fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

94. PZLA Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce w Lublinie – rekordy kraju i ciekawe wyniki

urych, Szwajcaria, 14.08.2014. Radość Krystiana Zalewskiego. Polak zdobył brązowy medal w biegu na 3000 m z przeszkodami podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Zurychu, 14 bm. (gj) PAP/Adam Warżawa

Krystian Zalewski wywalczył 2 złote medale podczas 94. PZLA Mistrzostw Polski. Fot. Zyruch 2014, (gj) PAP/Adam Warżawa

W ostatni weekend byliśmy świadkami interesujących wydarzeń na stadionie w Lublinie, gdzie rozegrano 94. PZLA Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. W konkurencjach biegowych odnotowaliśmy m.in. rekord Polski do lat 20 w biegach na 200 m i 400 m przez płotki kobiet.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce miały mocną obsadę. W związku z tym, że już niebawem PZLA ogłosi skład kadry na Mistrzostwa Europy w Berlinie, lubelska impreza była jedną z ostatnich okazji do uzyskania odpowiednich wyników oraz stanowiła obowiązkowy sprawdzian formy, dla tych, którzy minima już wcześniej wypełnili. Stąd wśród startujących nie brakowało największych polskich gwiazd Królowej Sportu, co dodatkowo podniosło rangę zawodów.

Pierwszym biegowym finałem rozegranym w Lublinie był bieg na 3000 m kobiet z przeszkodami. Złoty medal wywalczyła Matylda Kowal, która do mety była w stanie wytrzymać mocne tempo, jakie na 3 okrążenia przed końcem narzuciła była wielokrotna Mistrzyni Polski w tej konkurencji, Katarzyna Kowalska. Kowal obroniła tytuł mistrzowski, odpierając odważną i walczącą do samej mety Alicję Konieczek. Kowalska ostatecznie zajęła 3. pozycję. Kilka godzin później krajową dominację na tym samym dystansie wśród mężczyzn potwierdził Krystian Zalewski.

W biegu na 1500 m kobiet faworytka do złota była 1 – Sofia Ennaoui. I nie zawiodła, potwierdzając, że w tym roku naprawdę dobrze czuje się na tym dystansie. Wynik 4:13,32 nie należy do najlepszych w jej karierze, ale spokojnie wystarczył, by w pokonanym polu pozostawić rywalki. Srebro dla Katarzyny Broniatowskiej, brąz – Pauliny Kaczyńskiej. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn również wystąpiła jedna z naszych największych gwiazd – Adam Kszczot. Dwukrotny wicemistrz świata w biegu na 800 m nie zawiódł i wygrał, choć z niewielką przewagą. Do samej mety naciskali go Adam Czerwiński i Michał Rozmys. Górą z tego pojedynku wyszedł doskonale spisujący się w tym sezonie tak na bieżni jak i na ulicy Czerwiński.

W finałach biegów sprinterskich na 100 m osiąganiu dobrych wyników sprzyjał wiatr. W przypadku mężczyzn był on jeszcze dopuszczalny, by ustanawiać rekordy i nową życiówkę zapisał na swoim koncie zwycięzca Dominik Kopeć z czasem 10,26. W biegu pań wiało już nieco za mocno, ale wynik Ewy Swobody na poziomie 11,12 to czas w okolicach jej rekordu życiowego, co pokazuje, że nasza sprinterka jest na dobrej drodze, by powrócić do swojej najwyższej formy.

Po sprintach nadszedł czas na finały biegów na 400 m przez płotki. Jeśli chodzi o złote medale to obyło się bez niespodzianek – tytuły mistrzowskie obronili Patryk Dobek i Joanna Linkiewicz. W biegu kobiet formą zaimponowała 19-letnia Natalia Wosztyl, zdobywając brąz i ustanawiając rekord Polski Juniorek z wynikiem 57,10.

W płaskich biegach na 1 okrążenie stadionu doskonale zaprezentowały się nasze panie – 4 z nich pobiegły lepiej niż wynosi minimum na Mistrzostwa Europy, zaś 3 złamały barierę 52 sekund. Złoty medal okraszony nowym rekordem życiowym 51,18, zdobyła Małgorzata Hołub-Kowalik, wyprzedzając o 0,03 s Justynę Święty-Ersetic. Dodając do tej dwójki Igę Baumgart (51,73) i Patrycję Wyciszkiewicz (52,43), możemy liczyć na naprawdę silną sztafetę podczas Mistrzostw Europy. W Berlinie o medal będą walczyć także nasi panowie – nowym Mistrzem Polski został Karol Zalewski (45,53) przed Łukaszem Krawczukiem (46,04) i 22-letnim Dariuszem Kowalukiem, który w finale ustanowił rekord życiowy (46,06).

Ostatni dzień Mistrzostw od mocnego biegowego uderzenia rozpoczęły sprinterki. W finale 200 m bezkonkurencyjna okazała się Martyna Kotwiła, która po raz pierwszy w karierze pobiegła poniżej 23 sekund (22,99), poprawiając 54-letni rekord Polski juniorek należący dotychczas do Ireny Szewińskiej-Kirszenstein. Wśród mężczyzn drugie złoto na tej imprezie wywalczył Dominik Kopeć.

Ciekawie potoczyła się także rywalizacja w biegach na 800 m. Wśród mężczyzn zwyciężył Marcin Lewandowski przed 21-letnim Mateuszem Borkowskim i Michałem Rozmysem, zaś wśród kobiet małą niespodziankę sprawiła Anna Sabat, wygrywając z Angeliką Cichocką. Trzeba jednak pamiętać, że Sabat jest liderką tego sezonu w polskich tabelach na 800 m.

W biegu na 100 m przez płotki tytuły mistrzowskie przypadły Damianowi Czykierowi i Klaudii Siciarz. Na 2. pozycjach uplasowali się bardziej doświadczeni od zwycięzców Artur Noga oraz Karolina Kołeczek. Na najdłuższych dystansach rozgrywanych na Mistrzostwach (5000 m) bardziej zacięta rywalizacja toczyła się u pań, gdzie do samego końca nie było wiadomo, która z zawodniczek sięgnie po złoto. Ostatecznie o nieco ponad pół sekundy tryumfowała Paulina Kaczyńska przed Katarzyną Rutkowską. Brązowy medal przypadł mistrzyni na 3000 m z przeszkodami – Matyldzie Kowal. U panów mistrz z biegu z przeszkodami – Krystian Zalewski – powtórzył sukces na dłuższym, płaskim dystansie. Podium uzupełnili Robert Głowala i Dawid Malina.

Pełne wyniki 94. PZLA Mistrzostw Polski dostępne są pod tym linkiem.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca