fbpx
BUPA Cross Country. Fot. www.greatrun.org/

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

Amerykanie podbijają Europę – biegi przełajowe w Edynburgu

BUPA Cross Country. Fot. www.greatrun.org/

BUPA Great Edinburgh XCountry. Fot. www.greatrun.org

W sobotę w Edynburgu odbył się jeden z najciekawszych crossów zimowego sezonu. Indywidualne zwycięstwa nad gwiazdami z Europy i Afryki odnieśli Amerykanie. Wystartowały także dwie Polki.

Cross w Edynburgu należy do serii biegów BUPA, znanej z wysokiego poziomu m.in. półmaratonów. Pięć biegów w różnych kategoriach i na różnych dystansach miało klasyfikacje zarówno indywidualne, jak i drużynowe. W jednym z biegów wystąpiły gwiazdy z Afryki, w tym Asbel Kiprop i Kenenisa Bekele. Widać jednak, że organizatorzy szukają formuły uatrakcyjnienia zawodów i generalnie zrezygnowali z zapraszania dużej liczby anonimowych biegaczy z Kenii czy Etiopii. Większość biegów odbyła się w obsadzie europejskiej. Rywalizowały także dwie Polki: Dominika Nowakowska i Sofia Ennaoui.

Mężczyźni – 4 kilometry

Najlepiej obsadzony był bieg męski na dystansie 4 km. Wystąpili w nim teoretyczni faworyci: dwukrotny mistrz świata na dystansie 1500 metrów, Kenijczyk Asbel Kiprop oraz Etiopczyk Kenenisa Bekele, rekordzista świata na 5000 i 10 000 metrów. Mimo ich przewagi na papierze nad pozostałymi zawodnikami, można się było spodziewać, że rywalizacja nie będzie bezbarwna. Kiprop zmaga się ostatnio z osobistymi problemami: miał wypadek samochodowy, został też oskarżony o pobicie ochroniarza w lokalu i nadużywanie alkoholu. Bekele ogłosił zaś niedawno start w maratonie w Paryżu, jest w ciężkim treningu, wykonuje bardzo długie treningi maratońskie. Można było zakładać, że na dystansie 4 kilometrów może mieć problemy z szybkością.

Tak też się stało. Zaskakującym zwycięzcą został Amerykanin Gareth Heath, który zaatakował na podbiegu na ostatnich 250 metrach. 28-latek jest w Europie praktycznie zupełnie nieznany, co pokazuje siłę biegów w USA. Z życiówkami 13:20 na 5000 metrów i 3:34 na 1500 metrów do tej pory nie miał szans nie tylko na bycie finalistą jakiejkolwiek dużej imprezy międzynarodowej na stadionie, ale nawet na zakwalifikowanie się do amerykańskiej reprezentacji. Jest to bardzo zły omen dla naszych zawodników, dla których ten poziom wynikowy jest marzeniem. Pokazuje, jak wielki dystans dzieli nas od świata.

Kiprop dobiegł do mety na trzecim miejscu, przegrywając jeszcze z młodym Etiopczykiem Kahsayem. Kenenisa Bekele na piątym miejscu. Dopiero szósty najlepszy Europejczyk, Brytyjczyk Chris Thompson.

Mężczyźni – 8 kilometrów

Drugi mocny, męski bieg odbył się na dystansie 8 kilometrów. Tutaj rywalizacja była o tyle ciekawa, że na starcie formalnie nie było biegaczy z Afryki. Stawka była bardzo wyrównana, biegał m.in. mistrz Europy w przełajach, Hiszpan, ale urodzony w Etiopii, do tego wracający po dyskwalifikacji za doping – Alemayehu Bezabeh.

Zwyciężył jednak kolejny Amerykanin, jedna z największych nadziei młodszego pokolenia – Chris Derrick. W zeszłym rok został on przełajowym mistrzem USA, a wśród jego życiówek jest 13:08,04 na 5000 metrów oraz 27:31,38 na 10 000 metrów. Derrick oderwał się w połowie dystansu i dobiegł do mety niezagrożony. Na drugim miejscu znany brytyjski przełajowiec Andy Vernon. Na czwartym kolejny Amerykanin – Bobby Mack.

W rywalizacji drużynowej walczyły zespoły USA, Europy i Wielkiej Brytanii. Zwyciężył najrówniejszy zespół Europejczyków.

Kobiety – 6 kilometrów

Rywalizacja kobiet odbyła się również bez zawodniczek pochodzących z Afryki. Na starcie pojawiła się jednak cała europejska czołówka, m.in. wszystkie medalistki grudniowych mistrzostw Europy w przełajach. Ku radości gospodarzy zwyciężyła Brytyjka – Gemma Steel, wicemistrzyni Europy w przełajach. Druga – Irlandka Fionualla Bitton, startująca w barwach drużyny Europy. Na trzecim miejscu kolejna miejscowa – młoda Emelia Gorecka, która jest z kolei przełajową mistrzynią Europy juniorek.

Wśród zawodniczek była Polka, Dominika Nowakowska. Wracając do startów po roztrenowaniu nie była w formie, aby zagrozić najmocniejszym biegaczkom. Dominika dobiegła do mety na 19. miejscu.

Juniorzy i juniorki

W Edynburgu odbyły się dodatkowo biegi juniorskie. Dla nas były ciekawe ze względu na udział w biegu dziewcząt Sofii Ennaoui. Młoda Polka zajęła 4. miejsce na dystansie 4 kilometrów.

Linki do pełnych wyników:

Mężczyźni 8 km

Mężczyźni 4 km

Kobiety – 6 km

Juniorzy – 6 km

Juniorki 4 km

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa SARS-CoV2, 21. PKO Poznań Maraton zostaje przełożony na 17 października 2021 roku. – W organizacji naszych Imprez zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy na bezpieczeństwo. Nadal w tej kwestii nic […]

21. PKO Poznań Maraton przełożony na rok 2021!

Patrycja Bereznowska znów wprawiła w zdumienie biegowy świat. Nasza specjalistka od biegów ultrawytrzymałościowych wygrała rywalizację w portugalskim PT281+ Ultramarathon, bijąc przy okazji rekord trasy! Ile czasu potrzeba, by przebyć 281 kilometrów o własnych nogach? Pokonując […]

Patrycja Bereznowska znów wygrywa! Tym razem ultramaraton w Portugalii!

Buty biegowe są coraz droższe, dlatego powinniśmy postarać się możliwie długo przedłużyć ich żywotność. Błoto, piasek, kurz, wilgoć i pot – z takimi czynnikami spotykają się nasze biegowe buty na co dzień. W Internecie można […]

Jak czyścić biegowe buty? Tylko sprawdzone sposoby