fbpx

Czy amortyzacja ma znaczenie dla kontuzji?

kontuzja kostki

Fot. istockphoto.com

Spór o wyższość butów lepiej amortyzowanych od tych mniej wydaje się nie do rozstrzygnięcia. Wygląda to nieco jak udowadnianie wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy. Badania Sports Medicine Research Laboratory, Public Research Centre for Health, Luxembourg, Grand-Duchy of Luxembourg tylko to potwierdzają.

Specjaliści z ośrodków badawczych z Francji i Luxemburga starali się sprawdzić, jaki wpływ ma podeszwa, a konkretnie je twardość na kontuzje. Czy bardziej wyrafinowana podeszwa ma wpływ na zmniejszenia RRI, czyli running-related injury? Do badania przystąpiła grupa 247 ochotników. Byli to biegacze amatorzy, czyli osoby traktujące bieganie rekreacyjnie. Ochotnikom zapewniono obuwie, więc do biegaczy trafiły zarówno buty wyposażone w miękką, jak i twardą podeszwę. Następnie przez okres pięciu miesięcy byli śledzeni pod kątem RRI. Uczestnicy musieli zgłaszać poprzez specjalne formularze każdą swoją aktywność biegową, start w zawodach. Każdy wpis był weryfikowany pod kątem wiarygodności. Jako kontuzję traktowany był każdy ból, który pojawił się po bieganiu i utrudniał aktywność przez co najmniej jeden dzień.

Wyniki

Po zebraniu wszystkich danych okazało się, że nie występuje różnica w wartości RRI pomiędzy obydwoma grupami, co sprawia, że nie można wyciągnąć wniosku o wpływie twardości podeszwy na liczbę kontuzji. W rezultatach okazało się, że aktywność obydwu grup była bardzo zbliżona, choć grupa z twardą podeszwą okazała się mieć nieco większy staż biegowy. Ogólny wynik RRI wyniósł 12,1 na 1000 godzin biegania. Nie wykazano również różnic w lokalizacji kontuzji, typu, częstotliwości.

Dla obydwu grup badania jednak wykazały wzrost czynnika RRI wraz ze wzrostem wskaźnika BMI. Czynnikiem ochronnym było regularne bieganie i aktywność fizyczna. Nie udało się jednak wskazać, że we współczesnych butach podeszwa środkowa ma wpływ na RRI, czyli po prostu kontuzje.

Jedno przemyślenie nt. „Czy amortyzacja ma znaczenie dla kontuzji?

  1. W moim, głownie terenowym bieganiu wolalem buty mocniejsze i amortyzujące, lepiej radzące sobie z nierównościami podloża, nie wspominając już o terenie podmokłym. Ale niektore biegi rozgrywane były tez częściowo na długich asfaltowych odcinkach i wtedy w fazie przygotowania do zawodów trenowałem na asfalcie stopniowo wydłużając dystans. Kiedys musi niestety nastapic zmęczenie materiału i mając 76 l. załapałem sie na naderwanie rozścięgna podeszwowego, ktore wlaśnie leczę (rehabilitacja i zastrzyki z frakcji fibrynowej z wlasnej krwi, ktore stosuje juz coraz więcej ortopedów). Mam nadzieję, że na wiosnę wróce na trasy. Pozdrawiam JG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger