fbpx
Maraton Graz. Fot. Kleine Zeitung

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

Austriacki bieg jesieni. Maraton w Grazu

Ok. 10 000 uczestników i blisko 40 000 kibiców. Nie, tym razem nie piszę o Maratonie Warszawskim, a o późniejszym o dwa tygodnie maratonie w drugim największym mieście Austrii. Graz Marathon to austriacki bieg jesieni. Tegoroczna edycja odbędzie się 12 października, start punktualnie o godz. 10.00.

Maraton Graz. Fot. Kleine Zeitung

Maraton Graz. Fot. Kleine Zeitung

Rejestracja internetowa – jeszcze do przyszłej niedzieli, 5 października. Późne wpisowe – 65 EUR. Last minute na miejscu przed biegiem – 70 EUR. Zapisy na stronie: www.pentek-payment.at. To jeden z droższych biegów w Austrii. Mimo to przyciąga dużą, jak na skalę miasta, liczbę biegaczy i kibiców.

Rekord trasy, która liczy w sumie 110 m przewyższenia, wynosi 2:11:17. Rekord pań – 2:40:03.

Maraton w Grazu ma w swojej niedługiej historii także mały polski akcent. W 12. edycji biegu w 2005 r. Adam Draczyński zajął czwarte miejsce.

A samo miasto w ogóle ma dłuższe historyczne związki z Polską, bo tu gdzieś na przełomie XVI i XVII wieku rodziły się kolejne polskie królowe, z domu Habsburżanki (żony Wazów). Bo był Graz od pierwszej połowy XV wieku aż do XVII  siedzibą styryjskiej z gałęzi dynastii Habsburgów. To oni wybudowali twierdzę na górze Schlossberg dla obrony przed Turkami. Pisząc o biegach Austrii, często używam określenia „malownicza trasa”, „urokliwe miasteczko”.  O Grazu trudno napisać „miasteczko”, bo stolica Styrii jest drugim po Wiedniu największym austriackim miastem. Warto jednak wiedzieć, że w roku 1999 grodzieckie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tak, grodzieckie, bo miasto powstało na terenie słowiańskiej osady Gradec. Pierwsze wzmianki o Grazu pochodzą z roku 881.

Wracając jednak do biegania, Maraton w Grazu nie jest maratonem samym w sobie. To taki festiwal biegowy w pigułce. Najbardziej obleganym i najczęściej wybieranym przez biegaczy dystansem jest towarzyszący maratonowi półmaraton. Mniej liczny jest bieg na 10 km (!), a  w biegu sztafetowym bierze udział ok. 200 sztafet. Do tego imprezie towarzyszą liczne biegi dziecięce (Juniormarathon na 4,2 km, Kids Sprint – ok. 900 m oraz odbywające się w sobotę Bambini Sprint na dystansie od 60 do 150 m). W samym maratonie startuje ok. 1 000 osób.

Wszystkie biegi startują przed miejscową operą, w samym sercu historycznego centrum. Przed opera znajduje się także meta. Sama pętla biegu, którą półmaratończycy pokonują raz, a maratończycy – dwa razy, wiedzie początkowo lekko pod górę, przekracza rzekę Mur, mija Ogród Botaniczny i miejscowy uniwersytet. Ale ma też mniej malowniczy odcinek wiodący przez dzielnice typowo mieszkaniowe i przemysłowe na przedmieściach. Za to kilka ostatnich kilometrów prowadzi wzdłuż linii tramwajowych na Herrengasse, największej ulicy sklepowej w Grazu. Podobno robi wrażenie, choć pewnie bardziej na kibicach niż na biegaczach.

Po biegu, jeżeli zostanie nam trochę siły i chęci (oraz czasu) na zwiedzanie, warto wspiąć się na wzgórze zamkowe, które wznosi się nad centrum miasta. Z dawnej twierdzy, która się tu znajdowała, zachowała się jedynie wieża zegarowa, która jest symbolem miasta. Warto też zajrzeć do późnogotyckiej katedry, która  przypomina o czasach, kiedy Graz był miastem cesarskim. W Grazu znajduje się również grobowiec cesarza Ferdynanda II. A w budynku Arsenału jest dostępna wystawa broni i maszyn wojennych. Ekspozycja zajmuje pięć pięter, więc po maratonie nie jest może najlepszym pomysłem, ale…

Więcej informacji o austriackim biegu jesieni – na www.kleinezeitung.at/sport/grazmarathon.

Zobacz film z Graz Marathon 2013:

mm
Anna Pawłowska-Pojawa

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Oddajemy w Wasze ręce nową odsłonę portalu MagazynBieganie.pl. Strona jest teraz nowocześniejsza i w pełni dopasowana do ruchu mobilnego. Ma nieco nowych funkcjonalności, m.in. kalkulator tempa biegu, możliwość oceny każdego tekstu. Nie musicie już też czekać na […]

Zmiany, zmiany!

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali

Słyszeliście już o Under Armour HOVR Machina? Pierwszy kontakt z nowym modelem butów od amerykańskiego producenta za nami. Czy od razu podbiły nasze serca? Czy jest to but, jakiego świat jeszcze nie widział? Przekonajcie się, jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas nowość amerykańskiej marki.

Under Armour HOVR Machina – jak prezentują się na pierwszy rzut oka?

Podkolanówki kompresyjne zdają się podstawowym wyposażeniem biegacza i triathlonisty. Na temat przydatności tego akcesorium krążą skrajne opinie, zarówno wśród specjalistów w zakresie medycyny i fizjoterapii, jak i samych zawodników. Według licznych badań jest to jednak sprzęt, który w znaczący sposób wpływa na przyspieszenie regeneracji powysiłkowej.

Skarpetki kompresyjne. Czy nam pomogą?