fbpx

Berghaus dla biegaczy – buty biegowe, kurtka i plecak

W dzisiejszych czasach każda firma zajmująca się ekwipunkiem górskim musi mieć ofertę dla biegaczy. Brak sprzętu dla osób biegających po górach, to krok do tyłu w stosunku do konkurencji. Berghaus również wszedł w świat biegów górskich oferując całkiem bogatą kolekcję z interesującymi rozwiązaniami.

Augury+II+Tech+soleAugury+II+Tech+Shoes

Augury to buty który równie dobrze sprawdzą się w czasie biegu jak i górskich wycieczek. Fot. Berghaus.

Oczywiście pierwsze na co zwróci uwagę biegacza to buty. Nic dziwnego, w końcu to najważniejsza część wyposażenia, niezbędna do uprawiania tego sportu. Brytyjczycy dają do wyboru 3 linie obuwia: Vapour, Prognosis oraz Augury. W sumie pięć modeli.

ber0331bb          Vapour+Claw+Gtx+Tech+Shoes

Modele Vapour to buty typowo sportowe, do biegów górskich.  Dostępne w klasycznej wersji (po lewej) jak i z membraną gore-tex (po prawej). Fot. Berghaus.

Vapour to topowa linia sportowa. Testowana przez wyczynowych sportowców. Do wyboru są dwa modele Vapour Claw oraz Vapour Claw Gore-tex. Model Vapour to całkiem lekki but (306 g), o umiarkowanej wysokości profilu podeszwy. Producent zastosował system Limpet czyli rozciągliwy materiał na zgięciu cholewki, dzięki czemu ma być odczuwany efekt kompresji. Model z Gore-texem także otrzymał to rozwiązanie, jest także nieco cięższy (371 g) za sprawą grubszego materiału i dodatkowych wzmocnień. Vapour Gore-tex otrzymał niemal bliźniaczy z dynafitem system chowanego sznurowania, dzięki czemu, sznurówki nie będą przeszkadzać podczas biegu.

vapourclaw-podeszwa          Vapour+Claw+Gtx+Tech-sole

Jak widać bieżnik modelu pozbawionego gore-texu jak modelu z wodoszczelną membraną jest taki sam, różnią się jedynie kolorem. Fot. Berghaus.

Obydwa modele otrzymały taką samą podeszwę, która jest mocno urzeźbiona, z dużą ilością klocków przez co powinna bardzo dobrze radzić sobie z błotem. Brytyjczycy w dziedzinie butów na błoto są chyba liderami, czego najlepszym przykładem jest inov-8, i właśnie podeszwa modeli Vapour może nieco przypominać niektóre stosowane przez inov-8.

prognosis           prognosis-gtx

Modele Prognosis w wersji normalnej (z lewej) i wodoszczelnej (z prawej) wyglądają niemal identycznie.

Prognosis oraz Augury to buty biegowo-multisportowe. Są bardziej masywne od serii Vapour, posiadają większą ilość wzmocnień, ale dalej waga nie poszła drastycznie w górę. Model Prognosis waży 337 g, wersja z Gore-texem 375 g natomiast model Augury 334 g, czyli bardzo przyzwoicie.

prognosis-sole

Podeszwa modelu Prognosis nie jest tak bogato rzeźbiona jak w Vapour dlatego spisze się dobrze w łatwiejszym i bardziej suchym terenie. Fot. Berghaus.

Modele łączą w sobie cechy butów biegowych czyli lekkość oraz elastyczność z cechami butów bardziej trekkingowych czyli większą wytrzymałością czy podeszwą marki Vibram (Prognosis).

plecak3          plecak

Plecaki z linii Vapour, nie należą do super lekkich, ale posiadają namiastkę systemu nośnego. Fot. Berghaus.

Produkty o nazwie Vapour reprezentowane są także przez plecaki. Berghaus oferuje trzy modele o pojemnościach 15, 20 oraz 32 litry. Waga plecaków może wydawać się duża bowiem wersja 15 L waży aż 488 g, 20 L 594 g, a 32 L 803 g. Należy jednak zwrócić uwagę, że są one wyposażone w całkiem rozsądny system nośny. Nie jest to tylko materiał z paroma milimetrami pianki. Są dwie całkiem mięsiste piankowe poduszki (jak na sprzęt biegowy) i kanał powietrzny pomiędzy nimi.

plecak2

Plecaki Vapour zostały wyposażone w unikalny system mocowania bidonu. Fot. Berghaus.

Plecy są lekko usztywnione nylonową płytką, a do tego plecaki są wyposażone w niewielką matę do siedzenia. Oczywiście  można ją wymontować i wtedy otrzymujemy lżejszy typowo biegowy sprzęt. Wszystkie plecaki, są dostosowane do używania z bukłakami, jednak ich znakiem rozpoznawczym jest bardzo oryginalny system montażu bidonu. Uchwyt, a właściwie pozioma dziura do wsadzenia bidonu znajduje się na dnie plecaka, dzięki czemu łatwiej jest do niego sięgnąć ręką.

vapour-jacket

Kurtka Vapour otrzymała opatentowany przez Berghausa system wentylacji, komfort nawet w największą ulewę. Fot. Berghaus.

Berghaus oferuje także kurtki do biegania. W kategorii running mamy do dyspozycji trzy modele: Velum, Voltage oraz Vapour Storm. Wszystkie są wykonane z najlepiej oddychającego laminatu w stajni Gore czyli Gore-tex Active. Modele Velum oraz Volatge to klasyczne kurtki. Są dobrze uszyte, o dobrym dopasowanym kroju i całkiem niskiej masie (odpowiednio 360 g oraz 336 g). Największą nowością jest jednak model Vapour Storm (329 g), który wyposażono w bardzo nowoczesny system wentylacji opatentowany przez Berghausa. Jak twierdzi producent system zapewnia wentylację i nie pozwala na dostanie się do środka wody w nawet najbardziej niesprzyjających i mokrych warunkach. Rozwiązanie wydaje się rewelacyjne, i może być bardzo dużym krokiem w rozwoju sportowych kurtek od deszczu, ale niestety kurtka w zasadzie nie będzie dostępna na naszym rynku, a szkoda bo może wnieść nową jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger