fbpx

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie

Bieganie czerwiec 2011

Test startówek, reportaż z Maratonu Piasków, forma w liczbach czyli wskaźniki, które pozwolą określić aktualną dyspozycję i uniknąć przetrenowania. Ponadto – opowieść o Janie Mulaku – twórcy potęgi Wunderteamu. Te i inne tematy znajdziecie w czerwcowym numerze Biegania z 2011 roku.

TEMAT NUMERU: Twórca potęgi

Jan Mulak – twórca potęgi „Wunderteamu”, trener sław. To dzięki niemu świat poznał Krzyszkowiaka czy Chromika. Na czym polegał jego sukces? Czym tak naprawdę była „szkoła Mulaka”? Na te i inne pytania pomagają nam szukać odpowiedzi: trener Sławomir Nowak, Kazimierz Zimny – czołowa postać „Wunderteamu” i Jerzy Skucha – prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Przeczytaj artykuły z numeru czerwcowego 2011 on-line.

NIEZBĘDNIK

Żegnamy Grete Waitz – wielką maratonkę, „królową” Nowego Jorku.

HISTORIA: WIELKIE POJEDYNKI

Usain Bolt przyzwyczaił nas do zwycięstw łatwych i zdecydowanych, ale złote medale w sprincie rozstrzygają się zwykle na „kratkach”. Eddie Tolan i Ralph Metcalfe na ogłoszenie wyników podczas IO w 1932 roku czekali aż 2 godziny…

DIETA: KENIA OD KUCHNI

Wołowina, pomidory, cebula, kapusta i kasza manna imitująca ugali. A do tego szklanka mleka. Jimmy Omolo zaprasza nas do kenijskiego stołu.

OBIEŻYŚWIAT: Rotterdam

W połowie kwietnia można we wspaniałej atmosferze pobiegać po ulicach holenderskiego miasta Rotterdam. Organizacja maratonu i kibice – niezawodni.

ZDROWIE: Ćwiczymy w domu

Na pierwszy ogień idzie to, co zwykle zostawiamy na sam koniec – dolna część pleców i pośladki.

TRENING: MISJA MARATON

W kolejnym odcinku serii opowiadamy o rytmach i zabawie biegowej – mocnych, szybkich akcentach maratońskiego treningu.

KAMIENIE MILOWE

Narodziny szarej, zbitej pianki EVA znanej nam z wewnętrznej części butów przeznaczonych dla osób o nadmiernej pronacji. Przypominamy pierwsze pomysły na wsparcie śródstopia.

OBIEŻYŚWIAT: JEROZOLIMA

O podbiegach, jakich świat nie widział, „prawie” zawodowym kibicowaniu i zamachach bombowych opowiadają uczestnicy maratonu w Jerozolimie – Wojtek Staszewski, Marcin Chłopaś i Kamil Dąbrowa (oraz ich kibice).

FELIETON

Na temat biegania bez numeru startowego, łamania zasad i podgryzania organizatorów – snuje rozważania Kulawy Pies.

RAPORT KORONERA

Jak wyglądają Kalenji Kiprun 1000, które mają za sobą 2500 km?

Trening: FORMA W LICZBACH

Czy wykonywane treningi są wystarczającym bodźcem dla mojego organizmu, aby się rozwijał? Przedstawiamy kilka wskaźników, które w sposób liczbowy pozwolą nam określić aktualną formę i uniknąć przetrenowania.

AKADEMIA BIEGANIA: Kto nas robi w konia?

Cudowna opaska, magiczny wisiorek, skarpetki, które pozwolą nam urwać cenne minuty z rekordu świata w maratonie? Przyglądamy się tajemnej mocy niesprawdzonych naukowo gadżetów.

TRENING UMYSŁU

Zanim Bannister rzucił świat na kolana, schodząc poniżej 4 minut na milę, wszystkim wydawało się to absolutnie niemożliwe. Później – rozerwał się worek z kolejnymi rekordami. Na czym polega łamanie barier, które wydawały się nie do złamania?

TEST: startówki

Lekkie, szybkie, porywające – testujemy wycieniowane buty startowe i te bardziej kompromisowe – startowo-treningowe.

CHRISSIE WELLINGTON

Jej pojawienie się w świecie triathlonu było trochę jak kij wetknięty w sam środek mrowiska. W 2007 r. wygrała zawody eliminacyjne serii Ironman w Korei, zajmując w klasyfikacji generalnej siódme miejsce. A to był dopiero początek…

DIETA: słodko i alternatywnie

Herbata bez cukru? Niesłodkie ciasteczka – już sama myśl o nich budzi grozę. Ale co robić, kiedy mówią, że cukier jest niezdrowy. Poszukać alternatywy, bo słodki smak kryje się w niespodziewanych miejscach, np. w brzozowej korze…

WYPRAWA: MARATON PIASKÓW

Maraton Piasków – jeden z najtrudniejszych biegowych wyścigów, na które gna człowieka jego ciekawska natura. O 26. Marathon des Sables opowiadają jego uczestnicy – Magda Ostrowska-Dołęgowska i Krzysiek Dołęgowski.

WYWIAD: czasem Elvis , czasem Małysz

Swoje stroje projektuje sam, dbając o to, by były „prawdziwe historycznie”. Centurion, husarz czy Robin Hood powstawali przez kilka miesięcy. Michał Leśniewski zainspirowany bieganiem charytatywnym zaczął biegać maratony w przebraniach dla swojej córki – Oli.

FORUM

Dyskutujemy o rankingu sklepów.

POLSKA W BIEGU

Wspominamy majowe biegi – po asfalcie, na przełaj i z mapą.

SKRZYNIA BIEGÓW

ŻYCIÓW KA: JAKUB OSINA

Zaczęło się niesportowo – od zwolnień z WF-u, niegrania w piłkę. A skończyło jak dotąd na Dębnie – poniżej 3 godzin w maratonie.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali