjo o biegu wirtualnym dostępne jest na stronie: https://biegpowstaniawarszawskiego.pl/odslona-wirtualna
Akcja #BiegamDobrze dla Bohaterów z rekordem!
#BiegamDobrze dla Bohaterów to akcja charytatywna, w której uczestnicy wspierają Powstańców – podopiecznych Stowarzyszenia Monopol Warszawski, zgromadzonych wokół Domu Powstańców Warszawskich. To grupa najmłodszych uczestników Powstania. W trakcie okupacji byli dziećmi lub nastolatkami.
W tym roku już po raz trzeci zbieramy środki, które wesprą zdrowie i poprawią komfort życia Weteranów. Uczestnicy biegu, którzy zebrali w swoich wirtualnych skarbonkach kwoty 300 zł i więcej otrzymali w podziękowaniu wejściówki do warszawskich muzeów. Do akcji można dołączyć cały czas – każda, nawet najmniejsza kwota ma znaczenie! W tym roku, mimo że zbiórki potrwają do 11 sierpnia 2024 r., wiemy, że udało się osiągnąć rekordowy wynik – zebrano już ponad 20 tysięcy złotych. Dziękujemy darczyńcom!
Kolejna odsłona Triady
Kolejne — ostatnie w roku wydarzenie Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” to 34. Bieg Niepodległości. Tradycyjnie 11 listopada uczestnicy pokonają trasę mierzącą 10 kilometrów. „Cześć i chwała Bohaterom!” Wielkie podziękowania dla gości, kibiców, służb zaangażowanych w zabezpieczenie biegu i wolontariuszy. Biegacze – gratulujemy sportowej pasji i patriotyzmu.
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.