fbpx
Agnieszka Sypek Malinowska

Ludzie > Historie biegaczy > Ludzie

Agnieszka Sypek. Finisz za rękę

Zaczęło się od maratonu w 1994 r. Miałam 21 lat i przeczytałam, że będzie w Warszawie maraton. Mówię do Roberta: „Pobiegnijmy, w razie czego 20 km wypada koło mojego domu, pójdziemy do mnie”. Nauczyliśmy się międzyczasów tylko do 20 km. Ale pobiegliśmy Gallowayem i daliśmy radę w 4:43.

Agnieszka Sypek Malinowska

Fot. Fotomaraton.pl

Na 40. kilometrze postanowiliśmy, że będziemy ze sobą chodzić. Wiem, że to scena jak z filmu, ale różne rzeczy się dzieją w takim romantycznym stanie. Wzięliśmy się za ręce i tak przebiegliśmy metę.

Biegaliśmy potem razem, umawialiśmy się na randki przy Dworcu Zachodnim. On dobiegał z Jelonek, ja z Mokotowa.

Miałam trenować u Marka Jakubowskiego na Warszawiance. Ale jeszcze studiowałam, miałam dużo wyjazdów. Trafiłam do niego dopiero po studiach, jestem wdzięczna, że mnie wziął, chociaż nie byłam już młoda. Zaczęłam trenować z grupą. Rano ulicami do Powsina, wieczorem na hali.

Rodzina

Pobraliśmy się z Robertem siedem lat temu. Dzieci nie mamy, nie było czasu i warunków, długo mieszkaliśmy z rodzicami. Teraz już porobiłam wszystkie szczepionki przed ciążą. Tylko jak wytrzymać tyle miesięcy bez biegania? No i chciałabym jeszcze przedtem złamać trzy godziny w maratonie.

Praca

Pracuję w domu albo jeżdżę po Polsce. Z wykształcenia jestem archeologiem, a teraz piszemy z Robertem (on jest historykiem) przewodniki po Polsce. Dużo jeździmy w teren zbierać materiały, robić zdjęcia. Startuję w biegach tam, gdzie akurat pracuję – na Lubelszczyźnie, na Mazurach. Czasem z Robertem, my razem biegniemy przez życie.

Złamanie

W lutym 2003 r. ścigaliśmy się w parę osób wracając na Warszawiankę, nie zauważyłam oblodzonej kałuży i złamałam nogę w kostce. Gips, śruby, potem rehabilitacja. Nie mogłam zrobić przysiadu, ale się zawzięłam. W lecie jeździłam na rowerze, robiliśmy po 150 km wokół Warszawy. Na jesieni zaczęłam biegać. Z dużą zawziętością. A w 2005 r. porobiłam życiówki.

Bieg życia

15 km w Parczewie w 2005 r. Od początku do końca w świetnej kondycji. A bywałam zarąbana już na starcie. W środku przyszła wielka letnia burza z bocznym wiatrem, niczego nie było widać. Nie zerkałam na zegarek, a na mecie okazało się, że zrobiłam życiówkę: 58:10.

A na drugim miejscu postawiłabym Maraton Warszawski w maju 2000 r. To było dwa tygodnie po ślubie i też życiówka – 3:06.

Życiówka

Najlepszy interes jaki w życiu zrobiłam to kupno mieszkania zanim wzrosły ceny, teraz w tej okolicy są prawie dwa razy wyższe. Ale największe osiągnięcie życiowe jest jeszcze przede mną.

Agnieszka Sypek. Życiówki:
5 km – 17:40;
10 km – 36:45;
21 km – 1:24:06;
42 km – 3:02:41

Wojciech Staszewski, “Agnieszka Sypek. Finisz za rękę”, Bieganie, czerwiec 2007

mm
Wojciech Staszewski

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!