„Aktywna Trójka” – nowe trasy biegowe w Wielkopolskim Parku Narodowym
„Aktywna Trójka”, trasy biegowe w Wielkopolskim Parku Narodowym
10 km z początkiem w Komornikach, 7,5 w Mosinie, 20 km z Puszczykowa i 12 km ze Stęszewa – oznakowane tabliczkami kierunkowymi, zaprojektowane z myślą o biegaczach, łatwe do łączenia w dłuższe pętle. Wszystko to niedaleko Poznania (15-25 km), w Wielkopolskim Parku Narodowym.
Trasy prowadzą przez najatrakcyjniejsze rejony Wielkopolskiego Parku Narodowego, o urozmaiconym, polodowcowym krajobrazie, wzdłuż jezior, pól, łąk, prowadzą również do miejsc historycznych. Cztery oznakowane pętle o łącznej długości 55 km. Dzięki krótkim łącznikom między trasami – można je łączyć na różne sposoby, wydłużając bądź skracając trening wedle upodobania. Na ścieżkach spotkamy 85 tabliczek kierunkowych i 6 tablic z poglądową mapą terenu i punktami odniesienia. Początek każdej z tras znajduje się przy parkingu, więc można spokojnie zostawić samochód.
Wielkopolski Park Narodowy położony jest na południe od Poznania, nad meandrującą Wartą, pomiędzy Stęszewem, Mosiną i Luboniem. To kraina jezior, pagórków i sosen. W logo widnieje urocza sówka, bo trudno sobie wyobrazić równie uroczego drumlina czy oz. Pamiętacie je jeszcze z lekcji geografii? To formy terenu, które pozostawił po sobie lądolód, który kiedyś zrobił w Polsce gruntowny remont. Inicjator stworzenia parku – prof. Adam Wodziczko, określił ten obszar jako „prawdziwe muzeum form polodowcowych”. I chociaż nie zawsze są ewidentne jak z fotografii w szkolnym podręczniku – pewnym jest, że urozmaicają krajobraz i podłoże, a dla nas biegaczy – to właśnie ma największe znaczenie. Wszak formy te to po prostu różnego rodzaju pagórki, parowy i jeziora – podłużne rynnowe Witobelskie, nad którym prowadzi fragment Pętli Stęszewskiej, czy owalne kociołki, jak na Pętli Mosińskiej.
Wspólnym miejscem wszystkich pętli jest Jarosławiec, nad tutejszym znajduje się miejsce wypoczynku, jest kąpielisko, więc można zorganizować czas rodzinie, gdy my wybieramy się na długie wybieganie. Na każdej ze ścieżek są również dodatkowe atrakcje poza przyrodnicze. Np. Pętla Komornicka zaczyna się przy Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Na Pętli Mosińskiej jest Studnia Napoleona, z której ponoć pił wodę Bonaparte. Legenda głosi, że raz w roku woda zamienia się w szampana.
Najbardziej urozmaicona jest 7,5-kilometrowa Pętla Mosińska. Nadaje się do krosów z podbiegami i zbiegami, do zabaw biegowych. Najdłuższa z kolei jest 20-kilometrowa Pętla Puszczykowska.
Gdzie rozpoczynają się trasy?
– Komorniki (początek pętli 10,1 km, parking: ul. Dworcowa 5, około 15 km z centrum Poznania)
– Mosina (początek pętli 7,4 km, parking: ul. Skrzynecka – Stacja Turystyczna Osowa Góra, około 21 km z centrum Poznania)
– Puszczykowo (początek pętli 20 km, parking: Jeziory, około 22 km z centrum Poznania)
– Stęszew (początek pętli 12,2 km, parking: Jezioro Lipno, około 23 km z centrum Poznania).
Pomysł na stworzenie tras w WPN zrodził się w głowach biegających pracowników samorządów i lokalnych stowarzyszeń.
– Poświęciliśmy projektowi wiele serca, wiele czasu, wiele zbieganych wspólnie kilometrów (ponad pół roku przygotowań!), podchodząc do tworzenia tras biegowych, po jakich sami chcielibyśmy biegać na co dzień – mówi Katarzyna Leszczyńska z Urzędu Miejskiego w Mosinie. – 20 września uczestnicy I Ultramaratonu po WPN, znajdą w pakietach startowych nasze mapy. Mamy nadzieję spotkać się z Wami przy okazji wspólnych biegów, treningów, imprez sportowych, zawodów również na trasach „Aktywnej Trójki”. Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy – dodaje.
Pomysłodawcy ścieżek zapraszają również na biegówki i amatorów Nordic Walking.
Zobacz film promujący ścieżki: