fbpx

Ludzie

Andy Hiraoka: 14:26 na 5000 m. Czy to najszybszy pięściarz świata?

andy-hiroaka

Wynik na poziomie 14:26 na 5000 m nie jest może rezultatem na światowym poziomie, ale pozostaje poza zasięgiem zdecydowanej większości nawet bardzo ambitnych biegaczy. Ciekawostką jest, że właśnie taką życiówką może pochwalić się Japończyk Andy Hiraoka. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest on… pięściarzem!

Andy Hiraoka to młody japoński bokser, który rozpoczyna właśnie międzynarodową karierę. Po 14 wygranych walkach we własnym kraju, pod koniec listopada weźmie udział w gali rozgrywanej w Las Vegas. Przed czekającym go starciem, w ramach ciekawostki na swoim profilu na Instagramie opublikował informację, według której jest nie tylko utalentowanym pięściarzem, ale także naprawdę niezłym biegaczem.

Andy rozpoczął swoją przygodę z profesjonalnym boksem, kiedy miał 17 lat. Zaledwie 2 dni po swojej pierwszej wygranej walce na zawodowym ringu wziął udział w szkolnych zawodach w biegu na 5000 m. Swój bieg ukończył na 1. miejscu osiągając wynik 14:26,23. Całkiem niezły czas, jak na kogoś, kto już wówczas cały swój trening podporządkowywał pod inną dyscyplinę sportu.

Jeszcze ciekawszy jest fakt, że Hiraoka wcześniej startował w różnych szkolnych zawodach biegowych, osiągając m.in. czasy 8:30 na 3000 m czy ok. 30 min na 10 000 m, ale życiówkę na 5000 m poprawił dopiero wtedy, gdy poświęcił się pięściarstwu. Rezultat 14:26 był o 20 sekund lepszy niż poprzedni najlepszy wynik w jego biegowej karierze. Wiele wskazuje zatem na to, że to właśnie trening bokserski przyniósł Andy’emu tak wymierne biegowe korzyści.

Ktoś mógłby powiedzieć, że pięściarze, zwłaszcza zawodnicy w niższych kategoriach wagowych, muszą charakteryzować się bardzo dużą wytrzymałością i nie powinno być zaskoczeniem, że osiągają dobre wyniki w biegach długodystansowych. Oczywiście boks jest w dużym stopniu dyscypliną opartą na wytrzymałości, ale trzeba uświadomić sobie, że czas Hiraoki dałby mu w tym roku 4. miejsce w Mistrzostwach Polski mężczyzn w biegu na 5000 m!

Nawet fakt, że rezultat japońskiego boksera pochodzi sprzed kilku lat, nie ujmuje niczego osiągnięciu Hiraoki. Niewykluczone, że dzierży nieoficjalny tytuł najszybszego na świecie pięściarza na 5000 m. Swoją drogą, ciekawe jakie czasy w biegu na piątkę osiągnęliby czołowi polscy bokserzy?

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca