fbpx

Ludzie > Historie biegaczy > Ludzie

Anna Figura wbiegła na Mont Blanc [RELACJA]

Anna Figura i Anna Tybor

fot. Łukasz Polaczyk

Anna Figura pod koniec sierpnia wbiegła na Mont Blanc. Pokonanie tej trasy zajęło jej 5 godzin i 17 minut. Wraz z nią na szczyt wbiegali Anna Tybor, Marcin Rzeszótko, jej klubowi koledzy. Oto relacja Anny Figury z tego biegu.

 Bieg na Mont Blanc 

Termin: 28 sierpnia,
Miejsce: Les Houches,,
Start: 4:02,
Czas: 5 godzin 17 minut,
Przewyższenia: 3800 metrów,
Trasa: kościółek w miejscowości Les Houches – szlak pod kolejką gondolową na Bellevue – górna stacja Nid d’Aigle – schronisko Tete-Rousse – trawers żlebu „Rolling Stones”- schronisko Gouter – schron Vallot – szczyt Mont Blanc.

Ania Figura wystartowała o godzinie 4:02 w towarzystwie Marcina Rzeszótki. Anna Tybor wybiegła 45 minut wcześniej.

 Relacja z biegu na Mont Blanc: 

Ciemno, 4:02. Ania startuje zegarek i rusza. Nad ranem biegnie się przyjemnie. Jest rześko. U podnóża góry nie ma śniegu. Trasa początkowo wiedzie wzdłuż torów tramwaju du Mot Blanc, które prowadzą do górnej stacji Nid d’Aigle. Ważne, żeby zdążyć do niej dobiec, zanim zacznie kursować tramwaj.

Ścieżka od Nid d’Aigle do schroniska Tete-Rousse wije się między kamieniami i niewielkimi placami porośniętymi trawą. Za schroniskiem zaczyna się najbardziej niebezpieczny odcinek trasy – trawers żlebu „Rolling Stones”. Jak sama nazwa wskazuje, groźne są często spadające kamienie. Trójka biegaczy z Zakopanego przebiega bez problemów.

Anna Figura

fot. Łukasz Polaczyk

Tak docierają stromej grani, na której końcu, w schronisku Gouter czeka ich Łukasz Polaczyk, jeden z supporterów. Ma ze sobą raki, żywność i cieplejszą kurtkę.

Od tego momentu szłam już w rakach, cienkich spodniach od wiatru, primalofcie i kurtce „wiatrówce”. Wysokość ponad 3800 m n.p.m. dała się już odczuć. W dodatku wiał wiatr, który w porywach był naprawdę mocny i zawiewał wydeptaną ścieżkę, przez co miejscami grzęzło się i delikatnie ujeżdżało – mówi Ania Figura.

Po tym spotkaniu Ania Figura rusza w dalszą drogę. Dogania Annę Tybor. W dwuosobowym składzie docierają do schronu Vallot. Tu czeka na nich Słąwek Cyndecki. Było tak zimno, że biegaczki KW Zakopane musiały na chwilę przerwać wspinaczkę i napić się gorącej herbaty.

Musiałyśmy zadać sobie pytanie czy dalej walczyć? – mówiła Ania po biegu.

Warunki atmosferyczne panujące na trasie nie ułatwiały sprawy. Wiał silny wiatr, ze szczytu schodzili ludzie pokryci szronem, a cały wierzchołek ginął w chmurach. Kiedy panie zastawiały się, dołączył do nich Marcin Rzeszótko. Po chwili zawahania rusza z nimi w dalszą drogę.

Anna Tybor i Anna Figura

fot. Łukasz Polaczyk

Decyzja brzmi, próbujemy! Jeśli jednak warunki będą się stale pogarszać, zawracamy przed szczytem.

Udało się! Najszybciej ze wszystkich na szczyt dotarła Anna Figura z czasem 5:17.
Marcin Rzeszótko na szczyt wbiegł 36 minut po Ani. Annie Tybor wdrapanie się na szczyt zajęło 6 godzin 15 minut.

Trio od początku postanowiło schodzić, a nie zbiegać. W drodze powrotnej nieoceniony okazał się support. W wyczynie jednej z czołowych polskich ultrasek młodego pokolenia i zwyciężczyni tegorocznej edycji Biegu Ultra Granią Tatr i jej towarzyszom, pomagali Łukasz Polaczyk i Sławomir Cyndecki.

Po 12 godzinach wszyscy wrócili bezpiecznie do punktu wyjścia.

 Rekordy na Mont Blanc: 

W rekordowym czasie w tym roku udało się wbiec i zbiec z Mont Blanc Jackowi Żebrackiemu, skialpiniście i ratownikowi z Podhalańskiej Grupy GOPR. W lipcu na najwyższy szczyt Europy, który mierzy 4180 metrów n.p.m wbiegł w 4:17, na trasie Les Houches – Mont Blanc – Les Houches. Pokonanie całej trasy zajęło mu 6 godzin i 13 minut.

Najszybszym człowiekiem na ziemi, który wbiegł i zbiegł z Mont Blanc jest Kilian Jornet. W 2013 roku udało mu się to na trasie Chamonix – Mont Blanc – Chamonix w 4 godziny i 47 minut.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!