fbpx

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie

Bieganie czerwiec 2011

Test startówek, reportaż z Maratonu Piasków, forma w liczbach czyli wskaźniki, które pozwolą określić aktualną dyspozycję i uniknąć przetrenowania. Ponadto – opowieść o Janie Mulaku – twórcy potęgi Wunderteamu. Te i inne tematy znajdziecie w czerwcowym numerze Biegania z 2011 roku.

TEMAT NUMERU: Twórca potęgi

Jan Mulak – twórca potęgi „Wunderteamu”, trener sław. To dzięki niemu świat poznał Krzyszkowiaka czy Chromika. Na czym polegał jego sukces? Czym tak naprawdę była „szkoła Mulaka”? Na te i inne pytania pomagają nam szukać odpowiedzi: trener Sławomir Nowak, Kazimierz Zimny – czołowa postać „Wunderteamu” i Jerzy Skucha – prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Przeczytaj artykuły z numeru czerwcowego 2011 on-line.

NIEZBĘDNIK

Żegnamy Grete Waitz – wielką maratonkę, „królową” Nowego Jorku.

HISTORIA: WIELKIE POJEDYNKI

Usain Bolt przyzwyczaił nas do zwycięstw łatwych i zdecydowanych, ale złote medale w sprincie rozstrzygają się zwykle na „kratkach”. Eddie Tolan i Ralph Metcalfe na ogłoszenie wyników podczas IO w 1932 roku czekali aż 2 godziny…

DIETA: KENIA OD KUCHNI

Wołowina, pomidory, cebula, kapusta i kasza manna imitująca ugali. A do tego szklanka mleka. Jimmy Omolo zaprasza nas do kenijskiego stołu.

OBIEŻYŚWIAT: Rotterdam

W połowie kwietnia można we wspaniałej atmosferze pobiegać po ulicach holenderskiego miasta Rotterdam. Organizacja maratonu i kibice – niezawodni.

ZDROWIE: Ćwiczymy w domu

Na pierwszy ogień idzie to, co zwykle zostawiamy na sam koniec – dolna część pleców i pośladki.

TRENING: MISJA MARATON

W kolejnym odcinku serii opowiadamy o rytmach i zabawie biegowej – mocnych, szybkich akcentach maratońskiego treningu.

KAMIENIE MILOWE

Narodziny szarej, zbitej pianki EVA znanej nam z wewnętrznej części butów przeznaczonych dla osób o nadmiernej pronacji. Przypominamy pierwsze pomysły na wsparcie śródstopia.

OBIEŻYŚWIAT: JEROZOLIMA

O podbiegach, jakich świat nie widział, „prawie” zawodowym kibicowaniu i zamachach bombowych opowiadają uczestnicy maratonu w Jerozolimie – Wojtek Staszewski, Marcin Chłopaś i Kamil Dąbrowa (oraz ich kibice).

FELIETON

Na temat biegania bez numeru startowego, łamania zasad i podgryzania organizatorów – snuje rozważania Kulawy Pies.

RAPORT KORONERA

Jak wyglądają Kalenji Kiprun 1000, które mają za sobą 2500 km?

Trening: FORMA W LICZBACH

Czy wykonywane treningi są wystarczającym bodźcem dla mojego organizmu, aby się rozwijał? Przedstawiamy kilka wskaźników, które w sposób liczbowy pozwolą nam określić aktualną formę i uniknąć przetrenowania.

AKADEMIA BIEGANIA: Kto nas robi w konia?

Cudowna opaska, magiczny wisiorek, skarpetki, które pozwolą nam urwać cenne minuty z rekordu świata w maratonie? Przyglądamy się tajemnej mocy niesprawdzonych naukowo gadżetów.

TRENING UMYSŁU

Zanim Bannister rzucił świat na kolana, schodząc poniżej 4 minut na milę, wszystkim wydawało się to absolutnie niemożliwe. Później – rozerwał się worek z kolejnymi rekordami. Na czym polega łamanie barier, które wydawały się nie do złamania?

TEST: startówki

Lekkie, szybkie, porywające – testujemy wycieniowane buty startowe i te bardziej kompromisowe – startowo-treningowe.

CHRISSIE WELLINGTON

Jej pojawienie się w świecie triathlonu było trochę jak kij wetknięty w sam środek mrowiska. W 2007 r. wygrała zawody eliminacyjne serii Ironman w Korei, zajmując w klasyfikacji generalnej siódme miejsce. A to był dopiero początek…

DIETA: słodko i alternatywnie

Herbata bez cukru? Niesłodkie ciasteczka – już sama myśl o nich budzi grozę. Ale co robić, kiedy mówią, że cukier jest niezdrowy. Poszukać alternatywy, bo słodki smak kryje się w niespodziewanych miejscach, np. w brzozowej korze…

WYPRAWA: MARATON PIASKÓW

Maraton Piasków – jeden z najtrudniejszych biegowych wyścigów, na które gna człowieka jego ciekawska natura. O 26. Marathon des Sables opowiadają jego uczestnicy – Magda Ostrowska-Dołęgowska i Krzysiek Dołęgowski.

WYWIAD: czasem Elvis , czasem Małysz

Swoje stroje projektuje sam, dbając o to, by były „prawdziwe historycznie”. Centurion, husarz czy Robin Hood powstawali przez kilka miesięcy. Michał Leśniewski zainspirowany bieganiem charytatywnym zaczął biegać maratony w przebraniach dla swojej córki – Oli.

FORUM

Dyskutujemy o rankingu sklepów.

POLSKA W BIEGU

Wspominamy majowe biegi – po asfalcie, na przełaj i z mapą.

SKRZYNIA BIEGÓW

ŻYCIÓW KA: JAKUB OSINA

Zaczęło się niesportowo – od zwolnień z WF-u, niegrania w piłkę. A skończyło jak dotąd na Dębnie – poniżej 3 godzin w maratonie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!