fbpx

90. Koszycki Maraton Pokoju. Najstarszy w Europie

Kosice Maraton

Fot. kosicemarathon.com

90. Piękna liczba. Zwłaszcza jeśli dotyczy biegu maratońskiego. Niewiele imprez może się poszczycić taką historią. A jednak – bohaterski wyczyn Filipidesa fascynował od dawna, a po pierwszym nowożytnym maratonie biegacze stali się bohaterami wyobraźni. Pierwszy cyklicznie rozgrywany maraton to oczywiście Boston – od 1897 r.

Za to najstarszy europejski maraton rozgrywa się tuż za polską granicą, w słowackich Koszycach. W najbliższą niedzielę odbędzie się 90. edycja biegu.

Świadek historii

Wymyśliło go w 1924 r. ośmiu miejscowych aktywistów, zafascynowanych maratonem rozgrywanym podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W Koszycach biegali najwybitniejsi maratończycy swoich czasów. W 1961 tłumy na stadionie oklaskiwały Abebę Bikilę, zwycięzcę maratonu podczas Igrzysk w Rzymie. W 1974 r., na 50. urodziny Maratonu w Koszycach, bieg wygrał mistrz Europy i triumfator z Bostonu, Ron Hill. W 1980 r. na koszyckiej trasie pojawiły się kobiety. Największe sukcesy święciła tu Niemka Christa Vahlensieck, która zwyciężała aż pięciokrotnie. Rekord trasy w Koszycach to 2:07:01. Ustanowił go przed rokiem Kenijczyk Lawrence Kimwetich Kimaiyo.

Szybka trasa

Trasa w Koszycach wiedzie przez zabytkowe centrum miasta, na dwóch pętlach nie ma specjalnych podbiegów, a październikowy termin sprawia, że najstarszy europejski maraton uchodzi za dość szybki. To na pewno propozycja dla tych, którzy lubią się ścigać i poprawiać wyniki. Dla tych, którzy ścigają się mniej, pozostaje do podziwiania imponująca historia miasta.

Najstarsze miasto, najstarszy herb

Okolice Koszyc były zasiedlone już w paleolicie. W VII wieku były tu osiedla Awarów. W IX wieku tereny te należały do Księstwa Nitrzańskiego. Pod koniec XI wieku zostały włączone do Królestwa Węgier. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1230. W połowie XIII wieku, na fali rekolonizacji po najazdach mongolskich, obok Słowian w Koszycach osiedlili się osadnicy saksońscy. Jako jedna z pierwszych na Węgrzech, w 1949 r. osada koszycka otrzymała prawa miejskie. Około 1270 zaczęto wznosić miejskie mury obronne. Przez XIV wiek Koszyce gromadziły przywileje – zwolnienia od podatków, prawa mennicze, prawo miecza. W 1347 zostały podniesione przez Ludwika Wielkiego do rangi wolnego miasta królewskiego i jako pierwsze miasto w Europie otrzymały herb. Okresem największego rozkwitu miasta był XV wiek, gdy przewodziło wschodniosłowackiemu związkowi miast – Pentapolitanie. Historyczne centrum miasta do XVIII wieku było otoczone murami obronnymi.

Dzisiaj średniowieczny rynek dominuje nad miastem i tworzy największy miejski konglomerat zabytków na Słowacji. Po biegu warto na pewno zobaczyć m.in. wspaniałą gotycką katedrę św. Elżbiety, największy kościół na Słowacji, kościół Dominikanów, Pałac Jakuba czy Bramę Dolną, unikatowy kompleks archeologiczny, w którego składzie znajduje się część miejskich murów obronnych z XIII wieku.

Nie tylko maraton

Koszyce leżą zaledwie 90 km od granicy w Polską. Można zatem się wybrać na maraton z rodziną i zaprzyjaźnionymi kibicami. Biegowi na królewskim dystansie będą towarzyszyć półmaraton, sztafeta 4×1/4km, wyścigi na rolkach, handbike’ach i wózkach na 20 km, minimaraton i krótsze biegi. Do udziału w nich zgłosiła się rekordowa liczba 9500 uczestników. W maratonie wystartuje ok. 1800 osób. Gościem imprezy będzie m.in. były już rekordzista świata, Patrick Makau. Czy to sprawi, że wyniki również będą rekordowe? O tym przekonamy się w niedzielę. A za rok – może warto się wybrać do Koszyc…? Albo zaplanować start w… setnej edycji tego wyjątkowego biegu o imponującej historii – w końcu to już za 10 lat!

Koszycki Maraton Pokoju

Kiedy: 6 października 2013

Start: godz. 9.00, przed hotelem Double Tree by Hilton

Limit czasu: 6 godzin (4,5 godz. na 33. kilometrze)

Rejestracja: od połowy stycznia do końca września

Wpisowe:
do końca kwietnia – 30 EUR
do końca czerwca – 35 EUR
do 15 września – 40 EUR
do 30 września – 50 EUR

Inne: osoby, które zapłaciły do końca sierpnia, otrzymują numer z nadrukowanym imieniem i flagą swojego kraju

Wyniki 2012 – klik

Więcej na: www.kosicemarathon.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger