fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Bez pomiaru czasu i kar – Tough Mudder wchodzi do Polski. Czy będzie konkurencją dla Runmageddonu?

tough-mudder-4

W 2019 r. odbędzie się pierwszy w Polsce bieg światowej marki ekstremalnych biegów z przeszkodami – Tough Mudder. Inauguracyjna impreza nie będzie miała pomiaru czasu ani oficjalnej klasyfikacji. Czy nowa propozycja spotka się z zainteresowaniem uczestników i będzie w stanie odebrać biegaczy słynnemu Runmageddonowi?

Pod względem popularności biegi przeszkodowe w Polsce to Runmageddon i długo, długo nic. Nasza lokalna marka na dobre zadomowiła się w świadomości nie tylko biegaczy, ale wszelkich fanów aktywności fizycznej nad Wisłą. Na świecie jednak istnieje wiele innych serii biegów ekstremalnych. Do ścisłej czołówki należy Tough Mudder – bieg, który dla Jarosława Bienieckiego stał się inspiracją do powołania do życia Runmageddonu. W 2019 r. po raz pierwszy w Polsce będziemy mieli okazję na własne oczy przekonać się czym jest Tough Mudder.

Inauguracyjna polska odsłona pochodzącego z Wielkiej Brytanii cyklu rozegrana zostanie 29 czerwca w Katowicach. Na uczestników będzie czekała trasa o długości ok. 5 km z kilkunastoma przeszkodami. Doradca zarządu Tough Mudder w Polsce, Sebastian Rabuszko przekonuje, że organizatorzy już teraz są doskonale przygotowani do imprezy.

Mamy już wszystko domknięte na ostatni guzik, ale jeszcze nie odkrywamy wszystkich kart i nie podajemy precyzyjnych informacji o miejscu, gdzie odbędzie się impreza. Mogę tylko powiedzieć, że teren, który znaleźliśmy, jest wyjątkowy i doskonale nadaje się do zorganizowania pierwszego eventu w Polsce. Będzie klimatycznie, ale wymagająco. Na tym podstawowym dystansie pokażemy kilkanaście z ponad 250 przeszkód znajdujących się w katalogach Tough Mudder. Zrobimy wszystko, aby nasza impreza przypadła Polakom do gustu.

Potencjalnym problemem pierwszego Tough Muddera w Polsce może okazać się jednak termin. W dniach 27-30 czerwca w Gdyni rozgrywane będą Mistrzostwa Europy OCR. Teoretycznie, stawiając na krótki dystans, brak pomiaru czasu oraz kar za niepokonanie przeszkód, organizatorzy celują w mniej doświadczonych zawodników i tych, którzy chcą po prostu aktywnie spędzić czas. Jak mówi Sebastian Rabuszko, debiutanci w tego typu imprezach są ważną grupą docelową Tough Muddera:

Doświadczeni bywalcy tras biegów przeszkodowych są dla nas bardzo ważni, dla nich tworzymy coraz to nowe wyzwania i przeszkody. Równie ważni są jednak “first timerzy”, ponieważ nasza misją jest pokazanie, jak wiele może zrobić każdy z nas. Ograniczenia są tylko w głowie – widać to na trasie, gdzie spotkać można osoby, które nigdy nie były na siłowni a czasem nawet osoby niepełnosprawne – wszyscy dają radę!

Przede wszystkim na polskich edycjach, podobnie jak na pozostałych imprezach na całym świecie, na regularnych biegach nie będziemy prowadzili pomiaru czasu. Dlatego u nas biegnie się inaczej, bez spiny, bez niepotrzebnego stresu. Jest czas i miejsce na to, aby delektować się radością, jaką daje ruch fizyczny oraz spędzanie czasu z ludźmi, którzy podzielają naszą pasję. Dzięki temu ludzie skupiają się na pomocy innym a nie na indywidualnym wyścigu. Uczestnicy bez drużyny mogą być pewni, że nie zostaną sami na trasie. Trasę oczywiście można pokonać samotnie, tylko po co, jeśli w towarzystwie jest przyjemniej?

tough-mudder-5

Jako wielka światowa marka z niemal 10-letnią historią, ekipa Tough Mudder na pewno ma wiedzę i doświadczenie potrzebne do zorganizowania dużych imprez. Jednak podobnie można określić np. Spartan Race, który na świecie cieszy się dużą popularnością, a w Polsce nie udało mu się osiągnąć spektakularnego sukcesu. Oczywiście Spartan Race, nastawiony w znacznie większym stopniu na rywalizację, to zupełnie inny typ biegu. Czy proponowany przez Toguh Mudder brak pomiaru czasu i elementu współrywalizacji oraz postawienie na dobrą zabawę i współpracę okaże się strzałem w dziesiątkę? Będziemy mieli okazję przekonać się nie tylko w czerwcu w Katowicach, organizatorzy nie zamierzają bowiem poprzestać na jednym wydarzeniu w Polsce w 2019 r. Jednak katowicka odsłona powinna dać odpowiedzi na kilka pytań na temat możliwości rozwoju Tough Muddera w naszym kraju.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Fundacja “Maraton Warszawski” wydała oświadczenie dotyczące Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego. O ile na “połówkę” trzeba będzie poczekać do przyszłego roku, to wszystko wskazuje na to, że jesienią Warszawa pobiegnie na królewskim dystansie. Tyle, że na […]

42. Maraton Warszawski jednak się odbędzie!

Najbliższa edycja „Żyrardów w Biegu” zbliża się wielkimi krokami. Zmagania na dystansie 5 i 10 kilometrów odbędą się w dniu 30 sierpnia (niedziela). Organizator zapewni niezbędne środki bezpieczeństwa oraz zapowiada udział jednej z najlepszych polskich […]

Rywalizacja nad Zalewem Żyrardowskim już wkrótce!

Wprowadzenie do biegania treningu siły zależy od zrozumienia, jak to działa. Przedstawiamy prawdziwą encyklopedię, przegląd biegowego treningu siły od kuchni. Co, jak i dlaczego działa.

Siła w bieganiu – kompendium wiedzy

Dave Wottle kończy dziś 70 lat. Prawdopodobnie nie kojarzycie tego nazwiska. Ale jest również bardzo prawdopodobne, że widzieliście flimik z jego fenomenalnym wyczynem z 1972 r. Wyczynem, który dał mu mistrzostwo olimpijskie i wprawił cały […]

Dave Wottle – bohater jednego z najbardziej emocjonujących biegów kończy 70 lat!

Komfort, ochrona, prędkość i trakcja – te określenia butów do biegania stanowią o sile kolekcji marki ASICS na sezon jesień-zima 2020. Kultowe modele w nowej odsłonie zostały zaprezentowane w trakcie spotkania pod hasłem „Poczuj różnicę” […]

ASICS zaprezentował nową kolekcję biegową AW20’

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?