fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

9. PKO Poznań Półmaraton – nowy rekord frekwencji!

PKO_Półmaraton_Poznań_Przemysław Szyszka

Kenijczyk Daniel Muteti został zwycięzcą 9. PKO Poznań Półmaratonu. Fot. Przemysław Szyszka

Deszczowa pogoda nie odstraszyła biegaczy, którzy w Poznaniu postanowili zmierzyć się z dystansem 21,0975 km. W 9. edycji PKO Poznań Półmaraton udział wzięło 11 346 biegaczy – to nowy rekord frekwencji imprezy i jeden z najlepszych wyników w historii biegania w Polsce.

Poznan_Maraton_Przemysław_Szyszka

W ramach 9.PKO Poznań Półmaratonu start miał charakter falowy. Fot. Przemysław Szyszka

Trasę w stolicy Wielkopolski najszybciej pokonali zawodnicy z Kenii. Jako pierwszy po 1 godzinie 3 minutach i 43 sekundach minął Daniel Muteti – ten sam, który 2 tygodnie temu był najlepszy w 11. PZU Półmaratonie Warszawskim. Tuż za nim (6 sekund później) dobiegł Cosmas Kyeva, znany m.in. ze zwycięstw w maratonie w Dębnie (2014 r. i 2016 r.) oraz z… dopingowej wpadki i dwuletniej dyskwalifikacji dopingowej w latach 2012-2014. Podium uzupełnił trzeci Kenijczyk – David Kiprono Metto. Jak na tym tle wypadli Polacy? Najlepszy – Paweł Ochal – zajął 4. miejsce z czasem 1:06:41. Dla Mistrza Polski w maratonie z 2007 r. był to najszybszy półmaraton od wielu lat, chociaż do rekordu życiowego z 2006 r. zabrakło 2,5 minuty.

Organizatorzy stawiają sobie coraz wyżej poprzeczkę, udało się i tym razem! Miejsce startu i mety zlokalizowane przy Targach to dobre rozwiązanie, ludzie mieli gdzie się schować przed i po biegu. Z mojego punktu widzenia, wszystko grało, mimo ulewy, jaka panowała, atmosfera na trasie była super, kibice się deszczu nie wystraszyli. Wody na trasie nie brakowało (uśmiech).

Swój występ uważam za udany, w samotnym biegu zrobiłem przyzwoity wynik, oczywiście uważam że stać mnie na dużo lepszy czas. Jednak na to potrzebne jest jeszcze trochę treningu. Od kilku lat borykam się z kontuzjami, więc tym bardziej cieszy jak mija się linie mety jako pierwszy z Polaków. Założenie miałem przed biegiem takie, żeby przebiec po 3:10/km udało się nawet szybciej, więc jestem z siebie zadowolony.

Jako kolejni Polacy metę mijali Paweł Tarasiuk (1:08:12) i Bartosz Majroczyk (1:09:49).

Wśród kobiet z czasem 1:14:31 najlepsza okazała się Teresa Flavious Kwamboka z Kenii. Podobnie jak Daniel Muteti ona również 2 tygodnie wcześniej startowała w Półmaratonie Warszawskim, który ukończyła na 4. miejscu. Jako druga 15 sekund później linię mety minęła Polka Marta Krawczyńska. Podium uzupełniła Olga Ochal z czasem 1:16:18. Rywalizacja była bardzo zacięta, przed 15. km Marta Krawczyńska wyprzedziła Kenijkę i wydawało się, że zwycięstwo padnie jej łupem. Jednak na kilometr do mety Teresa Kwamboka odzyskała siły, a zmęczona Polka nie była w stanie odpowiedzieć na atak rywalki. Ostatecznie Marta Krawczyńska musiała zadowolić się 2. lokatą i tytułem najszybszej Polki.

PKO Półmaraton Poznań mogę zdecydowanie uznać za jedną z największych i najlepiej zorganizowanych biegowo imprez w Polsce, w których brałam udział. Gdyby można było dodatkowo zamówić pogodę, myślę że organizatorzy nawet to by zrobili, by zawodnikom niczego nie brakowało. Całkiem szybka trasa, dobre oznaczenia punktów odżywczych, mnóstwo kibiców na trasie, mimo niesprzyjającej pogody dodawało skrzydeł i czyniło ten bieg naprawdę fantastycznym biegowym wydarzeniem.

Szczerze mówiąc jestem lekko zawiedziona swoim wynikiem, uważam że stać mnie na lepsze bieganie i mam nadzieję udowodnić to w kolejnych startach. Był to dla mnie dopiero trzeci półmaraton w życiu i drugi start w tym sezonie na ulicy, ale drugi okraszony rekordem życiowym. Jestem takim typem zawodniczki że zawsze czuję niedosyt, tu jednak spowodowany jest tym, że przegrałam pierwsze miejsce na ostatnim kilometrze. Udało mi się w drugiej części dystansu uciec Kenijce, która nagle zaczęła mnie dochodzić, a ja nie byłam w stanie odeprzeć ataku. Trzeba pamiętać, że to zawsze podium na prestiżowym półmaratonie, ale zwycięstwo smakowałoby zdecydowanie lepiej i taki cel sobie stawiałam. Mam nadzieję, że kolejnym razem się uda.

9. PKO Polmaraton Poznan_Przemyslaw_Szyszk

9. PKO Poznań Półmaraton. Fot. Przemysław Szyszka

Na 95. miejscu linię mety minął Jacek “Mezo” Mejer. Przez cały bieg towarzyszył mu Piotr Tomczyk – prowadzący blog “Za linią mety” amator z imponującymi życiówkami na dystansach od 800 m do półmaratonu. Jak sam mówi, bieg w Poznaniu potraktował ulgowo.

Tym razem biegłem czysto dla przyjemności jednak prowadzenie Meza było jakimś tam obciążeniem psychicznym, które w momencie startu zeszło i mogłem cieszyć się biegiem. Jeśli chodzi o trasę, to była bardzo szybka, nawet podbieg na 10. km nie był taki straszny. Mam wrażenie, ze większość trasy sprzyjała szybkiemu bieganiu. Kibice dopisali pomimo bardzo złych warunków atmosferycznych. Nie było kilometra, gdzie nie byłoby słychać dopingu – to wielki plus!

Wiadomo, że jak na każdej imprezie nie obyło sie bez minusów, moim zdaniem jak na taką liczbę osób start był za wąski. Pomimo, że startowałem ze strefy AA, na starcie było tłoczno. Pierwsze 1,5 km biegliśmy slalomem, żeby wyprzedzić wolniejszych biegaczy, którzy ustawili sie w strefie A i na początek oczywiście poszaleli… Brak sprawdzania, kto wchodzi do dnej strefy przez ochronę to spory minus.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie trasy i punkty żywieniowe oraz organizację strefy mety – zdecydowanie oceniam na plus! Chociaż nie da się ukryć, że jeśli za rok limit zostanie zwiększony, to organizatorzy będą musieli pomyśleć o innym rozwiązaniu startu albo większej edukacji debiutantów. Nie mniej jednak, całość imprezy w skali 1-10 oceniam na 8, bo idealnie być nie może – zawsze trzeba się rozwijać!

Poznan_Polmaraton_Jakub_Kaczmarczyk

Deszczowa aura nie zniechęciła biegaczy w Poznaniu do walki z dystansem 21,0975 km. Fot. Jakub Kaczmarczyk

PKO Poznań Półmaraton już od kilku lat coraz śmielej pukał do ścisłej czołówki największych biegów w Polsce. W ubiegłorocznej edycji linię mety minęły 8042 osoby. W tym roku biegacze popisali się jeszcze bardziej – 11 346 uczestników czyni 9. PKO Poznań Półmaraton pierwszym biegiem w Polsce rozgrywanym poza Warszawą, w którym frekwencja przekroczyła 10 000 osób. Jest to wynik, który w zestawieniu największych biegów 2016 może dać poznańskiej imprezie miejsce na podium. Jak do tej pory więcej uczestników w tym roku (12 729) zgromadził 11. PZU Półmaraton Warszawski.

Jakub_Kaczmarczyk_Poznan_Polmaraton

9. PKO Półmaraton Poznań jest jak dotąd 2. największym biegiem w Polsce w 2016 r. Fot. Jakub Kaczmarczyk

Link do pełnych wyników

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Nie masz czasu na gotowanie zdrowych posiłków? Mylisz się! Przyrządzenie spaghetti z domowym, pietruszkowym pesto zajmie ci maksymalnie 20 minut. Spaghetti z pesto z natki pietruszki – składniki ½ paczki makaronu Pęczek natki pietruszki Niewielka […]

Spaghetti z pesto z natki pietruszki – pomysł na szybki obiad

Wspólny apel organizatorów biegów Drodzy biegacze, to jak będzie wyglądał świat imprez biegowych w przyszłości w dużej mierze zależy dziś od Was. Jednym głosem z organizatorami imprez z całej Polski zwracamy się do Was z […]

WSPIERAM IMPREZY #wystartujępóźniej

Epidemia koronawirusa mocno wpłynęła na nasze nastroje. Wielotygodniowe przygotowania do wiosennego sezonu startowego zostały bowiem brutalnie przerwane. Większe niepokoje przeżywają jednak organizatorzy, którzy obecnie borykają się z ogromnym kryzysem finansowym. Czy będą w stanie go […]

Czy polskie biegi są skazane na upadek?

Obecny sezon stawia przed biegaczami duże wyzwanie. Odwołanie zawodów biegowych powoduje, że trening odbywa się bez kontrolnych i docelowych startów. W związku z tym osoby poważnie podchodzące do procesu przygotowania mają poważny dylemat: jak trenować […]

Sezon niestartowy. Jak teraz trenować?

Doceń najwybitniejszych biegaczy wszechczasów w Wielkim Plebiscycie Maratonu i włącz się do gry na hasło promocyjne 42. Maratonu Warszawskiego. W ramach Wielkiego Plebiscytu Maratonu uhonorujemy znakomite osobowości, które w znaczący sposób zapisały się w historii […]

Magia królewskiego dystansu – rusza Wielki Plebiscyt Maratonu!

W czasie, kiedy głównym hasłem przebijającym się przez wszystkie media jest #zostanwdomu, polscy biegacze nie próżnują. W Internecie w mgnieniu oka przybywa filmów osób biegających wokół stołu. Wbrew pozorom to nie przejaw szaleństwa, a… zorganizowana […]

Cała Polska biega wokół… stołów! Wyzwanie #1kmwokolstolu

Czy rozciąganie jest potrzebne? Coraz częściej wśród trenerów przygotowania motorycznego pojawiają się głosy, że niekoniecznie. Nadmiernie rozciągnięta grupa mięśniowa, to prosta droga do kontuzji. Jak więc podchodzić do wszelkich form stretchingu, które zewsząd przekonują, że […]

Czy warto się rozciągać?

Coraz mniej prawdopodobne staje się rozegranie igrzysk olimpijskich w Tokio w planowym terminie. Do MKOL trafia coraz więcej głosów z całego świata, nawołujących do zmiany terminu imprezy.

Świat zaczyna nawoływać do przesunięcia Igrzysk