fbpx

Sprzęt > Akcesoria

ART Smart Fitness Elegant – funkcjonalność i dobra cena. A jakość? [TEST OPASKI]

ART Smart Fitness Elegant

Mierzy tętno, dystans, czas treningu, liczbę spalonych kalorii, a gdy zainstalujemy darmową aplikację, dostajemy tyle informacji o codziennej aktywności, co od bliźniaczo podobnych, ale droższych produktów. Przynajmniej tak wynika z opisu opaski od producenta. A jak jest w rzeczywistości?

Pierwsze wrażenie

Opaska wykonana jest całkiem przyzwoicie. Metalowe elementy dają przynajmniej wrażenie solidności, ale i sportowej elegancji. Silikonowy pasek zapina się tak, jak pasek w zwykłym zegarku. Wygodnie leży, nie uwiera, nie przesuwa się, nie rozpina. Włączenie i wyłączenie sprzętu jest banalnie proste, bo opaska posiada tylko jeden przycisk, którym dodatkowo przełączamy poszczególne pola z danymi. A tych nie ma wiele, raczej podstawowe informacje. Na maleńkim monitorze sprawdzimy godzinę, aktualne tętno, liczbę kroków, liczbę spalonych kalorii, pokonany dystans.
Ładowanie odbywa się tradycyjnie, poprzez kabel USB. Na razie banał – obsługa mało skompikowana, intuicyjna.

Aplikacja Mistep

Sama opaska nie daje nam zbyt dużo danych. Te otrzymujemy (a przynajmniej powinniśmy) dzięki aplikacji Mistep, współpracującej z systemami Android i IOS. Po zainstalowaniu jej na smartfonie, integrujemy aplikację z opaską. I tu zaczynają się jednak schody.

Po pierwsze: bardzo nieporadne tłumaczenie na język polski. Tylu bezokoliczników naraz już dawno nigdzie nie widziałam. Ponadto takie kwiatki, jak: „”zacznij siedzący okres przypomnienia” po pewnym czasie przestają dziwić. Można byłoby na to przymknąć oko, jednak pozostaje pewien niesmak. Bo jeśli producent nie wysilił się przy tłumaczeniu, to czy przyłożył się przy programowaniu funkcjonalności aplikacji?

ART Smart Fitness Elegant Po drugie: teoretycznie aplikacja daje ogromne możliwości: czas treningu, wykresy tętna z uwzględnieniem maksymalnego, minimalnego oraz poszczególnych stref, HRV (zmienność rytmu serca), dystans w kilometrach. Z poziomu aplikacji w sekundę możemy zmienić rodzaj aktywności: bieg, marsz lub sen. Możemy też odczytać sobie po całym dniu, ile czasu spędziliśmy w ruchu, a ile w pozycji siedzącej. Co więcej, mając na ręku opaskę w nocy, możemy monitorować poszczególne fazy naszego snu.

Mało? To proszę – jeśli siedzimy zbyt długo, opaska nam o tym przypomni. To samo się dzieje w momencie, gdy tętno podskoczy nam do niebezpiecznej strefy. Mam wręcz przeczucie, że nie dotarłam do wszystkich funkcji aplikacji.

… ale

No właśnie. Jest kilka kwestii, które sprawiają, że trudno aplikację traktować poważnie. Wykresy tętna przedstawiają raczej wymyśloną przez siebie rzeczywistość. Zgodnie z nią, w jednej chwili moje tętno wynosi 50, a za chwilę 200. Nierzadko miałam też problemy z logowaniem (pojawiał się wtedy komunikat, że rejestracja trwa za długo). Na sprawdzenie aktualizacji raz czekałam pół godziny, po czym autentycznie się poddałam.

Zatem potencjał jest, ale do ideału jeszcze długa, długa droga.

Opaska

Sama opaska jest dosyć przyjazna. Pomiar kroków, który oferuje, jest przyzwoity. Oczywiście nie mierzy dokładnie, ale plus-minus odzwierciedla faktyczny stan. Wyświetlacz jest maleńki, więc nie ma co liczyć, że gdy zalewa nas pot, będziemy widzieć wszystko dokładnie. Ale przy spokojnym rozbieganiu, a tym bardziej marszu – jak najbardziej.

Informacje o tętnie są podawane na bieżąco, jednak te dane są mało dokładne. Czasem na ekranie pojawiała się wartość: 50, by za chwilę podskoczyć do 90. Innym razem pomiar wydawał się w porządku. Od czego to zależy? Nie mam pojęcia. W obu sytuacjach czas spędzałam w pozycji siedzącej, opaskę miałam założoną dokładnie tak samo.

WAŻNE: opaska nie przechowuje danych, po 24 godzinach są one kasowane. Żeby je zachować, musimy połączyć się z aplikacją.

ART Smart Fitness Elegant

Podsumowanie

ART Smart Fitness Elegant to produkt nie bez wad. Nie oferuje dokładnych pomiarów, aplikacja pozostawia wiele do życzenia. Z drugiej strony cena opaski nie jest przesadnie wygórowana: w sklepach internetowych waha się ona między 150 a 180 zł. To nie tak wiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że opaska mierzy tętno (w przybliżeniu), dystans (również z marginesem błędu) oraz czas treningu (tu z pełną dokładnością).

 

mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W praktyce dietetyka są takie stwierdzenia, które padając w kółko tworząc efekt „zdartej płyty”. W TOP3 obok „jedz posiłki regularnie” oraz „pij odpowiednią ilość wody” zdecydowanie umieścić można również „czytaj etykiety”. Łatwo powiedzieć, tylko co […]

Co oznaczają napisy na etykietach? Praktyczny poradnik, jak robić zdrowe zakupy

Fundacja “Maraton Warszawski” ogłosiła akcję charytatywną, skierowaną do biegaczy. Aby pomóc, nie trzeba wcale biegać. Wystarczy założyć zbiórkę #Biegamdobrze i wyznaczyć własny cel kwotowy, do którego chcesz dążyć. Jednak jako, że jest to akcja sportowa, […]

Daj z siebie 100%! Ruszyła akcja dla biegaczy. Cel? Pomoc medykom

Kiedy zaczynałem cykl artykułów: bieganie a praca, rozmowa rekrutacyjna, podwyżki… Wiedziałem, że mnóstwo osób osiągających zawodowe sukcesy świetnie radzi sobie również w biegach. Ale miałem też świadomość, że rynek pracownika jest tak mocny, że te […]

Biegacze na rynku pracy poradzą sobie lepiej, bo mają siłę… psychiczną!

Under Armour HOVR Machina to jedne z nielicznych na rynku butów biegowych, w których konstrukcji wykorzystano włókno węglowe. Jak sprawuje się najnowszy model amerykańskiego producenta w praktyce? W jakich warunkach radzi sobie najlepiej? I jacy […]

Under Armour HOVR Machina – zaawansowany but, który docenią także początkujący [KONKURS]

Wiele razy na przestrzeni lat działy się rzeczy, które miały znaczący wpływ na imprezy sportowe, a sportowcy nie raz musieli modyfikować swoje plany w związku z panującą akurat sytuacją. Choć dziś mogłoby się zdawać, że […]

Trzęsienie ziemi, pandemia hiszpanki – zobacz, jak w przeszłości sport musiał sobie radzić w obliczu katastrof

Usain Bolt to najszybszy człowiek świata i rekordzista globu na 100 oraz 200 metrów, umięśniona maszyna do biegania. Wombat to sympatyczne, roślinożerne stworzonko, zamieszkujące Australię. Wydawać by się mogło, że wyścig Bolta i Wombata byłby […]

Kto jest szybszy? Usain Bolt czy… to zwierzątko?

rozciąganie

Kim jest biegacz kompletny? To biegacz nie tylko szybki i wytrzymały, ale także rozciągnięty, sprawny i zwinny. Z nienaganną, a przynajmniej poprawną techniką biegu. Tylko taki jest w stanie trenować bez kontuzji i przez wiele […]

Zestaw ćwiczeń rozciągających [WIDEO]

Słyszeliście już o Under Armour HOVR Machina? Pierwszy kontakt z nowym modelem butów od amerykańskiego producenta za nami. Czy od razu podbiły nasze serca? Czy jest to but, jakiego świat jeszcze nie widział? Przekonajcie się, jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas nowość amerykańskiej marki.

Under Armour HOVR Machina – jak prezentują się na pierwszy rzut oka?