fbpx

Bemowski Bieg Przyjaźni – 15 września

„Cały naród buduje swoją formę” – pod tym hasłem odbędzie się piąta odsłona jednego z najbardziej rozchwytywanych biegów w Warszawie. Co roku pięciokilometrowa trasa prowadzi uczestników po zakątkach osiedla „Przyjaźń”, wśród drewnianych domów, które pamiętają czasy budowy Pałacu Kultury i Nauki, a nawet starsze.

Osiedle „Przyjaźń” to miejsce o wyjątkowym klimacie. W 1952 roku powstało barakowe osiedle „Przyjaźni Polsko-Radzieckiej”, które było domem dla radzieckich budowniczych PKiN – daru narodu radzieckiego. Wówczas otaczał je drut kolczasty, bram strzegli wartownicy. Funkcjonowało tutaj kino, stołówka, biblioteka i klub, łaźnia oraz kotłownia i poczta. Baraki zbudowano ponoć z rozbiórki obozu jenieckiego Stalag I B „Hohenstein” koło Olsztynka. Na osiedlu były również domki jednorodzinne dla kadry, sprowadzone z Finlandii w rok po zakończeniu wojny. Podobno – sprowadzono je w zamian za dostawy węgla. W 1955 roku, po ukończeniu budowy PKiN, osiedle zostało przekazane uczelniom warszawskim na akademiki, które obok domów mieszkalnych, funkcjonują tu do dziś.

Osiedle Przyjaźń, fot. Shalom/Wikimedia Commons

Osiedle Przyjaźń, fot. Shalom/Wikimedia Commons

W tej scenerii, co roku na dystansie 5 km odbywa się jeden z najciekawszych biegów w Warszawie – „Bemowski Bieg Przyjaźni”. Oprawa imprezy nawiązuje do nazwy osiedla, jak i do PRL-owskiego klimatu, związanego z Pałacem Kultury. Co roku bieg odbywa się pod jakimś hasłem rodem z plakatów „minionej epoki”, np. „Razem wykuwamy tężyznę fizyczną!”. Trasa wije się po uliczkach osiedla „Przyjaźń”, a na koniec każdy uczestnik dostaje towary luksusowe np. szary papier toaletowy i wyrób czekoladopodobny. Żeby zapisać się na bieg trzeba mieć refleks – 200 pakietów dla kobiet i 400 dla mężczyzn (liczba startujących ograniczona jest m.in. pojemnością trasy) rozchodzi się w mgnieniu oka. Bieg odbędzie się w dniu 15 września 2013 roku.

Bemowski Bieg Przyjaźni 2013


Program zawodów


14 września
14.00-18.00 Godziny otwarcia biura zawodów

15 września
8.00-11.30 Godziny otwarcia biura zawodów
12.00 Bieg rekreacyjny
12.15 Bieg Przodowniczek Pracy (Bieg dla kobiet)
13.00 Bieg Przodowników Pracy (Bieg dla mężczyzn)
14.00 Dekoracje zwycięzców

Garść użytecznych informacji:

  • Start biegu nastąpi o godzinie 12:00 z ulicy przy parkingu Urzędu Dzielnicy Bemowo.
  • Długość trasy biegu głównego wynosi 5000 m. Trasa posiada atest PZLA.
  • Rozegrane zostaną dwa biegi oddzielnie dla kobiet i mężczyzn
  • Długość trasy biegu rekreacyjnego wynosi około 1000 m.
  • Pomiar czasu w biegu głównym zostanie wykonany za pomocą elektronicznych chipów.
  • Trasa będzie posiadała oznaczony każdy kilometr.
  • Zawodników biegu głównego obowiązuje limit czasu 45 minut.
  • Wszyscy zawodnicy startujący w V Bemowskim Biegu Przyjaźni muszą zostać zweryfikowani w Biurze Zawodów, które będzie się mieścić w gmachu Urzędu Dzielnicy Bemowo przy ul. Powstańców Śląskich 70. Biuro będzie czynne w sobotę, 14 września w godz. 14:00-18:00 oraz w niedzielę, 15 września w godz. 8:00-11.30.

W ramach opłaty startowej każdy uczestnik biegu głównego otrzymuje:
– numer startowy wraz z czterema agrafkami
– pamiątkową koszulkę V Bemowskiego Biegu Przyjaźni
– wodę niegazowaną
– medal (na mecie)

Więcej informacji na wwwbiegbemowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger