fbpx

Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie

Angelika Cichocka – dziewczyna na medal

Angelika ze srebrnym medalem mistrzostw świata

Angelika Cichocka na Halowych Mistrzostwach Świata w Sopocie. Fot. Kamil Nagórek

Lata ciężkiej pracy i jasno określony cel. Dobre przygotowanie, mocna psychika i trochę szczęścia. To jej recepta na sukces. A do tego entuzjazm i wiara w siebie. Przekonanie, że musi się udać – jeśli tym razem się nie udało, to uda się następnym. Nie ogląda się za siebie, nie rozpamiętuje i mocno prze do przodu – oto Angelika Cichocka – srebrna medalistka HMŚ w Sopocie.

Co trzeba zrobić, żeby zostać wicemistrzynią świata na 800 m? Gdzie kończy się talent, a gdzie zaczyna ciężka praca?

Lata ciężkiej pracy, jasno określony cel, do którego się dąży. Dobre przygotowanie i mocna psychika. A do tego trochę szczęścia. Proste, prawda?
Zawsze podkreślam, że talent jest ważny do pewnego momentu. Często zdarza się, że młodzi zawodnicy myślą, że talent wystarczy. Wygrywają każdą imprezę, ale po jakimś czasie zapala się czerwona lampka i okazuje się, że ci, którzy ciężko pracowali, stają się lepsi. Talentu nie sposób zmierzyć, nie wiemy, kto ma go mniej, kto więcej, to ostateczny wynik daje czystą odpowiedź.

Angelika Cichocka gotowa do walki o medal w biegu na dystansie 800 metrów

Angelika Cichocka gotowa do walki o medal w biegu na dystansie 800 metrów. Fot. Kamil Nagórek

Niespełna rok temu zmieniłaś trenera, co się od tego czasu zmieniło? Jest coś, co musiałaś zweryfikować, poprawić, ulepszyć?

Na pewno jest dużo takich rzeczy. Właśnie dlatego zdecydowałam się na zmianę, żeby się rozwijać i doskonalić. Trener Lewandowski rzucił zupełnie nowe spojrzenie na mój trening. Ufam mu i wiem, że każdy trening stanowi spójną całość w cyklu przygotowawczym. Zachowuję otwarty umysł i każdą wskazówkę traktuję bardzo poważnie. Tylko taki układ może przynieść oczekiwany efekt.

Ciągle ocierasz się o magiczne 2:00, czujesz, że jest szansa złamać je w tym roku?

Naturalną rzeczą jest to, że każdy sportowiec na zawodach chce wypaść jak najlepiej. Chęć osiągnięcia danego rezultatu może wtedy paraliżować i budować negatywne napięcie. Wielokrotnie podkreślałam w liczbach, jakie są moje założenia na dany sezon, a może to właśnie był błąd? Z każdym rokiem dojrzewam jako sportowiec i zdobywam doświadczenie, które jest bezcenne. Teraz wiem, że nastawianie się na wynik czy miejsce nie jest dobrą drogą. Trzeba dać z siebie wszystko i tyle.

Miałaś kilka trudnych momentów w karierze, brak kwalifikacji do Londynu, do Moskwy. Ale przetrwałaś. Jak to jest z takiej czysto ludzkiej perspektywy, ciągle goniłaś zająca, który gdzieś umykał. To musiało być strasznie deprymujące.

Nie ukrywam, że miałam wiele trudnych chwil, ale dzięki temu przez lata stawałam się coraz silniejsza. Było rozgoryczenie, smutek, złość, niemoc, ale tylko przez chwilę. Następnie zbierałam się w sobie i zgodnie z przysłowiem: „Co nas nie zabije, to nas wzmocni” – dalej ciężko pracowałam. Ze wszystkiego starałam się wyciągać wnioski, czegoś się nauczyć. Takie myślenie dawało mi dużo pozytywnej energii. Myślę, że dobrego ducha należy przede wszystkim odnaleźć w sobie. Wsparcie bliskich jest bardzo ważne, ale my sami najlepiej wiemy, do czego dążymy.

Wracając do Sopotu, jak się czułaś przed tym startem, czułaś, że masz szansę na pudło albo nawet na zwycięstwo?

Stres był ogromny, tym bardziej że byłam stawiana w roli faworytek. Ale mimo że byłam liderką tabel światowych różnice były tak minimalne, że w czasie biegu wszystko mogło się zdarzyć. Starałam się jednak o tym nie myśleć. Chciałam pobiec zgodnie z założeniami trenera, co jak się okazało i tak nie wypaliło (…). Jest srebrny medal i jest apetyt na więcej.

 To fragment artykułu, który można przeczytać w numerze majowym Biegania 2014. 

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali