fbpx

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie > Joomla Import

Bieganie grudzień 2011

Patenty na bieganie zimą, motywacja do wychodzenia na trening w chłodne wieczory, co się tak naprawdę liczy w bieganiu – talent czy ciężka praca? Te i inne tematy znajdziecie w numerze grudniowym z 2011 roku.

Temat numeru:
Czy ciężka praca może wygrać z talentem?

Są biegacze, którzy nigdy ciężko nie pracowali a wyniki, które osiągają są oszałamiające. Potrafią niemal z marszu zejść poniżej 3 godzin w maratonie, podczas gdy inni latami pracują by wypocić 3:45. Są i tacy, którym rodzice nie zafundowali talentu w genach, a mogą się pochwalić medalem olimpijskim. Czy dobre geny determinują sukces w sporcie? Jaki jest udział talentu, a jaki ciężkiej pracy?

Przeczytaj artykuły z numeru grudniowego z 2011 roku on-line.

NIEZBĘDNIK
Podpowiadamy jak uniknąć przeziębienia gdy na dworze zimno, a domowe grzejniki fundują nam tropikalny klimat, pokazujemy jak wygląda rozkład maratonów na świecie i opowiadamy o książce na temat optymalnej wagi startowej.

TRENING: Patenty na bieganie zimą
Koniec jesieni i początek zimy to bardzo dobry czas na roztrenowanie. Warto na jakiś czas sobie odpuścić, żeby ciało i głowa odpoczęły i zebrały siły na budowanie bazy pod nowy sezon. A potem – rzucamy się w nową energią w objęcia zimy. Opowiadamy o kilku ciekawych rozwiązaniach treningowych i sprzętowych na ten czas.

DIETA: Kuchnia angielska – gorsza od pogody
Złośliwi mówią, że typowe angielskie śniadanie składa się w 90% z tłuszczu i w 5% z białka, że jest mdłe i paskudne. Zresztą – mówią tak nawet sami Brytyjczycy. Dlatego polecamy je jedynie w wersji mocno odchudzonej, a Was zapraszamy na stek z polędwicy wieprzowej z warzywami.

OBIEŻYŚWIAT: Wyspy Owcze
Potężne ściany opadają wprost do morza, trasa maratonu wije się to pod górę, to w dół, a gdy znajdzie się płaski fragment – daje o sobie znać silny wiatr. Ale jest pięknie, nawet gdy słońce przebija ledwie przez chmury,a lekka mżawka nieustająco skrapia bujną wełnę wszędobylskich owiec.

WIELKIE POJEDYNKI: Atlanta 1996
Różnica pomiędzy trzema pierwszymi zawodnikami na mecie maratonu, który rozegrał się podczas igrzysk w Atlancie wynosiła zaledwie 5 sekund, a finisz przeszedł do historii jako najbardziej zacięty. Złoty medal przywiózł do domu Thungawe – reprezentant RPA, kraju, który przez wiele lat był wykluczony z ruchu olimpijskiego z powodu segregacji rasowej.

TRENING: Środki treningowe
Chociaż w różnych szkołach treningu nazywamy je inaczej – jest kilka podstawowych środków treningowych, które mają wywołać u nas bardzo konkretne efekty, zmiany fizjologiczne w naszych organizmach. Robimy wielkie podsumowanie i staramy się wyjaśnić Wam po co w ogóle mamy robić interwały czy OWB1.

HISTORIA: Ojcowie treningu
Ernst van Aaken
głęboko wierzył, że podstawą treningu długodystansowca są długie, spokojne wybiegania, im dłuższe, tym lepsze. Wielką wagę przykładał również do… jak najmniejszej wagi – mawiał: „Biegaj dużo, codziennie, mało pij i nie obżeraj się jak świnia”.

OBIEŻYŚWIAT: Majorka
Morze, plaże w cieniu palm, parasolki i drinki – z tym kojarzy nam się Majorka, ale z bieganiem? Nie, a ma prawo – bo w październiku w biegach od 10 km do maratonu startuje tutaj ponad 9000 ludzi. Doznanie to przyjemne, ale jak to w turystycznym świecie – za wszystko trzeba osobno zapłacić. Nawet za medal.

TEST: Z termometrem w gaciach
Pokusiliśmy się o wykonanie pierwszego, zupełnie obiektywnego testu, w oderwaniu od odczuć, gustów i przyzwyczajeń testerów. Wrzuciliśmy manekina na dach samochodu i mierzyliśmy ile czasu zajmuje schłodzenie go od 21 stopni z wnętrza samochodu, do 12 panujących na zewnątrz.

ZBLIŻENIE: Jan Wydra
Janek mieszka w Mszanie Dolnej, w sercu Beskidu Wyspowego. Plenery do długich i ciężkich treningów ma wymarzone. Biega również jego żona. Obydwoje osiągają sukcesy w biegach górskich. Janek buduje dom – własnoręcznie, razem z bratem bo tak taniej. A jak wygra w zawodach jakieś pieniądze to budowa rusza większą parą.

SPRZĘT: Lektury na zimowe wieczory
Nadeszły wieczory, w które zaraz po treningu, albo zamiast niego mamy wreszcie czas by zasiąść z książką, kubkiem herbaty i kotem na kolanach. Prezentujemy Wam przegląd tytułów, które są dostępne na rynku w naszym rodzimym języku. Niektóre obfitujące w wiedzę na temat treningu, inne będące po prostu inspirującymi historiami.

TRENING UMYSŁU: Motywacja zimą
Sezon startowy dla większości z nas jest tak daleko, że trudno w nim znaleźć motywację do zimowych długich treningów. Gdzie i jak jej zatem szukać?

REPORTAŻ: Medycyna sportowa
Masz samochód? Jeśli tak, i nie jest to nówka na gwarancji, wiesz, że to skarbonka bez dna, jeśli chcesz go utrzymywać w dobrej kondycji. Ale jest coś, co bije po kieszeni zdecydowanie mocniej – wizyty u lekarzy dla sportowców. Kilka- kilkanaście minut kosztuje sto kilkadziesiąt złotych. Skąd biorą się wysokie ceny wizyt u specjalistów?

WYPRAWA: Hawaje
Słońce, szum wiatru i miła słoneczna pogoda. Jednym słowem: Hawaje. To, co jest wyjątkowe w Ironmanie na Hawajach, to to że jako amator jesteś tak blisko najlepszych na świecie, możesz z nimi porozmawiać, przybić piątkę, spytać o trening, plany na przyszłość. W „check in” rowerowym mijałem się z Chrissie Welington, jedyna różnica była taka, że jej robili więcej zdjęć.

POLSKA W BIEGU:
30 października w Koszalinie można było zrobić naprawdę spektakularną życiówkę w maratonie. Wszystko za sprawą Nocnej Ściemy – czyli drobniutkiego, nocnego oszukaństwa bazującego na zmianie czasu z letniego na zimowy. Opowiadamy również o Półmaratonie Szakala w Łodzi, Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą i charytatywnej „Kaliskiej Setce”.

FELIETON: Sprawy damsko-męskie
Separacja płciowa  jako forma propagowania równouprawnienia wydaje mi się rozwiązaniem cokolwiek podejrzanym. Cała ta sytuacja przypomina mi świetną przedszkolną awanturę w piaskownicy, którą dorośli koniecznie chcą popsuć w imię sprawiedliwości i równouprawnienia.
POLSKA W BIEGU: 
Rozmowa z Hanną Wiśniewską – 11. kobietą na Mistrzostwach Świata w Biegach na Orientację, nadzieją polskich orientalistów. Relacja z maratonu we Wrocławiu, Biegu Fabrykanta – łódzkiej lekcji historii i Frog Race w Żabieńcu – biegu o bardzo rodzinnej atmosferze i Terrathlonu – pierwszego triathlonu terenowego w Polsce.

SKRZYNIA BIEGÓW: 
Przedstawiamy imprezy, które czekają na nasz podbój tej zimy. Biegi mikołajkowe, sylwestrowe, liczne grand prix – bierzemy na tapetę grudzień i styczeń.

WYWIAD: Skóra
Dave mieszka w Kanadzie i właśnie wypuszcza na rynek buty minimalistyczne swojej koncepcji. Nas zaintrygowało jego mało kanadyjskie, a wyraźnie polskie nazwisko…

ŻYCIÓWKA: Władysław Polcyn
Jest doktorem habilitowanym od fizjologii roślin motylkowych i maratończykiem. Nigdy nie był dobrym uczniem a został naukowcem. Bieganie to jego recepta na kryzys wieku średniego.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej

Choć największy podziw budzą Ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze. Odważni, wytrwali i zdeterminowani, by osiągnąć cel – wyznaczony dystansem 42 km i 195 m – w liczbie 5676 […]

21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło z historią w tle