Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
Bieg po Złoto w kopalni – 25 października
Fot. Wojciech Urbaś
Bieg po Złoto to nie nazwa na wyrost. Ci, którzy trasę przechodzącą przez Kopalnię Złota pokonają najszybciej, w nagrodę dostaną sztabkę cennego kruszcu najwyższej próby. Sam bieg to tak naprawdę tylko jedna z trakcji, które dla zawodników przygotowali organizatorzy.
Bieg po Złoto w kopalni – 25 października
Podstawowe informacje:
Termin: 25 października 2014 (sobota)
Miejsce: Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Dystans: 4845 m
Przewyższenie: +/- 516 m
Zapisy: przez formularz on-line
Wpisowe:
– kategorie K50 i M60: do 20 października – 65 zł, po 20 października lub w biurze zawodów – 80 zł
– pozostałe kategorie: do 20 października – 85 zł, po 20 października lub w biurze zawodów – 100 zł
Więcej informacji: www.biegpozloto.pl
Fot. Wojciech Urbaś
Kopalnia Złota w dolnośląskim Złotym Stoku to miejsce wyjątkowe. Obecnie dłuży jako atrakcja turystyczna i naprawdę jest tam co robić! Podczas zwiedzania kopalni można m.in. odwiedzić „Sztolnię Gertruda”, spotkać się z Gnomem w Chodniku Śmierci, zobaczyć jedyny w Polsce 10-metrowy podziemny wodospad, przepłynąć się 15-osobową łódką podziemnym kanałem, przejechać się podziemnym Pomarańczowym Tramwajem, obejrzeć skarbiec, zwiedzić Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, a także nauczyć się płukać złoto. To mocne argumenty przemawiające za tym, żeby na Bieg po Złoto przyjechać z całą rodziną i w Złotym Stoku zostać na cały weekend.
Trasa
Trasa biegu ma niecałe 5 km, ale to nie dla dystansu warto wystartować. Wszystko oczywiście dzieje się pod ziemią, a po drodze mija się sztolnie, wąwozy i skarpy. Będzie też odcinek poprowadzony po torach kolejnki wąskotorowej, 30-metrowe podziemne schody, ścieżka w górę strumienia i ze dwa soczyste podbiegi.
Trasa nie jest płaska – trzeba się wdrapać 258 m w górę i tyle samo zbiec. Odcinki pod górę mają łączną długość 2195 m (45% trasy), a w dół – 2650 (55%). Najniższe miejsce na trasie ma 1,8 m wysokości, więc sporo panów (a może i niektóre panie) musi zachować czujność.
Start biegu będzie się odbywać w formule interwałowej – kolejni zawodnicy będą ruszać na trasę co 20-30 sekund.
Wykres przewyższenia
Program imprezy
Rano – w godz. 8:30-11:00 – zostaną rozegrane biegi dla dzieci. Trasa będzie wiodła korytarzem sztolni Gertruda i ścieżką na powierzchni.
O godz. 11:00 rozpocznie się start biegu głównego. Od 12:00 zawodnicy będą mogli spożywać specjalnie przygotowany dla nich posiłek. O 15:00 odbędzie się ceremonia wręczenia nagród i dekoracja zwycięzców.
W godz. 14:30 – 19:00 zawodnicy będą mogli wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu Muzeum Kopalnia Złota i Średniowiecznego Parku Techniki – warunkiem jest okazanie numeru startowego.
Na wieczór (w godz. 20:00 – 23:00) zaplanowano zabawę taneczną z okazji 5-lecia Biegu po Złoto. W programie m.in. konkursy z nagrodami, bieg po złoto… w płynie i inne niespodzianki.
Fot. Wojciech Urbaś
Nagrody
Jak na Kopalnię Złota przystało, nagrody dla trzech najszybszych panów i trzech najszybszych pań będą w postaci prawdziwych sztabek złota! Dla zwycięzcy 5 g złota o najwyższej próbie (999,9), za drugie miejsce – 2 g, a za trzecie 1 g. Oprócz tego statuetki i dyplomy. Nagradzani będą też trzej pierwsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych. Dla nich przewidziano statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
W zeszłym roku najszybsza kobieta – Dorota Silarska – uzyskała czas 00:28:32, a najszybszy mężczyzna – Piotr Piotrowski – dobiegł z wynikiem 00:24:16.