fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Historie biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Australijski pogromca padł w Londynie

141986916 getty images craig mottram

Craig Mottram. Fot. Getty Images

W czasie maratonu w Londynie ciekawie było nie tylko w czołówce. Słynny australijski biegacz sprzed lat, 36-letni Craig Mottram, zaliczył straszliwą ścianę, kończąc marzenia o udziale w piątych Igrzyskach Olimpijskich.

Craig Mottram to bohater dla kibiców sprzed dziesięciu lat. Był wtedy jednym z nielicznych białych, który był w stanie nawiązać walkę z Kenijczykami. Ścigał się regularnie w największych światowych mityngach, nigdy nie odpuszczając. W 2005 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata na 5000 metrów. Było to ogromne zaskoczenie i sukces, w czasie największego rozkwitu tej konkurencji. Do dzisiaj Mottram jest jedynym biegaczem urodzonym poza Afryką, który zdobył na tym dystansie medal po roku 1987, a jego życiówka to doskonałe 12:55,76. Był szybki także w biegu na milę, bijąc rekord Oceanii znakomitym czasem 3:48,98. Ma jeden z najlepszych wyników w historii na nietypowym dystansie 2000 metrów – 4:50,76.

Czterokrotnie reprezentował swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich i w tym roku miał nadzieję na piąty występ. Byłby pierwszym Australijczykiem, który tego dokonał. Do awansu wystarczyłby czas ok 2:13 w maratonie. Sęk w tym, że dla Mottrama był to maratoński debiut. Ostatnie lata były dla niego pasmem kontuzji i od dawna nie biegał tak szybko jak w najlepszych czasach. Wydawało się jednak, że 2:13 jest do zrobienia. Pierwsze 5 kilometrów zaczął nieco za mocno, ale potem zwolnił i na półmetku zameldował się po godzinie i siedmiu minutach od startu, czując się dobrze. Dramat zaczął się po 30. kilometrze. Australijczyk zwolnił z 3:15/km do tempa powyżej 4 minut/km. Do mety dotarł z trudem, z fatalnym wynikiem 2:28:39. Po biegu powiedział, że start był koszmarem i nigdy więcej nie ma zamiaru biegać maratonu.

Mottram popularność zawdzięczał nie tylko wynikom, ale i zadziornemu charakterowi. Wysoki – 188 centymetrów – był przez Kenijczyków nazywany “big mazungo” – wielki, biały człowiek. W USA i Australii nadano mu przydomek “buster” – co oznacza jednocześnie giganta, ale i pogromcę, poskromiciela, od amerykańskiego słowa oznaczającego osobę ujeżdżającą konie. “Buster” Mottram walczył zawzięcie na bieżni i nigdy się nie poddawał. Taki był też jego ostatni występ w Londynie – biegł do końca mimo straszliwej ściany.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca