fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

41-letni fryzjer rekordzistą świata mastersów w maratonie

SuisseGas Milano Marathon

12 kwietnia 2015, Mediolan. Kenneth Mungara zwycięża w maratonie. Fot. PAP

41-letni były kenijski fryzjer Kenneth Mungara pobił rekord świata mastersów w maratonie, zwyciężając w Mediolanie z czasem 2:08:44. Poprzedni rekord należał do Meksykanina Andresa Espinosy i był o dwie sekundy słabszy.

Wszyscy słyszeliśmy o kenijskich juniorach, robiących oszałamiające wyniki w młodym wieku. Do tej pory natomiast nie było zbyt wielu starszych zawodników z tego kraju. Jednym z wyjątków jest Bernard Lagat, który jednak od czasów studenckich mieszka i trenuje w Stanach Zjednoczonych. Kenijczycy kojarzą się raczej z młodymi biegaczami, robiącymi szybkie kariery, zarabiającymi pieniądze, a potem znikającymi w sportowym niebycie.

Tym ciekawsza jest historia Kennetha Mungary. Przez lata pracował jako fryzjer, strzygąc biegaczy. Po pewnym czasie doszedł jednak do wniosku,że mógłby przecież osiągać podobne sukcesy jak oni. W wieku 30 lat zaczął biegać. Z początku szło mu średnio. Pierwszy start maratoński zaliczył w wieku 33 lat i w Nairobi osiągnął czas 2:17:38. Potem było już tylko lepiej. W wieku 35 lat po raz pierwszy złamał barierę 2:10, wygrywając w Toronto z czasem 2:08:32. Zwycięstwo w tym biegu powtórzył potem jeszcze trzykrotnie.

Aktualną do dzisiaj życiówkę osiągnął w wieku 37 lat w Pradze – pobiegł 2:07:36. Ostatnie lata miał nieco słabsze, jego najlepszy czas z zeszłego roku to 2:14:13. Wcześniej miał na koncie jeszcze gorsze wyniki, m.in. 2:15:59 w Paryżu w 2012 i 2:16:53 w Seulu w tym samym roku.Wydawało się, że wiek w końcu przypomniał o sobie, ale w niedzielę w Mediolanie nastąpiło przełamanie i czas 2:08:44.

Co, ciekawe, Kenneth Mugara nigdy oficjalnie nie startował w żadnym innym biegu niż maraton. Jeśli się to zdarzyło, to w mniej znanych zawodach, po których nie ma śladu w oficjalnym profilu zawodniczym biegacza.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali