fbpx
fot. RaidInFrance

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

ARWC: Polacy jadą na Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych

fot. RaidInFrance

Fot. Raid in France

Justyna Frączek, Maciek Dubaj, Maciek Mierzwa i Łukasz Warmuz – polski zespół z Krakowa, który ma na swoim koncie już świetne występy na mistrzostwach świata w rajdach przygodowych w Portugalii (5. miejsce) i we Francji (9. miejsce) jadą w grudniu do Kostaryki. Zmierzą się z trasą liczącą ok. 800 kilometrów! Rywalizacja będzie trwała non-stop.

Rajdy przygodowe to jedna z najtrudniejszych, najbardziej wycieńczających dyscyplin sportu. Czteroosobowe zespoły, w których musi się znaleźć przynajmniej jedna osoba płci przeciwnej, rywalizują przez wiele dni, non-stop, śpiąc zaledwie kilka godzin np. przez cały tydzień (nie dziennie, przez cały ten czas!). Zawodnicy muszą być wszechstronnie uzdolnieni i wytrenowani, ponieważ dyscyplin, które pojawiają się na rajdzie przygodowym jest bardzo wiele, nie ma konkretnych reguł (poza tym, że muszą być etapy rowerowe, piesze i najczęściej zadania linowe). Dużo zależy od inwencji twórczej organizatorów. Latem pojawiają się etapy kajakowe albo spływy pontonem, odcinki na rolkach, pływanie, zimą – biegówki. Zdarzała się nawet jazda konna czy na wielbłądzie. Teamy muszą również radzić sobie z orientowaniem się w przestrzeni z pomocą mapy, ponieważ trasa nie jest liniowa, wyznaczają ją rozstawione w terenie punkty, do których trzeba dotrzeć, a wariantów może być kilka.

Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych. ARWC ot. Piotr Kosmala

Mistrzostwa Świata w Rajdach Przygodowych we Francji. Fot. Piotr Kosmala

800 kilometrów non-stop

Mistrzostwa świata w Kostaryce zostaną rozegrane na niewyobrażalnie długim dystansie 800 km. Cały ten szmat drogi zespoły pokonają siłą własnych mięśni. Wszystko to w ciepłym klimacie i w kontakcie z dziką przyrodą. Zestpół Sportovia TRAILteam zakwalifikował się na mistrzostwa dzięki wygranej w zimowym rajdzie AREC 360 stopni – Mistrzostwach Europy w Adventure Racing, które odbyły się na początku roku w Beskidzie Niskim.

AREC 2013 - Mistrzostwa Europy w Rajdach Przygodowych. Zespół Salewa TRAILteam na mecie. Fot. Magda Ostrowska-Dołęgowska

AREC 2013 – Mistrzostwa Europy w Rajdach Przygodowych. Zespół Salewa TRAILteam na mecie. Fot. Magda Ostrowska-Dołęgowska

ARWC 2012 - fot. Vladimir Rodas (01)_resize

ARWC 2012. Fot. Vladimir Rodas

Organizatorzy mistrzostw w Kostaryce przekonują, że rajd będzie bardzo wymagający, prawdziwie ekspedycyjny. Długość niektórych etapów sprawi, że zespoły przez 2-3 dni mogą być zdane tylko na siebie, zanim dotrą do kolejnej strefy zmian, gdzie będzie czekał ich sprzęt i zapasy jedzenia i picia. Na ten czas wszystko będą musieli nieść na plecach. W takich sytuacjach bardzo liczy się logistyka, doświadczenie, umiejętność oszacowania ile będzie trwał dany etap. Zwycięzcy są spodziewani w czasie ok. 120 godzin, z kolei limit na pokonanie całej trasy wynosi 9 dni. Trasa rajdu została przygotowana w bardzo urozmaiconym terenie – łącznie z górami o max. wys. 3800 m n.p.m. Będzie wiodła od wybrzeża Pacyfiku do Oceanu Atlantyckiego. Szczegóły nie są jeszcze znane – dokładny przebieg organizatorzy ujawnią dopiero na dobę przed startem. To również element taktyki, logistyki i wyrównywania szans.

ARWC 2012 - fot. Jean-Jacques Raynal (09)_resize

ARWC 2012. Fot. Jean-Jacques Raynal

Zdani na siebie

Dyscypliny, z jakimi przyjdzie się zmierzyć zawodnikom, to m. in. rowery górskie, trekking, rafting i kajaki (rzeczne i morskie). Długie odcinki kajakowe (ponad 200 km) zmobilizowały polski zespół do wytężonych, wodnych treningów (głównie krakowskim odcinkiem Wisły) oraz do zaopatrzenia się w żagle, pompki do kajaków i wózki do ich przewozu. Żagli wprawdzie dopiero uczą się używać, ale dużo czytają i szybko się uczą.

Zobacz film promujący mistrzostwa w Kostaryce:

Zespoły nie będą mogły korzystać z żadnej pomocy z zewnątrz. Nie będzie supportu, który przygotuje dla nich jedzenie albo dostarczy sprzęt, jeśli coś się zepsuje. To stwarza równe szanse wszystkim zespołom, niezależnie od posiadanego sprzętu czy obsługi. Zwłaszcza tym, którzy przyjeżdżają z daleka i nie są w stanie zorganizować sobie dobrego wsparcia na miejscu.

fot. RaidInFrance 06_resize

Fot. Raid in France

Ściganie w “saunie”

Zdaniem zespołu najważniejsza będzie taktyka, umiejętność wpasowania się w tzw. dark zones (punkty, z których trzeba wyjść w określonym czasie, by np. nie czekać do rana na spływ pontonem po rwącej rzece) oraz dobra aklimatyzacja w kostarykańskim klimacie. Justyna dorzuca do listy mocną psychikę i „bułę” – elementy, których Polakom zdecydowanie nie brakuje. Nikt do końca nie wie też, jak ich organizm zareaguje na lokalne upały i ponad 90-procentową wilgotność przy sięgającym granic wytrzymałości wysiłku fizycznym. Szef zawodów, Alexander Baker, mówi wprost, że rywalizacja potoczy się w saunie.

Na starcie zawodów stanie ok. 60 zespołów z 25 krajów. Z pewnością wiele będzie się działo. Zapraszamy do śledzenia poczynań zespołu na profilu na Facebooku. Emocje gwarantowane! Impreza odbędzie się w terminie od 29 listopada do 12 grudnia.

Strona zawodów: www.arcostarica.com

ARWC 2012 - fot. Vladimir Rodas (02)_resize

ARWC 2012. Fot. Vladimir Rodas

Tekst: Magda Ostrowska-Dołęgowska, Natalia i Michał Unolt

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali