fbpx

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

Babie lato nad pięknym modrym Dunajem i w okolicach

SONY DSC

Raiffeisen Schneeberglauf mit Schneeberg Trail 2013. Fot. archiwum organizatora

To już. Za kilka dni w powietrzu zaczną się unosić pajęcze nitki, poranki i wieczory będą coraz chłodniejsze, mgła będzie rozmywała widoki. Babie lato. W Europie Środkowej jest to zwykle druga połowa września. Najpiękniejszy czas na bieganie. To kilka podpowiedzi, gdzie w tym czasie można w miarę niedaleko wyskoczyć na niezapomniane biegi. Albo wykorzystać do tego rodzinny czy służbowy wyjazd. Dzisiaj w grafiku – Austria. Do wyboru, do koloru. Jesieni.

25. Schilcherlauf 2014. Stainz (Styria), Austria, 6 września 2014 (sobota)

Start: godz. 17.00

Dystanse: 5,25 km, 10,5 km, 15,75 km, 21,1 km.

Inne: sztafeta 21,1 km, nordic walking 5,25 km oraz 10,5 km. Biegi dziecięce.

Biegowe święto, podczas którego do niewielkiego miasteczka Stainz zjeżdża ponad tysiąc biegaczy, niemal podwajając liczbę mieszkańców. Schilcher to malutki region słynący z lokalnego wina, wyrabianego z winogron blauer wildbacher, które wolno uprawiać wyłącznie na obszarze Styrii. To podobno najkwaśniejsze wytrawne wino na świecie. A nazwa jest zastrzeżona wyłącznie dla win z winogron uprawianych w tym właśnie regionie.

Tak naprawdę impreza w Stainz zaczyna się już w piątek – i tego dnia odbywa się pasta party. W sobotę wieczorem po biegu odbędzie się przyjęcie na cześć zawodników połączone z dekoracją zwycięzców, a w niedzielę – 30-minutowe poranne rozbieganie, taki bieg śniadaniowy, tyle że po zwodach –  kończy się wspólnym śniadaniem.

Wpisowe, obejmujące udział w tych wszystkich atrakcjach oraz naturalnie koszulkę, wynosi od 21 EUR (5,25 km) do 35 EUR (półmaraton w dniu biegu).

 Zapisy online – jeszcze tylko do jutra. Potem – zgłoszenia na miejscu.

 Więcej informacji na www.schilcherlauf.at

9. Vom See zum Berg. Velden (Karyntia), Austria, 20 września 2014 (sobota)

Start: godz. 10.30

Dystans: 9,2 km

Przewyższenie: 518 metrów

Typowy bieg alpejski, nie dlatego, że w Alpach, ale dlatego, że ciągle pod górę. Można powiedzieć – góry dla początkujących albo dla tych, którzy chcieliby skorzystać z dobrodziejstw wzniesienia nad poziom morza i dobroczynnego działania długich podbiegów, ale obawiają się skał, głazów i korzeni czy podstępnych kępek trawy. Czyli w gruncie rzeczy coś w sam raz dla mnie. Taki podbieg na Morskie Oko. Z tym że tutaj jezioro jest w okolicach startu.

Start – sprzed kasyna w Velden (460 m n.p.m.), miejscowym kurorcie o wielkiej popularności. Meta – przy restauracji „Alpengasthof Obersakoparnig” na wysokości 922 m n.p.m. na zboczu góry Ossiacher Tauren. Zakończenie imprezy odbywa się w uroczej alpejskiej wiosce Köstenberg.

Zapisy przez internet i na miejscu bezpośrednio przed biegiem.

Wpisowe – 12 euro (do 18 września), na miejscu – 15 euro.

 W 2013 r. bieg ukończyło 145 osób.

Szczegóły i zapisy na www.vomseezumberg.at

Babenbergerlauf 2014. Wiedeń (Prater), Austria, 21 września 2014 (niedziela)

Start: godz. 10.00

Dystanse: 5, 10, 15 oraz 21,1 km

Znakomita okazja, żeby sprawdzić się na płaskiej jak naleśnik trasie w największym wiedeńskim parku – na Praterze. Pięciokilometrowa pętla w cieniu słynnego diabelskiego młyna ma atest AIMS. Start biegu znajduje się na głównej alei parku, w pobliżu stadionu.  Uczestnicy pokonują jedną, dwie, trzy lub cztery pętle (w tym ostatnim przypadku – jeszcze dodatkowe 1,1 km).

W ubiegłym roku biegi ukończyło 250 osób.

Biegom dla dorosłych towarzyszą biegi dla dzieci.

Wpisowe: 18-22 EUR.

Więcej informacji na: www.lcc-wien.at

18. Raiffeisen Schneeberglauf mit Schneeberg Trail. Puchberg am Schneeberg, Austria, 27 września 2014 (sobota)

Start: godz. 10.00

Dystans: 10 km

Przewyższenie: 1200 m

Schneeberglauf to taki austriacki bieg na Śnieżkę. Start – w kurorcie Puchberg am Schneeberg. Uczestnicy ścigają się ze Schneeberg bahn, historycznym parowozem, który jeździ w górę i w dół austriackiej Śnieżki. Meta znajduje się na wysokości 1800 metrów, przy górnej stacji kolejki. W ubiegłym roku w biegu brało udział prawie 300 zawodników. Wygrał (uwaga, polski akcent) Andrzej Długosz z czasem 53:39. Parowóz zajął… 18 miejsce.

Wpisowe do niedzieli wynosi 25 EUR, potem – 35 EUR.

Na tych, dla których 10 km po górach nie stanowi większego wyzwania, czeka w Puchbergu trudniejsze zadanie – 32 km i 2400 m przewyższeń.

Więcej na www.schneeberglauf.at

Vienna Night Run 2014. Wiedeń, Austria, 30 września 2014 (wtorek)

Start: godz. 20.00

Dystans: 5 km

Rok temu metę biegu przekroczyło ponad 14 000 biegaczy, co stawia imprezę w czołówce największych biegów w Europie Środkowej. A na pewno jest to jeden z największych biegów charytatywnych. 6 euro z każdej opłaty startowej jest przeznaczane na fundację Światło dla Świata, zbierającej fundusze na operacje zaćmy w Afryce.

Trasa biegu to pięciokilometrowa pętla w samym sercu austriackiej stolicy. Start – z Heldenplatz, przed majestatyczną sylwetą Hofburga. Potem bieg prowadzi Ringstrasse, przy której znajdują się m.in. parlment, opera oraz teatr miejski.

Wpisowe jeszcze do niedzieli wynosi 27 EUR, potem start podrożeje do 30 EUR. W pakiecie startowym – koszulka techniczna z długim rękawem. W tym roku – czerwone.

Więcej informacji na viennanightrun.at/neuigkeiten

mm
Anna Pawłowska-Pojawa

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Nie masz czasu na gotowanie zdrowych posiłków? Mylisz się! Przyrządzenie spaghetti z domowym, pietruszkowym pesto zajmie ci maksymalnie 20 minut. Spaghetti z pesto z natki pietruszki – składniki ½ paczki makaronu Pęczek natki pietruszki Niewielka […]

Spaghetti z pesto z natki pietruszki – pomysł na szybki obiad

Wspólny apel organizatorów biegów Drodzy biegacze, to jak będzie wyglądał świat imprez biegowych w przyszłości w dużej mierze zależy dziś od Was. Jednym głosem z organizatorami imprez z całej Polski zwracamy się do Was z […]

WSPIERAM IMPREZY #wystartujępóźniej

Epidemia koronawirusa mocno wpłynęła na nasze nastroje. Wielotygodniowe przygotowania do wiosennego sezonu startowego zostały bowiem brutalnie przerwane. Większe niepokoje przeżywają jednak organizatorzy, którzy obecnie borykają się z ogromnym kryzysem finansowym. Czy będą w stanie go […]

Czy polskie biegi są skazane na upadek?

Obecny sezon stawia przed biegaczami duże wyzwanie. Odwołanie zawodów biegowych powoduje, że trening odbywa się bez kontrolnych i docelowych startów. W związku z tym osoby poważnie podchodzące do procesu przygotowania mają poważny dylemat: jak trenować […]

Sezon niestartowy. Jak teraz trenować?

Doceń najwybitniejszych biegaczy wszechczasów w Wielkim Plebiscycie Maratonu i włącz się do gry na hasło promocyjne 42. Maratonu Warszawskiego. W ramach Wielkiego Plebiscytu Maratonu uhonorujemy znakomite osobowości, które w znaczący sposób zapisały się w historii […]

Magia królewskiego dystansu – rusza Wielki Plebiscyt Maratonu!

W czasie, kiedy głównym hasłem przebijającym się przez wszystkie media jest #zostanwdomu, polscy biegacze nie próżnują. W Internecie w mgnieniu oka przybywa filmów osób biegających wokół stołu. Wbrew pozorom to nie przejaw szaleństwa, a… zorganizowana […]

Cała Polska biega wokół… stołów! Wyzwanie #1kmwokolstolu

Czy rozciąganie jest potrzebne? Coraz częściej wśród trenerów przygotowania motorycznego pojawiają się głosy, że niekoniecznie. Nadmiernie rozciągnięta grupa mięśniowa, to prosta droga do kontuzji. Jak więc podchodzić do wszelkich form stretchingu, które zewsząd przekonują, że […]

Czy warto się rozciągać?