fbpx

5 sposobów by młodzi biegali

Autor: admin • 05.06.2013

Grand_Prix_CITY_TRAIL_fot.Tomasz_Szwajkowski

Grand Prix CITY TRAIL. Fot. Tomasz Szwajkowski

Jak zachęcić dzieciaki do tego żeby ruszyły się sprzed telewizora, konsoli do gier i biegały? Rodzice mają na to ogromny wpływ – mogą skutecznie zachęcić albo zniechęcić małolatów. Jak skutecznie ruszyć dziecko z domu? Przedstawiamy pięć sposobów by młodzi biegali.

1.

Młodzi biegacze, podobnie jak i ci starsi biegają z różnych powodów – jedni dla zabawy czy chęci bycia częścią jakiejś grupy, jeszcze innych do biegu popycha rywalizacja i przełamywanie swoich barier. Na motywację dzieciaków bardzo duży wpływ będzie miał ich trener lub rodzice. Kładąc zbyt duży nacisk na rywalizację i wyniki można zniechęcić tych, którzy robią to dla zabawy czy towarzystwa, ale tych, którzy motywują się dobrymi wynikami, trenerzy lub rodzice powinni zachęcać by celowali jak najwyżej.

2.

Wiele mogą zdziałać pośrednie cele, które pomogą skupić całą uwagę młodego zawodnika na dążeniu do głównego celu – niezależnie czy jest nim zdobycie mistrzostwa czy pobicie swojego rekordu. Powinno się je formułować nie tylko na zawody ale także na sesje treningowe. Ich osiąganie sprawi, że młody zawodnik będzie zadowolony ze swoich postępów. Ewentualnie z drobnej „porażki” będzie mógł wyciągnąć wnioski, przeanalizować co poszło źle i co trzeba poprawić. Rodzice lub trener będą tutaj pełnić rolę mentora, który pomoże poprawnie ocenić błędy.

3.

Najlepszą motywacją do przełamywania swoich fizycznych barier, dla młodego biegacza jest sprawdzanie jak daleko może się posunąć. Dobrze jest zachęcać go do tego by wkładał więcej wysiłku w wymagającą sesję treningową lub zawody. Od rodziców (lub trenera) będzie to wymagało dobrej obserwacji i pilnowania, żeby zawodnik się nie „zajechał”.

4.

Satysfakcja, jakiej doświadcza młody zawodnik wskutek ciężkiej pracy wpływa na podbudowanie jego wewnętrznej motywacji. Rodzice i na to mają ogromny wpływ – mogą rozniecać chęć biegacza do osiągania lepszych wyników, rywalizowania cały czas pokazując mu związek między ciężkim treningiem a jego efektami.

5.

Świetny rezultat przynosi częste chwalenie młodego zawodnika za jego wysiłek. Medale i trofea (motywacja zewnętrzna) wspomagają motywację wewnętrzną młodego zawodnika. Biegowi opiekunowie takiego dziecka mogą sami przygotowywać dla niego nagrody – na przykład zamawiając specjalną koszulkę za ukończenie programu treningowego. Chcąc wspierać swoje dziecko w sporcie warto jednak pamiętać o tym, że robimy to dla niego a nie dla siebie. Twój syn nie musi być najlepszym biegaczem w mieście dlatego, że ty chciałbyś nim być. Nie musi też skopać tyłka Maciusiowi, bo jego tata ograł cię w piłkę, albo jego mama wygrała z tobą 30 lat temu w biegu przedszkolaków.

5 sposobów by młodzi biegali, „Niezbędnik”, Bieganie, styczeń-luty 2010

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger