fbpx

Bieganie kwiecień 2011

Autor: admin • 26.08.2013


Reportaż z wyścigu Tough Guy, wywiad z 800-metrowcami Adamem Kszczotem i Marcinem Lewandowskim, badania wydolnościowe, treningi na stadionie, test Timex Global Trainer i butów szosowych oraz jak zachęcić dzieciaki do biegania? Te i inne tematy znajdziecie w numerze kwietniowym z 2011 roku.

TEMAT NUMERU: Młoda Polska

Polskie dzieciaki nie garną się do sportu. W modzie nadal jest raczej całkowite zwolnienie z WF. Jak zachęcić młodych do biegania? Od jakiego wieku można zacząć? Dlaczego opłaca się, by młodzi uprawiali sport? Pytamy trenera, lekarza, biegaczy i ich rodziców

Przeczytaj artykuły z numeru kwietniowego z 2011 roku on-line.

NIEZBĘDNIK:

Projektantom sprzętu sportowego za oknem zobaczyli pierwszą jaskółkę – w nadchodzącym sezonie przygotujmy się na soczyście zielone i kwieciście różowe stroje.

HISTORIA: Ryun vs Snell

Przypominamy wielki pojedynek na milę między najszybszym licealistą USA Jim Ryunem a Peterem Snellem – ówczesną gwiazdą średniego dystansu. Przenosimy się do 1965 r. na stadion do San Diego na akademickie mistrzostwa USA.

AKADEMIA BIEGANIA: 27 minut na dychę

Poniżej bariery 27 min na 10 km zeszło do tej pory 31 zawodników. Tylko jeden z nich jest biały – Chris Solinsky. I jeśli się weźmie pod uwagę zestawienie wagi i wzrostu tych zawodników, Chris pasuje do nich jak pięść do nosa…

SPRZĘT: SportTracks

Rozbudowany dzienniczek treningowy, wykresy tętna, tempa, zmian wysokości – opowiadamy o SportTracks.com, stronie internetowej pomagającej zebrać i usystematyzować informacje o treningu.

KAMIENIE MILOWE: Skarpety

Najpierw były onuce – szmaciane taśmy, którymi sportowcy owijali stopy, później białe frotte, w końcu pojawiły się pięciopalczaste ciekawostki, modele wodoodporne, do łask wróciła też wełna. Opowiadamy o historii biegowych skarpet.

TRENING UMYSŁU: Emocje

Z udziałem w zawodach na rozmaitych dystansach wiąże się cały wachlarz emocji – tych korzystnych i nie. Jak radzić sobie z przedstartową gorączką albo apatią? Jak wprowadzić się w stan gotowości bojowej?

OBIEŻYŚWIAT: Sewilla

Sewilla – dawny główny port przeładunkowy towarów sprowadzanych z Nowego Świata, tu w trzy lata po śmierci spoczął Krzysztof Kolumb. W połowie lutego można po ulicach tego miasta przebiec maraton, przyjemną, płaską trasą.

SPRZĘT: Timex Global Trainer

Poddajemy ciężkiej próbie najnowszy zegarek Timex Global Trainer z pulsometrem i GPS.

AKADEMIA BIEGANIA: 1908 i 1948 w Londynie

W 2012 r. ulice Londynu staną się areną olimpijskiego maratonu. Sięgamy do historii igrzysk rozgrywanych w stolicy Brytyjczyków – do roku 1908 i 1948, śledzimy przebieg maratońskich tras i niektórych wydarzeń.

TRENING: Badania wydolnościowe

O VO2max i progu mleczanowym pisaliśmy przy różnych okazjach. Skąd jednak prosty biegacz ma wiedzieć, jakie wartości osiągają u niego te wskaźniki? Zaprowadziliśmy naszego królika doświadczalnego na badania wydolnościowe, żeby pokazać wam ich przebieg i objaśnić, co możecie z nich wyciągnąć dla siebie.

SPRZĘT: Buty szosowe

Testujemy buty treningowe i treningowo-startowe przeznaczone do twardych betonowych i asfaltowych nawierzchni.

TRENING: Na stadionie

Tartanowa bieżnia stadionu lekkoatletycznego jest przez amatorów niedoceniana. A tymczasem to doskonałe miejsce na interwały, rytmy – treningi poprawiające szybkość i wytrzymałość. Opowiadamy o zaletach stadionu i dajemy kilka wskazówek, jak na nim trenować.

WYPRAWA: Tough Guy

Rażące prądem druty, okrutnie zimna woda, błoto, omdlenia i wielka satysfakcja. Zawodnik brytyjskiego biegu Tough Guy po starcie zastanawia się, po co to robi, a za metą myśli już o następnej edycji. O zawodach opowiada Mirosław Kopiński, organizator polskiego Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów.

WYWIAD: Adam Kszczot i Marcin Lewandowski

Mistrzowie Europy na 800 opowiadają o taktyce, przyjaźni, życiu poza bieganiem.

ŻYCIÓWKA:

Wojtek Staszewski przepytuje Michała Skwiruta, założyciela Klubu Biegowego w Metrze Warszawskim. Ich klubowe koszulki można zobaczyć na każdym maratonie w stolicy i wielu innych biegach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger