fbpx
Zdzisław Krzyszkowiak, Jerzy Chromik - wybitni polscy lekkoatleci, trenowani przez Jana Mulaka. Fot. East News

Czytelnia > Ludzie > Historie biegaczy > Czytelnia > Reportaże

Biegacze, których historię warto znać

Zdzisław Krzyszkowiak, Jerzy Chromik - wybitni polscy lekkoatleci, trenowani przez Jana Mulaka. Fot. East News

Zdzisław Krzyszkowiak, Jerzy Chromik – wybitni polscy lekkoatleci trenowani przez Jana Mulaka. Fot. East News

Są takie postaci w świecie biegania, których każde czarno-białe zdjęcie jest jak relikwia. Niektórzy z nich to zapomniani bohaterowie, inni to wciąż przywoływane legendy, a o jeszcze innych mało kto słyszał, a szkoda. Przeczytajcie teksty o historycznych postaciach świata biegowego.

Aby przeczytać artykuł, kliknij tytuł.

„TRENER JAN MULAK – TWÓRCA POTĘGI WUNDERTEAMU”

„Był to człowiek niestandardowy, sportowiec, żołnierz, polityk, trener, wizjoner – kochany i nienawidzony” – pisze Oskar Berezowski w swoim artykule. Urodził się w 1914 roku i przeżył 91 lat. Prowadził polską reprezentację lekkoatletyczną, która dzięki jego metodom treningowym osiągała sukces za sukcesem w takiej skali, której nie dało się już powtórzyć. Jaki był? Jak to zrobił?

„WANDA PANFIL, RENATA KOKOWSKA I INNE POLSKIE MARATONKI Z LAT 80.”

Lata 80. i 90. były bardzo dobrym czasem dla polskiego maratonu. I co ciekawe, to panie, mimo że zaczęły później niż panowie, na arenie międzynarodowej zdziałały więcej. Wanda Panfil zdobyła tytuł mistrzyni świata w 1991 w Tokio, z czasem 2:29,53. Renata Kokowska jako pierwsza z Polek wpisała się na listę zwyciężczyń wielkich maratonów, trzykrotnie będąc pierwszą w maratonie berlińskim. Kim są i co dziś robią? O tym pisze Małgorzata Smolińska.

Wanda Panfil Fot. MACIEJ PETRUCZENKO

Wanda Panfil wygrywa maraton w Tokio w 1991 r. Fot. Maciej Petruczenko

„ZBIGNIEW ZAREMBA – WSPÓŁTWÓRCA WUNTERTEAMU I MARATONU POKOJU”

„Wyprzedzał swoją epokę. Czasami aż za bardzo, bo niektóre jego idee, choć z perspektywy wielu lat słuszne, były wtedy nie do zrealizowania, a to frustrowało i zniechęcało – ocenia Marek Jakubowski, maratończyk, wychowanek Zaremby, a dzisiaj trener”. Zbigniew Zaremba to kolejna postać związana z Wunderteamem, w 1979 roku wraz z Tomaszem Hopferem i Józefem Węgrzynem zorganizował w Warszawie pierwszy Maraton Pokoju, a w 1992 roku założył Jogging – pierwsze polskie pismo dla biegaczy.

„STANISŁAWA WALASIEWICZ – KONTROWERSYJNA MISTRZYNI SPRZED ERY SZEWIŃSKIEJ”

W latach 1929-1950 była 24-krotną mistrzynią Polski, 51-krotną rekordzistką Polski, 7-krotną reprezentantką Polski w meczach międzypaństwowych (w 33 konkurencjach). Była też 8-krotną rekordzistką Europy, 40-krotną mistrzynią Stanów Zjednoczonych i 18-krotną rekordzistką świata, zdobyła 2 medale olimpijskie. Kontrowersje dotyczyły jej płci – po jej śmierci pojawiały się publikacje, w których podejrzewano, że Walasiewicz była mężczyzną. Zmarła tragicznie (postrzelona przez bandytę) w 1980 r., w wieku 69 lat.

Stanislawa-Walasiewicz

Stanisława Walasiewicz z Kazimierzem Kucharskim (1936 r.). Fot. archiwum rodzinne

„EWA KŁOBUKOWSKA – NIEZNANA HISTORIA”

„Była ufna i uczciwa. Lojalna. Pewnie dlatego łatwo było ją zniszczyć. Dziewczynę, która rzuciła świat na kolana fenomenalnym sprintem, przenosiła miliony Polaków do innego wymiaru – pełnego wzruszeń, dumy, radości – okrutnie rzucono w nicość. Pozbawiono godności i szans obrony” – pisze Oskar Berezowski we wstępie artykułu. W 1964 r. podczas igrzysk olimpisjkich w Tokio wraz z koleżankami wywalczyła złoty medal w sztafecie 4×100 metrów, co nigdy wcześniej ani nigdy później nie udało się polskiej sztafecie 4×100. Kłobukowska miała zaledwie 18 lat. Warto poznać je pełną, prawdziwą historię.

„CARLO AIROLDI – WŁOSKI ROBOTNIK I ULTRAMARATOŃCZYK Z XIX WIEKU”

Ultramaraton w XIX wieku? Brzmi egzotycznie. W 1895 roku wygrał 2000 peset za zwycięstwo w 12-etapowym biegu Mediolan-Barcelona na dystansie 1050 km. Na igrzyska olimpijskie w Atenach, gdzie miał pobiec na dystansie maratońskim, zdecydował się na wyprawę pieszo i to tylko dlatego, że podróż do Grecji statkiem czy pociągiem była absolutnie poza jego zasięgiem. Historię Włocha opisała Magda Ostrowska-Dołęgowska.

„RON CLARKE – ZAPOMNIANA LEGENDA BIEGÓW”

Australijczyk Ron Clarke zmarł w czerwcu zeszłego roku w wieku 78 lat. Był jednym z najlepszych biegaczy długodystansowych lat 60. XX wieku. Siedemnastokrotnie poprawiał rekordy świata, ale nigdy nie zdobył złotego medalu na wielkiej imprezie. Olimpijski medal zdobył w 1964 r. w Tokio, był to brąz. Na igrzyskach został dobrze zapamiętany w 1956 r. w Melbourne, kiedy zapalił znicz olimpijski, który… dotkliwie go poparzył. Clarke miał wtedy 19 lat. Więcej ciekawych faktów z jego życia opisał Marcin Nagórek.

Ron Clarke ze zniczem olimpijskim podczas Igrzysk w Melbourne. Fot. Getty Images

Ron Clarke ze zniczem olimpijskim podczas igrzysk w Melbourne w 1956 roku. Fot. Getty Images

„GRETE WAITZ – ETATOWA ZWYCIĘŻCZYNI MARATONU NOWOJORSKIEGO”

„Gdy zegar na New York City Marathon w 1978 roku wskazał czas 2:32.30, linię mety przekroczyła pierwsza kobieta. Jakaś blondynka – rozeszło się w tłumie zgromadzonych kibiców. Nikt nie wiedział, kim owa blondynka jest, bo zarejestrowała się do biegu tak późno, że jej nazwisko nie zdążyło się pojawić się na liście startowej. A sama Grete nie miała pojęcia, że wygrała”. Norweżka urodzona w 1953 roku 9-krotnie wygrała maraton w Nowym Jorku. Była mistrzynią świata i wicemistrzynią olimpijską w biegu maratońskim. Ustanawiała rekordy świata na różnych dystansach. Jej życiówka w maratonie to 2:24:54 (1986 r.).

„ZOFIA TUROSZ: URODZIŁAM SIĘ, ŻEBY BIEGAĆ”

„Nie miałam za bardzo u siebie gdzie i kiedy trenować. Żeby ludzie nie mówili, że stara baba wyszła na wioskę i kręci tyłkiem”. O swoim bieganiu w wywiadzie z 2008 r. opowiada Zofia Turosz – rocznik 1938. Zaczęła biegać… do szkoły, jakieś 6-7 km, bo nie było jak dojechać. Jakiś czas potem ustanowiła rekord Polski w chodzie na 50 km, w biegu na 100 km i w biegu 24-godzinnym. Jej wnuczka – Iwona – jest dziś mocną ultramaratonką.

Zofia Turosz Fot Tadeusz Zaręba

Zofia Turosz. Fot. Tadeusz Zaręba
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marta Tittenbrun

Podoba ci się ten artykuł?

4 / 5. 1

Przeczytaj też

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie obu biegów stanie 20 tysięcy biegaczy i biegaczek. Wydarzenie przyciąga – limit uczestników biegu […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę! Nadchodzi największa impreza biegowa w Polsce.