fbpx

Bieg z powstańczą opaską na ramieniu. Już 27 lipca Bieg Powstania Warszawskiego

Autor: Paweł Kowalik • 26.07.2013

Bieg Powstania Warszawskiego trasa

Chronić od zapomnienia pamięć o powstaniu warszawskim można na wiele sposobów. Jednym z nich będzie organizowany 27 lipca w stolicy XXIII Bieg Powstania Warszawskiego. Przeciwnikiem, z którym przyjdzie się wtedy zmierzyć sportowcom, będzie dystans. Po co? Żeby pokazać, że pamiętają. 


Nietypowa lekcja historii

Bieg Powstania Warszawskiego to lekcja historii wkomponowana w sportową rywalizację. Nietypowa, bo znacząco różniąca się od przeciętnej, momentami nudnawej lekcji szkolnej, na której zasypia się siedząc w ostatniej ławce. Tutaj sportowe emocje i adrenalina nie pozwolą nikomu przysnąć – wszędzie coś się będzie działo. To sposób na pokazanie, czym przede wszystkim dla Warszawy i warszawiaków był zryw wolnościowy z sierpnia 1944 roku i jakie ma dla nich znaczenie. W ten dość nowatorski sposób można starać się dotrzeć do świadomości ludzi młodych – osób zazwyczaj niezbyt chętnie garnących się do odwiedzania muzeów czy czytania literatury fachowej na temat takich wydarzeń. Co więcej, na tej osobliwej lekcji obecność nie będzie sprawdzana ani nikt nie otrzyma z niej złej oceny do dziennika. Każdy, kto będzie chciał, przyjdzie z własnej, nieprzymuszonej woli. Żeby się czegoś dowiedzieć, coś zobaczyć, może z kimś porozmawiać. Żeby powiedzieć swoją obecnością: pamiętam…


Wystartują przy odgłosach wystrzałów i zapadającym zmroku

Sam Bieg to ściślej rzecz ujmując dwa biegi: jeden na 5, a drugi na 10 kilometrów. Daje to możliwość włączania się do wydarzenia szerszej grupie osób, które na przykład nie byłyby w stanie przebiec pełnych 10 kilometrów, albo wolą ścigać się na krótszym dystansie. Długość jednej pętli wynosi 5 kilometrów, co dla biegaczy „dychy” oznacza konieczność dwukrotnego pokonywania tej samej trasy. Zaletą tego rozwiązania jest to, że dzięki niemu łatwiej kibicuje się biegaczom. Z tego samego „miejsca widokowego” można dopingować zawodników co najmniej dwa razy. Start został zaplanowany na wieczór, gdy lipcowa, statystycznie wysoka temperatura powietrza zaczyna spadać. W ubiegłym roku było jednak ciężko, bo parno, co nie sprzyjało osiąganiu znakomitych rezultatów. Przemierzając trasę w powoli zapadającym zmierzchu, przy akompaniamencie wybuchów i wystrzałów puszczanych z taśmy, ma się nieodparte wrażenie, że wszystko się dzieje naprawdę. Wszystkie wymienione bodźce bardzo oddziałują na wyobraźnie. Całości dopełniają rekonstrukcje powstańcze zlokalizowane tuż obok trasy biegu, przygotowywane przez osoby wcielające się w role powstańców. Chyba najbardziej zapadają w pamięć te, odgrywane przez dzieciaki, naśladujące swoich rówieśników sprzed niespełna siedemdziesięciu lat.

Otoczka tego wydarzenia jest wyjątkowa, bo nasycona duchem historii. Uczestnictwo daje niepowtarzalną możliwość spotkania się i porozmawiania z osobami, które pamiętają czasy powstania. W ubiegłym roku można było porozmawiać z ks. prof. dr hab. Januszem Tarnowskim (rocznik 1919) – kapelanem Powstania Warszawskiego. Nikt chyba lepiej nie wyjaśni młodym ludziom symboliki biało-czerwonych opasek na rękach jak ci, którzy nosili je w czasach powstania.


Pamiętamy

Miejmy nadzieję, że nam – żyjącym w obecnych czasach – nigdy nie będzie potrzebne walczyć z bronią w ręku o wolność i honor. To, co możemy jedynie dzisiaj zrobić, to założyć symboliczną opaskę powstańczą na ramię i próbować wczuć się w sytuację tych ludzi, którzy wtedy zerwali się do walki. Ale przede wszystkim – musimy o tym wydarzeniu pamiętać i dawać temu wyraz na różne sposoby. Również poprzez uczestnictwo w takim jak ten biegu.


Kilka przydatnych informacji:

Kiedy?

27 lipca

Gdzie?

Warszawa

Trasa

Dwa dystanse do wyboru – 5 i 10 kilometrów (jedna lub dwie pętle);

Oznaczona co 1 kilometr, posiada atest PZLA;

Trasa prowadzi ulicami: Bonifraterską od ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Wybrzeżem Gdyńskim i ul. Sanguszki od Konwiktorskiej.

Ważne!

Zawodnicy na dystansie 5 000 metrów startują o godzinie 20.40 z ul. Konwiktorskiej, natomiast zawodnicy na dystansie 10 000 metrów startują o godzinie 21.00 z ul. Bonifraterskiej.

Zapisy

już zostały zamknięte

Ile to kosztuje?

Od dnia 9 do dnia 24 lipca włącznie – 50 zł;
w dniach od 25 lipca do 27 lipca – 60 zł.

Jak będzie pracowało Biuro Zawodów? 

Biuro zawodów będzie się mieścić w siedzibie WOSiR w Warszawie przy ul. Rozbrat 26 pok. 109. Czynne będzie od 16 do 26 lipca 2013 roku w godzinach:

  • w poniedziałki,  środy i piątki (17, 19, 22, 24, lipca ) w godzinach 12.00 – 18.00;
  • we wtorki ( 16 i 23 lipca ) w godzinach 10.00 do 16.00;
  • w czwartki ( 18, 25 lipca ) od 14.00 do 20.00;
  • w sobotę (20 lipca ) w godzinach 10:00 – 14:00;
  • w piątek 26 lipca w godzinach 8.00 – 14.00.

W dniu zawodów wydawanie opłaconych pakietów internetowych w godz. 16.00 – 19.30 w biurze zawodów w ośrodku POLONIA ul. Konwiktorska 6.

Więcej informacji na:

BIEG POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Co w pakiecie startowym? 

Koszulka techniczna marki ASICS

Zobaczcie krótki film z ubiegłego roku [VIDEO]:

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger