fbpx

Ampla Fly – karbonowe buty

ampla

Fot. amplasport.com

Buty biegowe to podstawowe wyposażenie biegacza. Ciągle jest udoskonalane, do trzewików upychane są coraz to nowsze systemy. Gdy wydaje się, że producenci nie mogą już niczym zaskoczyć, pojawia się jakaś nowość. Z reguły jednak buty zachowują zbliżoną formę, ale nawet od niej są wyjątki. Jednym z nich są buty Ampla Fly.

story-block-2

Fot. amplasport.com

Ampla to marka wymyślona przez Davida Bonda oraz Toma Hartge’a we współpracy ze światowej sławy (przynajmniej według producenta) naukowcem i specjalistą od rozwoju technologii sportowej. Tą wybitną osobistością jest Dr Marcus Elliott, który trenował zawodników z elity w Instytucie Sportu w Santa Barbara oraz wprowadzając zaawansowane technologie, jak choćby materiały wideo ze specjalnych kamer czy mierników siły, zbierał dane o biegaczach, czym zajmował się przez 8 lat, specjalizując się przede wszystkim w minimalizowaniu ryzyka kontuzji.

Nazwa marki wzięła się od angielskiego słowa amplifer, czyli wzmacniacz, bowiem według twórcy buty mają wzmacniać i poprawiać możliwości biegacza. Same buty wyglądają niby jak zwykłe buty, tyle że z… odpadającą podeszwą i właśnie na tym opiera się cała tajemnica tego obuwia. Podeszwa, jak w większości klasycznych modeli, zbudowana jest z gumowej podeszwy zewnętrznej oraz podeszwy środkowej, w tym wypadku składającej się z dwóch rodzajów pianki EVA.

ampla-fly

Fot. amplasport.com

Pomiędzy warstwami pianki umieszczono jednak płytkę wykonaną z włókna węglowego. Na dodatek z płytki wystaje fragment (sprawca dziwacznego wyglądu), który działa jak resor piórowy w starych samochodach. Resor oczywiście ma za zadanie poprawić ekonomikę biegu. W czasie lądowania, uginając się, kumuluje energię, a w momencie wybicia ją oddaje, sprawiając, że bieg powinien być szybszy. Dodatkowo karbonowa płyta ma poprawiać pozycję stopy w czasie lądowania. Dr Elliott twierdzi, że prace nad tym rozwiązaniem to nie wymysł marketingowy i wszystko jest oparte na kinematyce biegu. Buty mimo odstającego elementu mają cechować się niskim profilem, choć nie zdradzono jego wielkości. Podano natomiast wagę, która ma wynosić 274 g dla buta w rozmiarze 9, różnica pomiędzy piętą a palcami wynosi 4 mm.

Bond twierdzi, że Ampla Fly to nie są buty dla każdego. Należy je traktować jako narzędzie dla osób, które chcą poprawić formę i efektywność biegu. Nad innymi butami producent dopiero pracuje. Bond, Hartge – którzy pracowali dla największych firm sportowych takich jak Nike, Adidas, K-swiss, Patagonia, Quicksilver – twierdzą, że nie prowadzono tam wystarczających badań nad biomechaniką ruchu, a wszystko było podporządkowane marketingowi. Dzięki współpracy z Dr. Elliottem Ampla ma się wyróżniać na tle innych firm, opierając się przede wszystkim na naukowym podejściu i badaniach.

Buty mają się pojawić w sprzedaży w wybranych sklepach na terenie USA na wiosnę, a przewidywana ich cena to około 180$.

Strona producenta: www.amplasport.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger