fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Angelika Cichocka przed finałem: “Londyńska bieżnia jest dla mnie szczęśliwa” [WYWIAD]

fot: Paweł Skraba

fot: Paweł Skraba

Już dziś (poniedziałek) Angelika Cichocka pobiegnie w finale Mistrzostw Świata w Londynie. Jak się czuje przed startem? Czy widzi dla siebie szanse na medal? Oto, co miała dziś nam do powiedzenia.

Paweł Skraba: Z jakimi nadziejami mistrzyni Europy z Amsterdamu przyjeżdża na londyńskie mistrzostwa świata?

Angelika Cichocka: Przede wszystkim skupiałam się na przechodzeniu z rundy do rundy. Tak, aby nie stracić w tych biegach eliminacyjnych zbyt dużo sił. Biegi kwalifikacyjne układają się różnie, czasami niebezpiecznie. Gdy zawodniczki biegną całą ławą tak 20-30 metrów przed metą, to trzeba być bardzo czujnym.

A jak Ty się czujesz w takiej walce w tłoku, bark w bark?

W tym roku w zasadzie każdy swój bieg opierałam na finiszu. W Rabacie wygrałam Diamentową Ligę, gdzie na finiszu ścigałam się z Marokanką. Naprawdę czuję się dobrze, jestem świetnie przygotowana szybkościowo. Myślę, że w eliminacjach było dobrze, zrealizowałam w tym biegu to, co sobie założyłam. Półfinał był już inny. Byłam przygotowana na śmierć i życie. Na walkę do samego końca. Na szczęście udało mi się zaoszczędzić trochę sił. Ten bieg nie był taki, jaki się nastawiałam. Liczyłam na to, że będzie ostra walk. W półfinale ciśnienie było wyraźnie mniejsze. Czułam się rewelacyjnie mimo większego stresu przed startem, a nie włączyłam jeszcze ostatniej przerzutki. Jestem w życiowej formie. Śmiało mogę to powiedzieć. W trakcie biegu ujarzmiłam swoje nerwy i biegłam spokojniej. Po prostu zaufałam sobie. Kontrolowałam całkowicie ten bieg. Chyba po raz pierwszy wygrałam z Genzebe Dibabą. Nie wiem, czy to taka zagrywka z jej strony, czy po prostu nie czuje się najmocnie. Zobaczymy, jak będzie w finale – trzymajcie kciuki!

Biegacze dużą wagę przywiązują do bieżni. Jak się biega po tej londyńskiej?

Mówi się, że jest szybsza niż zwykły tartan. Ja jednak nie zwracam na to uwagi. Wszystkie zawodniczki mają takie same warunki, więc biegamy w takich warunkach jakie są. Ta bieżnia jest dla mnie szczęśliwa. W tym roku pobiegłam tu rekord Polski na milę. To zostaje w głowie i napawa optymizmem.

A gdy trafi się angielska pogoda?

Lubię biegać w deszczu. Rok temu w Sztokholmie właśnie w deszczu wygrałam swoją pierwszą Diamentową Ligę. Było zimno, a biegło mi się super. Po prostu trzeba się zmierzyć z takimi warunkami jakie będą.

Czyli będzie medal w deszczowej scenerii?

To marzenie. Marzę o tym, bo każdy sportowiec chce wygrywać i zdobywać medale. Taka jest nasza natura. Nie myślę jednak o tym, że to musi się stać. Chcę po prostu dać z siebie wszystko.

fot: Paweł Skraba

fot: Paweł Skraba

Paweł Skraba

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali