fbpx

Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie

Angelika Cichocka – dziewczyna na medal

Angelika ze srebrnym medalem mistrzostw świata

Angelika Cichocka na Halowych Mistrzostwach Świata w Sopocie. Fot. Kamil Nagórek

Lata ciężkiej pracy i jasno określony cel. Dobre przygotowanie, mocna psychika i trochę szczęścia. To jej recepta na sukces. A do tego entuzjazm i wiara w siebie. Przekonanie, że musi się udać – jeśli tym razem się nie udało, to uda się następnym. Nie ogląda się za siebie, nie rozpamiętuje i mocno prze do przodu – oto Angelika Cichocka – srebrna medalistka HMŚ w Sopocie.

Co trzeba zrobić, żeby zostać wicemistrzynią świata na 800 m? Gdzie kończy się talent, a gdzie zaczyna ciężka praca?

Lata ciężkiej pracy, jasno określony cel, do którego się dąży. Dobre przygotowanie i mocna psychika. A do tego trochę szczęścia. Proste, prawda?
Zawsze podkreślam, że talent jest ważny do pewnego momentu. Często zdarza się, że młodzi zawodnicy myślą, że talent wystarczy. Wygrywają każdą imprezę, ale po jakimś czasie zapala się czerwona lampka i okazuje się, że ci, którzy ciężko pracowali, stają się lepsi. Talentu nie sposób zmierzyć, nie wiemy, kto ma go mniej, kto więcej, to ostateczny wynik daje czystą odpowiedź.

Angelika Cichocka gotowa do walki o medal w biegu na dystansie 800 metrów

Angelika Cichocka gotowa do walki o medal w biegu na dystansie 800 metrów. Fot. Kamil Nagórek

Niespełna rok temu zmieniłaś trenera, co się od tego czasu zmieniło? Jest coś, co musiałaś zweryfikować, poprawić, ulepszyć?

Na pewno jest dużo takich rzeczy. Właśnie dlatego zdecydowałam się na zmianę, żeby się rozwijać i doskonalić. Trener Lewandowski rzucił zupełnie nowe spojrzenie na mój trening. Ufam mu i wiem, że każdy trening stanowi spójną całość w cyklu przygotowawczym. Zachowuję otwarty umysł i każdą wskazówkę traktuję bardzo poważnie. Tylko taki układ może przynieść oczekiwany efekt.

Ciągle ocierasz się o magiczne 2:00, czujesz, że jest szansa złamać je w tym roku?

Naturalną rzeczą jest to, że każdy sportowiec na zawodach chce wypaść jak najlepiej. Chęć osiągnięcia danego rezultatu może wtedy paraliżować i budować negatywne napięcie. Wielokrotnie podkreślałam w liczbach, jakie są moje założenia na dany sezon, a może to właśnie był błąd? Z każdym rokiem dojrzewam jako sportowiec i zdobywam doświadczenie, które jest bezcenne. Teraz wiem, że nastawianie się na wynik czy miejsce nie jest dobrą drogą. Trzeba dać z siebie wszystko i tyle.

Miałaś kilka trudnych momentów w karierze, brak kwalifikacji do Londynu, do Moskwy. Ale przetrwałaś. Jak to jest z takiej czysto ludzkiej perspektywy, ciągle goniłaś zająca, który gdzieś umykał. To musiało być strasznie deprymujące.

Nie ukrywam, że miałam wiele trudnych chwil, ale dzięki temu przez lata stawałam się coraz silniejsza. Było rozgoryczenie, smutek, złość, niemoc, ale tylko przez chwilę. Następnie zbierałam się w sobie i zgodnie z przysłowiem: „Co nas nie zabije, to nas wzmocni” – dalej ciężko pracowałam. Ze wszystkiego starałam się wyciągać wnioski, czegoś się nauczyć. Takie myślenie dawało mi dużo pozytywnej energii. Myślę, że dobrego ducha należy przede wszystkim odnaleźć w sobie. Wsparcie bliskich jest bardzo ważne, ale my sami najlepiej wiemy, do czego dążymy.

Wracając do Sopotu, jak się czułaś przed tym startem, czułaś, że masz szansę na pudło albo nawet na zwycięstwo?

Stres był ogromny, tym bardziej że byłam stawiana w roli faworytek. Ale mimo że byłam liderką tabel światowych różnice były tak minimalne, że w czasie biegu wszystko mogło się zdarzyć. Starałam się jednak o tym nie myśleć. Chciałam pobiec zgodnie z założeniami trenera, co jak się okazało i tak nie wypaliło (…). Jest srebrny medal i jest apetyt na więcej.

 To fragment artykułu, który można przeczytać w numerze majowym Biegania 2014. 

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca