fbpx

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie

Bieganie grudzień 2010

okladka-grudzien-2010

Co to jest „drugi zakres”, rozmowa z Grzegorzem Gajdusem o mistrzostwach Europy w Barcelonie, wigilia dla biegacza, tuning butów biegowych, bieganie z psem, orientalista w konfrontacji z szybkim biegaczem z ulicy. Te i inne tematy znajdziecie w numerze grudniowym z 2010 roku.

Temat numeru: BC2

Drugi zakres definiowany jest jako spokojny bieg średnim tempem. Jednak co mamy rozumieć przez średnie tempo? Jedni mówią, że to cenny środek treningowy, inni powiadają, że nie stosują go wcale. Szukamy odpowiedzi na to czym jest tzw. BC2.

Przeczytaj artykuły z numeru grudniowego z 2010 roku on-line.

NIEZBĘDNIK

Pora szykować się na nadejście zimy! I nie mówimy o zapełnieniu spiżarni, tylko o uzbrojeniu garderoby. Prezentujemy ciepłe rękawiczki i kurtki do zadań specjalnych. Ponadto wspominamy Stanisławę Walasiewicz i przedstawiamy nowego dyrektora londyńskiego maratonu.

WYWIAD: Grzegorz Gajdus

Grzegorz Gajdus odpowiada na pytanie o to, co poszło nie tak naszym maratończykom podczas mistrzostw Europy w Barcelonie. Ich występy z Wiednia pozwalały pokładać w nich wielkie nadzieje…

KAMIENIE MILOWE: Cholewka

Tym razem pod lupę bierzemy cholewkę. Skóra, siateczka, ponownie skóra, ale tym razem jacza.

SPYTAJ TRENERA

Narty a bieganie – jak białe szaleństwo wpłynie na naszą formę biegową?

TEST: Nakrycia głowy

HISTORIA: Brudna wojna o czysty sport

Paavo Nurmi był jednym z pierwszych profesjonalistów wśród lekkoatletów. Dodatkowo nie chciał by bieganie było jego hobby. Chciał z niego żyć. To nie podobało się jego rywalom.

DIETA: Wigilia dla biegacza

Wigilia Święta Bożego Narodzenia to zwykle pułapka kaloryczna. Na stole tyle fantastycznych potraw, a mama czy babcia cały czas zachęcają do podjadania. Co wybierać z wigilijnego stołu, żeby zjeść wartościowo.

MOJA ULUBIONA TRASA BIEGOWA: Poznań

Świat z perspektywy wózka wygląda zupełnie inaczej, szczególnie wózka biegowego. Pokazujemy w ten sposób Poznań i trasę nad Jeziorem Rusałka.

TRENING: Bieganie z psem

Masz psa? Trochę większego niż jamnika? I pewnie musisz z nim wychodzić na spacer? Może da się to połączyć – pies może być rewelacyjnym kompanem w treningu biegowym. Opowiadamy o canicrossie.

SPRZĘT: Tuningujemy buty biegowe

Jeśli na fali mody na naturalne bieganie chcecie sami wypróbować lżejsze obuwie, podpowiadamy jak ulepszyć swoje buty biegowe.

OBIEŻYŚWIAT: Bieganie po Alpach

Puchar Maratonów Górskich może być ciekawym pomysłem na sezon. Zwłaszcza jeśli lubimy cieszyć oczy widokiem alpejskich szczytów.

OBIEŻYŚWIAT: Amsterdam

Tym razem wszystkim podróżnikom żądnym biegowych wrażeń polecamy maraton w Amsterdamie. Wiatraki, tulipany, kanały i piękna architektura.

FELIETON

Zastanawialiście się kiedyś, jak bardzo w czasie biegu pomaga odpowiednia playlista? Potrafi dodać energii!

ZDROWIE: Serce biegacza – tętno

Wracamy do opowieści o sercu biegacza. Tym razem poruszamy temat bardziej nam bliski – tętno.

REPORTAŻ: Orientalista vs mistrz ulicy

Konfrontacja sztuk walki. Orientalista – mistrz wśród juniorów – Piotrek Parfianowicz, kontra biegacz uliczny z elity – Mariusz Giżyński. Nieznany teren, kilka punktów kontrolnych, kompas i nieubłaganie uciekający czas

DIETA

Zanim sięgniemy po medykamenty, które będą miały wzmocnić naszą odporność, zastanówmy się, czy nie lepiej zadbać o odpowiednie pożywienie.

TRENING: Druga połowa maratonu

Tylko niecałe 10% zawodników podczas maratonu w Dębnie umiało rozłożyć siły tak, by za półmetkiem zacząć przyspieszać. Reszta przeliczyła się na początku i musiała zwolnić. Dlaczego tak się dzieje? I jak tego uniknąć?

ŻYCIÓWKA

Sławomir Roszyk – bieganie od poziomu minus 39, cyferki, poezja i inne.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!