fbpx

Athos smart wear – biegowe ubranie do monitoringu pracy mięśni

athos-wear3

Zegarek w dzisiejszych czasach nie wystarcza wielu biegaczom do treningu, producenci wymyślają więc coraz to nowe zabawki, które niby mają ułatwić nam bieganie, choć działają chyba głównie na motywację. Dlatego koszulka przestała już być tylko koszulką, a gacie gaciami. Teraz one są smart.

athos-wear1

Athos smart wear to “inteligentna odzież”, wyposażona w szereg czujników. O ile nikogo już nie dziwi pas do pomiaru tętna wszczepiony w koszulkę, bieliznę czy biustonosz, to dodatkowe czujniki z całą pewnością nie są czymś popularnym.

Athos to odzież wyjątkowa, bo została stworzona do monitorowania treningu, a konkretnie pracy mięśni i kontroli tętna. Jakkolwiek dziwacznie to brzmi – to tak właśnie jest. W koszulkę i spodenki, oprócz czujnika pracy serca, wmontowano szereg innych czujników, które monitorują pracę mięśni. Czujniki EMG działają podobnie jak te od EKG mierzące tętno. W tym przypadku jednak mierzona jest aktywność mięśni, a nie serca. Pomiar aktywności elektrycznej był możliwy od dosyć dawna, ale wymagał używania elektrod i drogiego, stacjonarnego sprzętu. Teraz jest dostępny w koszulce. Do ubrania dołączany jest nadajnik, który poprzez bluetooth 4.0 (smart) przesyła dane do smartfona. Dzięki specjalnej aplikacji przedstawiane są dane z treningu. Widać które mięśnie, w jakich proporcjach i jak mocno pracowały. Odpowiednia analiza danych może pomóc w poprawie wyników. Na aplikacji można bowiem zobaczyć niesymetryczną pracę ciała, dysproporcje pomiędzy pracą np. prawej nogi a lewej. Wychwycić można także nieprawidłowe wzorce ruchowe typu za duże zaangażowanie danych mięśni, a za małe innych.

athos-wear4

Producent podaje jako przykład biegacza, którego przygotowywali pod kątem biegu na jedną milę. Dzięki inteligentnej odzieży mogli dostrzec dysproporcje w mięśniach (różne wykorzystanie mięśni w prawej i lewej nodze), zbyt dużą pracę mięśni czworogłowych uda. Te dane pozwoliły przypisać szereg ćwiczeń poprawiających symetrię ciała i umożliwiających lepsze i bardziej ekonomiczne wykorzystanie mięśni oraz ich odciążenie. Rozwiązanie może jest ciekawe, ale cena już nieco mniej. 398 $ za koszulkę i 348 $ za gatki to przesada. Prawie 3 tysiące złotych za taki zestaw to cena zaporowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger