fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

500 osób bez maseczek w jednym biegu? Być może już niedługo tak będą biegać w Czechach!

Fot. Archiwum RunCzech

Jak donosi portal biegowe.pl, Czesi być może już niedługo zezwolą na organizację biegów masowych z liczbą uczestników do 500 osób. Oczywiście różnego rodzaju obostrzenia mają dotyczyć także i tych imprez, ale ciekawostką jest fakt, że podczas biegu uczestnicy nie będą musieli zasłaniać ust ani nosa.

Chociaż brzmi to kuriozalnie, decyzja o możliwości zorganizowania biegów z liczbą “aż” 500 uczestników, którzy będą mogli bieg bez maseczki na twarzy, może wprawić biegowy świat w euforię. Właśnie takie rozwiązanie szykują Czesi. Organizatorzy imprez sportowych mieli zyskać przychylność rządu do takiego pomysłu, po tym, jak sytuacja epidemiologiczna w Czechach zaczyna ulegać poprawie.

To, że uczestnicy w trakcie biegu nie będą musieli zakrywać ust i nosa, nie oznacza, że organizatorzy nie będą zobowiązani do przestrzegania określonych warunków. Jak czytamy na biegowe.pl, przede wszystkim zdjęcie osłony twarzy będzie możliwe dopiero na trasie po wystrzale startera. Wcześniej uczestnicy będą zobligowani do zasłaniania ust i nosa. Organizatorów ta zasada ma dotyczyć przez cały czas trwania imprezy.

Inne działania, do jakich zobowiązani będą organizatorzy, to m.in. oddzielenie strefy startu i mety czy zapewnienie miejsca do zachowania zasady dystansu społecznego. Co ciekawe, nie jest wykluczone, że jeśli sytuacja będzie ulegać dalszej poprawie, limit 500 osób zostanie zwiększony.

Mając w pamięci, jak wyglądał biegowy świat zaledwie kilka miesięcy temu, aż trudno uwierzyć w to, że możliwość zorganizowania imprezy biegowej na 500 osób, w której uczestnikom zezwoli się na odkrycie ust i nosa w trakcie biegu, będzie tak pozytywną wiadomością. Jednak w obliczu wydarzeń z kilkunastu ostatnich tygodni, odwołania wielu biegów i wizji sezonu 2020 bez żadnych biegów masowych, ta wiadomość na pewno wlewa nieco optymizmu w serca biegaczy. Trzymamy kciuki za to, by odpowiednie przepisy zostały wprowadzone jak najszybciej i by imprezy rozegrano w sprawny, bezpieczny dla uczestników i organizatorów sposób. Ewentualne powodzenie tego przedsięwzięcia u naszych południowych sąsiadów może być dobrym sygnałem także dla innych krajów do tego, by zacząć stopniowo wracać do normalności sprzed okresu pandemii.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca